DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kendi e-ticaret sitenizin pazarlama müdürü olmanızı sağlayacak ipuçları

Kendi e-ticaret sitenizin pazarlama müdürü olmanızı sağlayacak ipuçları

E-ticaret sektörü yönetimi denildiğinde birçok kişide, bir online mağaza sahibinin internet üzerinden gerçekleşen satış ve pazarlama faaliyetlerini kendi başına gerçekleştirdiği algısı oluşuyor. Ancak özellikle büyük ölçekteki e-ticaret siteleri için böyle bir durum söz konusu değil.

E-ticaret yapan birçok firmanın giderek büyümesi, işlerin birden fazla departman ve birçok çalışan tarafından yürütülmesini zorunlu hale getiriyor. Var olan işini internete taşıyan firmalarda ise e-ticaret operasyonunu yürütmekle sorumlu birçok uzman görev alıyor.

Ancak ister yeni kurulan bir e-ticaret sitesi sahibi olun, ister uzun yıllardır sektörde yer alan bir firmanın patronu, e-ticaret işinizin başarısını ya da başarısızlığını değerlendirebilmek için, pazarlama konusunda bilgili olmanız gerekiyor.

Peki bu alandaki etkinliğinizi arttırmak ve e-ticaretteki varlığınızı sağlamlaştırmak için pazarlama alanındaki hangi konulara hakim olmanız gerekiyor?

Bilgi sahibi olmanız gereken dijital pazarlamanın faaliyetleri

Bir firma için satış, pazarlama faaliyetlerinin bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Dolayısıyla pazarlama faaliyeteleri, hiç de kolay olmayan, uzmanlık gerektiren birçok önemli konudan oluşur. Bu nedenle büyük şirketler, pazarlama için uzmanlardan oluşan ekipler kurar. Bu durum e-ticaret sektörü için de geçerli.

Dijital pazarlama faaliyetlerinin ulaşacağı potansiyel müşteri oranı çok daha geniş olduğu için, e-ticarete ilişkin pazarlama çalışmaları, üzerinde daha fazla düşünülmesi gereken süreçlerden oluşuyor.

Dijital ortamdaki pazarlama yöntemlerine ilişkin kesin bir liste oluşturmak elbette zor. Ancak hakkında mutlaka bilgi sahibi olunması gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Sosyal medyada hashtag’lerle yayılan, ürünü veya markayı yansıtan içerikler oluşturmak ve paylaşmak

2- İnsanların duygularına hitap eden, eğlendirici, şaşırtıcı, bilgilendirici hikayesi olan görsel ve yazılı içerikler oluşturmak

3- Dijital platformlarda yarışmalar düzenleyerek, paylaşımları ve dolayısıyla etkileşimi arttırmak

4- Dijital reklamlarla ilgili strateji oluşturmak

Eğer kendi sitenizin pazarlamasıyla yakından ilgilenmek ve bu konuda başarılı olmak istiyorsanız bu konular hakkında bilgi sahibi olmanız önem taşıyor.

Pazarlama analizi

E-ticaret siteleri için özel tasarlanmış internet araçlarıyla, pazarlama stratejilerinizin ne derece başarılı olduğunu, ziyaretçi ve müşteri geridönüşlerini ölçebilir, gerçek zamanlı sayısal veriler elde edebilirsiniz. Bu araçlar aynı zamanda size bu verileri grafik ve tablolar halinde sunabilir.

Bu analizler, pazarlama stratejileriniz kapsamında daha sonra atacağınız adımlara da ışık tutar. Bu nedenle bu pazarlama analizlerini başarılı bir şekilde yorumlamanız ve sonuçlarına göre stratejilerinizi şekillendirmeniz önem taşıyor.

Siz de paylaştığımız bilgileri değerlendirerek kendi e-ticaret sitenizin pazarlaması konusunda bilgi sahibi olabilir, işinizin başarısını artıracak yöntemler geliştirebilirsiniz. E-ticaret alanında her soruna bir çözüm üreten IdeaSoft, profesyonel yardıma ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızda. Siz de IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu avantajlardan yararlanarak satışlarınızı artırmak için, hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!