Kafa karıştırmayan ürün açıklamaları nasıl hazırlanır?

İyi hazırlanmış ürün açıklamaları satışları artırmaya yardımcı olur. Kullanıcılar ürünle ilgili verilen detaylara inceleyerek, satın alma kararlarını verdikleri için e-ticaret siteleri ürün açıklamalarına ekstra özen göstermeliler. Tabii ki ürün açıklamaları hazırlarken iki farklı unsuru dikkate almak gerekiyor. Birincisi kafa karıştırmayan ve hızlı tüketilebilecek içerikler oluşturmak; bir diğeri ise arama motorlarının bu sayfaları iyi bir şekilde indeksleyebileceği veri yani metin sunmak.

Ürün açıklamalarının çok uzun olması, kullanıcıların kafalarını karıştırabileceği gibi onları satın almaktan da vazgeçirebilir. Ancak bu sayfalar üzerinde ürünle ilgili yeterince bilgi olmaması, bu sayfaların iyi bir şekilde indekslenmemesine neden olacağı için organik arama sonuçlarından bu sayfalara trafik çekilemeyebilir.

Bu durumda bir denge kurmak olduka önemli. Kullanıcıların rahat bir şekilde anlayabileceği içerikler hazırlarken, bir yandan da arama motorlarının gereksinimlerini karşılamanız gerekir. Bunun için atmanız gereken bir takım adımlar bulunur.

Ürün açıklaması hazırlarken kendinize sormanız gereken sorular

Öncelikle kendinize bir takım sorular sorarak, bu ürün açıklamalarını nasıl hazırlamanız gerektiğine dair bir strateji oluşturabilirsiniz.

Bu ürün kimler için? Ürünün hangi hedef kitleye hitap ettiğini belirlemeniz, ürün açıklamalarınızda nasıl bir dil kullanacağınızı ve ürünün hangi özelliklerini öne çıkartacağınızı anlamanıza yardımcı olur.

Ürünün temel özellikleri neler? Ürünün en önemli ve en dikkat çekici özelliklerini belirleyebilir ve bunları öne çıkartacak metinler üzerinde çalışabilirsiniz.

Ürünün kullanım alanları neler? Kullanıcıların bu ürünleri hangi sorunlarını çözmek için ya da hangi amaçlarla bu ürünleri kullanabileceklerini de belirlemeniz gerekir.

Ürünü diğer ürünlerden ayıran özellikleri neler? Bu ürünü farklı kılan özellikleri ve diğer ürünlerde olmayan özelliklerini de belirlemelisiniz.

Bu ürün nasıl çalışıyor? Ürünün nasıl çalıştığını, teknik özelliklerini ve kullanım alanlarını da netleştirmeniz önemlidir.

Kısa ve akılda kalıcı metinler oluşturun

E-ticaret sitelerinde ürün sayfalarını üç farklı ana bölüme ayırabiliriz: Fotoğraflar, kısa açıklama metni ve uzun açıklama metni bölümü. Genel olarak sayfanın sol tarafında fotoğraflar yer alır, fotoğrafın sağ tarafında ürünle ilgili kısa açıklama metinleri ve sepete ekleme butonu bulunur. Bu bölümün altında ise ürünle ilgili kullanıcı yorumları ve teknik detayların bulunduğu ve daha uzun açıklamaların yer aldığı bir bölüm bulunur.

Sayfanın üst bölümünde fotoğrafların yanında yer alan kısa açıklama bölümü, akılda kalıcı ve dikkat çekici metinler yazmanız için oldukça verimlidir.

Yukarıda ele aldığımız soruların cevaplarını bu bölümde verecek şekilde hazırlayabilirsiniz. Kullanıcıların ürünle ilgili merak edecekleri ve önemseyecekleri bilgileri bu bölümde kısa ve öz bir şekilde paylaşabilirsiniz. Böylelikle çok uzun metinlerle kullanıcıların kafasını karıştırmamış olursunuz. Alt bölümde yer alan bölümde de uzun ve detaylı açıklamalar oluşturarak, hem teknik özellikler hakkında bilgi almak isteyen kullanıcılara ulaşmış olur hem de arama motorları için gerekli olan verileri sağlamış olursunuz.

Fotoğrafları stratejik bir şekilde kullanın

Ürün fotoğrafları da açıklamalar kadar önemlidir ve stratejik olarak kullanılmalıdır. Doğru ürün fotoğrafları, ürün açıklamalarında verilmeyen bilgileri de görsel yollarla kullanıcılara vermenize yardımcı olur. Stratejik ürün fotoğrafları çekmek ve bunları sayfalarda kullanmak önemlidir.

Ürünle ilgili bazı detayları sadece yakın çekimlerle dahi verebilirsiniz. Böylelikle kısa ürün açıklamalarında yer almasa da görsellerle bu bilgileri vermiş olursunuz.

Örneğin, bir teknoloji sitesi bir laptop sergilerken, ürünün port girişlerini göstermek için bu port girişlerinin göründüğü yakın çekim fotoğraflar kullanabilir. Kısa açıklamalarda bu bilgiler yer almasa da kullanıcılar bu fotoğraflara bakarak detaylı bilgiler bulabilirler.

Fotoğraflar bazen açıklamalardan daha fazla detay verebilir; bu sebeple de stratejik olarak bu fotoğraflara odaklanabilirsiniz.

Kullanıcı yorumları ve puanlardan yararlanın

Açıklamaların yanı sıra kullanıcı yorumları da tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemektedir. Bazen kullanıcıların ürünle ilgili görüşleri ürün açıklamalarında yer almayan kullanıcı deneyimlerini paylaşacağı için bu bilgilere de sayfa üzerinde yer vermeniz oldukça önemlidir.

Sosyal kanıt değeri taşımasının yanı sıra tüketicilerin satın alma kararlarına da etki ettiği için ürün puanları ve kullanıcı deneyimi ile ilgili yorumları da bu sayfalarda öne çıkartmanız gereklidir.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)