DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kafa karıştırmayan ürün açıklamaları nasıl hazırlanır?

Kafa karıştırmayan ürün açıklamaları nasıl hazırlanır?

İyi hazırlanmış ürün açıklamaları satışları artırmaya yardımcı olur. Kullanıcılar ürünle ilgili verilen detaylara inceleyerek, satın alma kararlarını verdikleri için e-ticaret siteleri ürün açıklamalarına ekstra özen göstermeliler. Tabii ki ürün açıklamaları hazırlarken iki farklı unsuru dikkate almak gerekiyor. Birincisi kafa karıştırmayan ve hızlı tüketilebilecek içerikler oluşturmak; bir diğeri ise arama motorlarının bu sayfaları iyi bir şekilde indeksleyebileceği veri yani metin sunmak.

Ürün açıklamalarının çok uzun olması, kullanıcıların kafalarını karıştırabileceği gibi onları satın almaktan da vazgeçirebilir. Ancak bu sayfalar üzerinde ürünle ilgili yeterince bilgi olmaması, bu sayfaların iyi bir şekilde indekslenmemesine neden olacağı için organik arama sonuçlarından bu sayfalara trafik çekilemeyebilir.

Bu durumda bir denge kurmak olduka önemli. Kullanıcıların rahat bir şekilde anlayabileceği içerikler hazırlarken, bir yandan da arama motorlarının gereksinimlerini karşılamanız gerekir. Bunun için atmanız gereken bir takım adımlar bulunur.

Ürün açıklaması hazırlarken kendinize sormanız gereken sorular

Öncelikle kendinize bir takım sorular sorarak, bu ürün açıklamalarını nasıl hazırlamanız gerektiğine dair bir strateji oluşturabilirsiniz.

Bu ürün kimler için? Ürünün hangi hedef kitleye hitap ettiğini belirlemeniz, ürün açıklamalarınızda nasıl bir dil kullanacağınızı ve ürünün hangi özelliklerini öne çıkartacağınızı anlamanıza yardımcı olur.

Ürünün temel özellikleri neler? Ürünün en önemli ve en dikkat çekici özelliklerini belirleyebilir ve bunları öne çıkartacak metinler üzerinde çalışabilirsiniz.

Ürünün kullanım alanları neler? Kullanıcıların bu ürünleri hangi sorunlarını çözmek için ya da hangi amaçlarla bu ürünleri kullanabileceklerini de belirlemeniz gerekir.

Ürünü diğer ürünlerden ayıran özellikleri neler? Bu ürünü farklı kılan özellikleri ve diğer ürünlerde olmayan özelliklerini de belirlemelisiniz.

Bu ürün nasıl çalışıyor? Ürünün nasıl çalıştığını, teknik özelliklerini ve kullanım alanlarını da netleştirmeniz önemlidir.

Kısa ve akılda kalıcı metinler oluşturun

E-ticaret sitelerinde ürün sayfalarını üç farklı ana bölüme ayırabiliriz: Fotoğraflar, kısa açıklama metni ve uzun açıklama metni bölümü. Genel olarak sayfanın sol tarafında fotoğraflar yer alır, fotoğrafın sağ tarafında ürünle ilgili kısa açıklama metinleri ve sepete ekleme butonu bulunur. Bu bölümün altında ise ürünle ilgili kullanıcı yorumları ve teknik detayların bulunduğu ve daha uzun açıklamaların yer aldığı bir bölüm bulunur.

Sayfanın üst bölümünde fotoğrafların yanında yer alan kısa açıklama bölümü, akılda kalıcı ve dikkat çekici metinler yazmanız için oldukça verimlidir.

Yukarıda ele aldığımız soruların cevaplarını bu bölümde verecek şekilde hazırlayabilirsiniz. Kullanıcıların ürünle ilgili merak edecekleri ve önemseyecekleri bilgileri bu bölümde kısa ve öz bir şekilde paylaşabilirsiniz. Böylelikle çok uzun metinlerle kullanıcıların kafasını karıştırmamış olursunuz. Alt bölümde yer alan bölümde de uzun ve detaylı açıklamalar oluşturarak, hem teknik özellikler hakkında bilgi almak isteyen kullanıcılara ulaşmış olur hem de arama motorları için gerekli olan verileri sağlamış olursunuz.

Fotoğrafları stratejik bir şekilde kullanın

Ürün fotoğrafları da açıklamalar kadar önemlidir ve stratejik olarak kullanılmalıdır. Doğru ürün fotoğrafları, ürün açıklamalarında verilmeyen bilgileri de görsel yollarla kullanıcılara vermenize yardımcı olur. Stratejik ürün fotoğrafları çekmek ve bunları sayfalarda kullanmak önemlidir.

Ürünle ilgili bazı detayları sadece yakın çekimlerle dahi verebilirsiniz. Böylelikle kısa ürün açıklamalarında yer almasa da görsellerle bu bilgileri vermiş olursunuz.

Örneğin, bir teknoloji sitesi bir laptop sergilerken, ürünün port girişlerini göstermek için bu port girişlerinin göründüğü yakın çekim fotoğraflar kullanabilir. Kısa açıklamalarda bu bilgiler yer almasa da kullanıcılar bu fotoğraflara bakarak detaylı bilgiler bulabilirler.

Fotoğraflar bazen açıklamalardan daha fazla detay verebilir; bu sebeple de stratejik olarak bu fotoğraflara odaklanabilirsiniz.

Kullanıcı yorumları ve puanlardan yararlanın

Açıklamaların yanı sıra kullanıcı yorumları da tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemektedir. Bazen kullanıcıların ürünle ilgili görüşleri ürün açıklamalarında yer almayan kullanıcı deneyimlerini paylaşacağı için bu bilgilere de sayfa üzerinde yer vermeniz oldukça önemlidir.

Sosyal kanıt değeri taşımasının yanı sıra tüketicilerin satın alma kararlarına da etki ettiği için ürün puanları ve kullanıcı deneyimi ile ilgili yorumları da bu sayfalarda öne çıkartmanız gereklidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!