DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kadın ve erkeklerin farklı online alışveriş tercihleri

Kadın ve erkeklerin farklı online alışveriş tercihleri

E-ticaret sitelerinin daha fazla satış yapabilmesi ve müşteri memnuniyeti için göz önüne alması gereken pek çok etken var. Satış stratejilerini belirlerken; yeni ziyaretçileri etkilemek, eskilerinin yeniden ziyaret etmesini sağlamak, kargo, lokasyon, ürün çeşitliliği gibi birçok etkeni düşünerek hareket etmek gerekiyor. Bu etkenlerin en önemlilerinden biri de kadın ve erkeklerin online alışverişe ilişkin alışkanlık ve davranışlarını belirleyebilmek.

 

Kadın ve erkeklerin gündelik yaşamda her konuda farklı davranış sergilemesi gibi online alışveriş alışkanlıkları da farklılık gösteriyor. Bu farklılıkları kolayca sınıflandırabilmeniz ve e-ticaret sitenizde kadın ve erkeklere eşit yoğunlukta hizmet verip karlılığınızı artırabilmeniz için IdeaSoft olarak bazı ipuçlarını bir araya getirdik…

 

Bir online alışveriş sitesinden kadınlar ne ister?

Yapılan araştırmalar kadınların e-ticaret sitelerinde öncelikle yüksek kaliteli görsellere önem verdiğini gösteriyor. Hatta kadın müşteriler bu görsellerin videolarla desteklenmesi durumunda zaman daha kolay satın alma kararı verdiklerini belirtiyor.

 

Kadın müşteriler bir kere alışveriş yaptıkları bir online alışveriş sitesini tekrar ziyaret ettikleri zaman mutlaka bir ödül beklentisi içine giriyor. Kadın müşteriler, satın aldıkları ürünlerin takip edilerek kendilerine benzer ürünler öneren alışveriş sitelerinin müdavimi olabiliyorlar.

 

Online alışveriş sitesinin bir köşesinde mutlaka canlı sohbet yapabilecekleri bir seçenek olması kadınların önemsediği bir özellik olarak ön plana çıkıyor. E-posta yoluyla ya da e-bültenlerle yeni ürünlerden ve kampanyalardan haberdar olmak da kadın müşterileri etkiliyor.

 

Online alışveriş sitelerinde erkekler nelere dikkat ediyor?

Yapılan incelemeler erkeklerin online alışveriş yaparken ürünlere ait detaylı açıklamaların olmasına dikkat ettiğini gösteriyor. Ayrıca erkek müşteriler site içi arama motorlarının doğru filtreler kullanarak detaylı sonuçlara ulaşabilmesini çok önemsiyor.

 

Seçtikleri ürünlerin benzerleri ile karşılaştırmalar yapmayı seven erkek kullanıcılar, bu olanağı sağlayan online alışveriş sitelerinin sadık müşterisi olabiliyor. Alışverişi hızlı tamamlayabilmek ve ödeme kolaylıkları da erkeklerin satın alma kararını etkiliyor.

 

Erkekler de kadın müşteriler gibi takip ettikleri ürünlerle ilgili bildirimler almayı önemsiyor.

 

Peki ortak noktalar neler?

Kadın ve erkek kullanıcıların e-ticaret sitelerinde dikkat ettikleri ortak özelliklerse şu şekilde sıralanabilir; ödeme seçeneklerinin fazla ve hızlı olması, yorum ve değerlendirme seçeneklerinin bulunması, sosyal medya ile bağlantılı olabilmesi, ücretsiz kargo seçeneğinin bulunması ve fiyat avantajları…

 

Bu hizmetler hem kadın, hem de erkek kullanıcıların bir online alışveriş sitesinde önem verdiği ortak özellikler olarak öne çıkıyor.

 

Eğer siz de hem kadın hem de erkek kullanıcılara hitap eden özelliklere sahip bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız IdeaSoft bu konuda ihtiyacınız olan her şeyi size sunabilir. IdeaSoft’un farkını daha yakından görmek için IdeaSoft akıllı eticaret paketlerini incelemenizi ve bu konuda size sunduğumuz geniş seçeneklere göz atmanızı öneririz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıKullanılabilirlikWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!