DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kaçınmanız gereken 5 Instagram hatası

Kaçınmanız gereken 5 Instagram hatası

Popüler bir fotoğraf ve video paylaşım sitesi olan Instagram, 300 milyonu aşkın kullanıcısıyla e-ticaret sitelerinin pazarlama stratejilerinde önemli bir yere sahip. Yapılan analizlere göre Instagram’da her gün 70 milyondan fazla fotoğraf paylaşılıyor ve 2,5 milyardan fazla fotoğraf beğeniliyor.

Tüm bu rakamlar Instagram’ı, e-ticaret sitenizin potansiyel müşterileriyle etkileşim kurmanız için fırsatlarla dolu bir sosyal medya platformu haline getiriyor. Ancak doğru bir stratejiyle hareket etmezseniz Instagram’da yapabileceğiniz bazı hatalar, bu platformun e-ticaret sitenize beklenen katkıyı sağlamamasına neden olabilir. Bu nedenle Instagram’da önemli bir takipçi kitlesi elde etmeden ve markanızı inşa etmeye başlamadan önce, e-ticaret sitenizin Instagram hesabında yapmaktan kaçınmanız gereken yanlışları da bilmeniz gerekiyor.

Peki kaçınmanız gereken bu Instagram hataları neler?

1. Hashtag kullanmamak

“Hashtag” özellikle Instagram ve Twitter’da, birbirleriyle alakalı içerik ve yazışmaları gruplama gibi önemli bir amaca hizmet ediyor. Hashtag’ler; sosyal medya platformlarından gerçekleştirdiğiniz paylaşımlarınızın, potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşmasını sağlıyor.

Bu durum, görsellerinizin yer/konum hashtag’leri için de geçerli. Düzenlediğiniz bir etkinlikle ilgili paylaşımlarınıza yer/konum hashtag’i koyduğunuzda, yalnızca bu bilgiyi “hashtag” olarak giren herkes; o etkinlikle ilgili tüm görsellere kolaylıkla ulaşabiliyor. Ayrıca, geçmişte gerçekleştirdiğiniz bir yazışmaya devam etmeniz gerektiğinde de hashtag’ler size önemli bir kolaylık sağlıyor. Bu nedenle, Instagram’da hashtag kullanmayı atlamamanızda büyük yarar var.

2. Takipçilerinizi takip etmemek

Instagram’da sizi takip edenleri sizin de takip etmeniz e-ticaret siteniz açısından çok önemli. Sizi takip eden kişi sayısının, takip ettiklerinizden kat kat fazla olması sizin; takip edenleri tanımaya çalışmadığınızı gösterir. Oysa ki, potansiyel müşterilerinizin nelerle ilgilendiklerini ve ne aradıkları bilmeniz için onlarla ilgilenmeniz gerekiyor.

İlgili Yazılar:
E-ticaret pazarlamanıza Instagram’ı dahil etmeniz için 5 geçerli neden
Instagram üzerinden e-ticaret sitenize nasıl trafik çekebilirsiniz?
Instagram üzerinden e-ticaret satışlarınızı artırmak için öneriler

3. Etkileşim kurmamak

Çok kaliteli ve ilgi çekici içerikler paylaşıyor olsanız da, takipçilerinizin yorumlarına kayıtsız kalıyor ve onlarla etkileşim kurmuyorsanız; bir süre sonra onları kaybedebilirsiniz. Bu nedenle size ulaşarak, paylaştığınız bir içeriğe yorum yapan takipçinizle etkileşim kurmanız, kritik derecede bir öneme sahip. Bu anlamda, sosyal medyanın karşılıklı etkileşim kurma amacını aklınızdan çıkarmamanızda ve bu amaca aykırı hareket etmemeniz gerekiyor.

4. Kilitli profil hesabı

Instagram’da e-ticaret sitenizle ilgili kilitli bir profil hesabını tercih etmeniz, işinizle ilgili bilmediğiniz pazarlarla bağlantı kurma fırsatınızı kaçırmanız anlamına gelir. Kilitli profil hesabı kullanarak, aynı zamanda potansiyel müşterilerinizin sizinle bağlantı kurmalarını zorlaştırmış olursunuz. Bu nedenle e-ticaret şirketinize ait hesabınızın herkese açık olması, yeni takipçiler bulmanız ve onların sizinle bağlantı kurması açısından çok önemli.

5. Çok sık veya seyrek paylaşımda bulunmak

Instagram’da da genel olarak sosyal ağların tümünde olduğu gibi, çok sık veya seyrek paylaşımda bulunmak son derece riskli. Çok sık gönderi paylaştığınızda bu durum, takipçilerinizin sıkılmasına ve hatta kimi zaman paylaşımlarınızı spam olarak görmelerine neden olabiliyor. Diğer taraftan; çok seyrek gönderi paylaştığınızda ise takipçilerinizin çok az karşısına çıktığınız için, marka bilinirliğinizin yok olma riskiyle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, paylaşım sıklığınız konusunda bulunduğunuz sektörün ortalamasını da göz önünde bulundurarak hareket etmeniz ve takipçilerinizin yoğun olarak Instagram’ı kullandıkları zamanları araştırarak bir strateji belirlemenizde yarar var.

Paylaştığımız ipuçlarıyla, siz de Instagram’da daha doğru bir strateji izleyerek ve hata yapmamaya özen göstererek; e-ticaret sitenizin bir sosyal medya markası olarak bilinirliliğini ve e-ticaret gelirlerinizi artırabilirsiniz. IdeaSoft; satışlarınızı artıracak, ihtiyacınız olan her konuda size özel çözümler sunuyor.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu avantajlardan yararlanmak için, hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!