DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İyi bir blog yazısında bulunması gereken 9 öğe

İyi bir blog yazısında bulunması gereken 9 öğe

İyi bir blog yazısı yazabilmek çoğu zaman kolay olmayabiliyor; ancak içerğinizin içinde bazı öğelere yer vermek ve bunları iyi bir şekilde kullanmak, hazırladığınız içeriğin hem ilgi çekici olmasını sağlar hem de okuyucuya bir değer katar.

İçerik pazarlamada firmaların en çok zorlandıkları konulardan biri içeriği kaliteli bir hale getirmek oluyor. Düz ve ilginç olmayan içerikler, okuyucuların ilgisini çekmediği için firmalar bu içeriklerden yeterli etkileşimi alamıyorlar.

Blog yazılarınızı ilgi çekici hale getirmek için bazı öğelere yer vermek ve bunları iyi bir şekilde kullanmak gerekiyor.

Dikkat çeken bir başlık

Okuyucuları yazıya tıklatan en önemli unsur, içeriğin başlığı. Hem site üzerinde hem de sosyal mecralarda bu içerikler paylaşılırken, yazının başlığı ile paylaşılıyor ve bu nedenle de okuyucuların içerikle ilgili ilk izlenimleri bu başlıklara göre oluyor.

İlk izlenimin iyi olması, okuyucuları meraklandırması ve onların bu konu hakkında bilgi almak istemelerini sağlamalı. Bunu yapabildiğiniz zaman okuyucular yazının linkine tıklayarak sitenize gelebilirler.

Haber siteleri, çarpıcı başlıklarla okuyucuları haberlere tıklatmayı oldukça iyi yapıyorlar; ancak çoğu zaman başlıkla, haberin kalitesi birbirini tutmadığı için okuyucular bu konudan şikayetçi olabiliyorlar. Sadece başlıkla okuyucuları siteye çekmeniz de yeterli değildir. Bu nedenle bu tür siteler, çoğunlukla siteye ziyaretçi çekme amacıyla bu tür başlıkları kullanıyorlar.

Başlıklarınızın ilgi çekici olması önemli olsa da, okuyucuları yazıda tutmaya ve onları yazıyı paylaşmaya yönlendirmeniz de gerekiyor. Bu nedenle sadece başlıklara oynayarak, yazının içeriğine önem vermezseniz, okuyucular bir süre sonra sizin “tık avcısı” olduğunuzu düşüneceklerdir ve yazılarınıza ilgi göstermeyeceklerdir. Yazılarınızın ilgi çekici olabilmesi için yapabileceklerinizi de yazının devamında paylaşıyor olacağız.

Çarpıcı bir giriş yapın

Yazdığınız konu ile ilgili çarpıcı bir giriş hazırlayın. Bu girişi çok uzun tutmanıza gerek yok. Birkaç paragrafta konu ile ilgili çok önemli ya da ilginç birkaç bilgi verebilir ve okuyucuların, konuya olan ilgisini artırabilirsiniz.

Giriş cümlelerinizde gizem unsurunu kullanarak, okuyucuların merakını artırarak, yazının tümünü okumalarını da sağlayabilirsiniz.

İkna edici kelimeler kullanın

Bir konu hakkında tüketicilere bilgi vermek ya da onlara yeni bir şey sunmaya çalışıyorsanız, güçlü ve kendinden emin cümleler kurmanız gerekiyor. Okuyucuları buna inandırmak ve onları ikna etmek için bu tür kelimelere önem verdiğinizde, onların dikkatini çekmeye başarabilirsiniz.

Güçlü cümleler kurun

Yazı yazma yetenekleriniz çok iyi değilse, kendinizi zorlayarak güçlü cümleler kuramayabilirsiniz. Ancak iyi bir yazar olabilmek için cümlelerinizin de güçlü olması gerekiyor. Gerek, gramer olarak gerekse anlatım olarak ayakları yere sağlam basan cümleler kurmanız, konuya olan hakimiyetinizi ortaya koyacaktır. Cümlelerinizin karmaşık olmasından bahsetmiyoruz; sadece doğru kelimeleri kullanarak, okuyuca doğru şeyleri söyleyin.

Ara başlıklarla, önemli noktaları öne çıkartın

Ara başlık kullanmanın birkaç yararı vardır. Yazının önemli bölümlerini öne çıkartmak, yazıya hızlıca göz gezdiren kişilerin dikkatini çekmek için kullanılabilir. Böylelikle, okuyucu ilgisini çeken bir ara başlık gördüğünde, yazının o kısmını okumaya başlayabilir.

Bunun bir diğer faydası da sadece metinden oluşan uzun blog yazıları, okuyucuların dikkatini çekmiyor ve bu yazıların okunması da daha zor oluyor. Ara başlıklar, bu uzun paragrafları birbirinden ayıracağı gibi yazının önemli noktalarını da öne çıkartıyor. Görsel olarak da bu yazıların okunmasının kolay olduğu mesajını veriyor.

Konuyla ilgili hikayeler oluşturun

Pazarlamadaki en önemli kavramlardan biri de hikayeler yaratmaktır. Ürünleri ve hizmetleri sattıran en önemli unsurlar pazarlamacıların oluşturduğu hikayelerdir. Büyük ajanslar bu hikaye kurgularını oldukça iyi yapmaktalar.

Blog yazılarınızda siz de bu hikayelerden faydalanabilirsiniz. Yazılarınız için bir hikaye oluşturmak ve onu iyi bir şekilde kurgulamak, okuyucuları yazının sonuna kadar götürmenizi sağlar ve etkileşim oranlarınızı artırır.

Sıradışı görseller kullanın

Sıradanlık, yaratıcılığı ve merakı öldüren unsurlardan biridir. Çarpıcı hikayeler oluşturmanızın yanı sıra ilginç görseller kullanmanız da oldukça önemli. Bunun için internetteki yüksek çözünürlüklü görselleri aramanız gerekiyor.

Shutterstock gibi platformlar üzerinden ücretli görsellere yönelebileceğiniz gibi, ücretsiz platformlar üzerinden de ilginç ve herkesin kullanmadığı görsellere de yönelebilirsiniz. İnternet kullanıcıları artık metinlerden çok görsellere daha çok önem veriyor ve bu nedenle de yazılarınızda kullanacağınız, sıradışı görseller etkileşimlerinizi artırabilir.

Hikayelerinizi iyi kurgulayın

Konu ile ilgili bir hikaye oluştururken, okuyucuları A noktasından B noktasına ulaştırmanız gerekiyor. Bunun için de yazılarınızı kurgularını iyi bir şekilde oluşturmanız gerekiyor. Hep aynı yerde kalan ve bir sonuca gitmeyen yazılar bir süre sonra sıkıcı bir hale gelecektir. Bu da yazılarınıza olan ilginin azalmasına neden olacaktır.

Orijinal olun

Yılların tecrübesine sahip olmasanız da orijinal içerikler oluşturabilirsiniz. Farklı kaynaklardan ve içeriklerden beslenebilir ve onlardan esinlenebilirsiniz; ancak markanıza özel içerikler oluştururken, markanızın, ürününüzün ve şirket kültürünüzün ruhunu yansıtarak orijinal işler yaratabilirsiniz.

Herkesin yaptığı ve paylaştığı türden içerikler paylaştığınızda sadece başkalarını kopyalamış olacaksınız ve sıradanlaşacaksınız. Bu da tabii ki okuyucuların paylaşmaya can attığı içerikler yaratamamanıza neden olacaktır.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!