DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İstenmeyen e-postalar e-ticaret sitelerine ne zarar verebilir?

İstenmeyen e-postalar e-ticaret sitelerine ne zarar verebilir?

E-posta pazarlama, potansiyel müşterilerle iletişimini sağlayan en etkili yöntemler arasında yer alıyor. Ve e-ticaret sitenizin ziyaretçilerinden, onların izinleriyle alınan kimlik bilgileri de bu iletişimin ilk aşamasını oluşturuyor. Daha sonra bu etkileşim, onları müşterilerinize dönüştürmek amacıyla; ‘ölçülü’ ve düzenli bir sıklıkta gönderdiğiniz e-postalarla, onlarla uzun vadeli ve sürdürülebilir bir iletişime evrilebiliyor.

Diğer taraftan, bir çoğumuz sıklıkla ve günün her saatinde posta kutumuzda istemediğimiz e-postalarla karşılaşabiliyoruz. Özellikle hedef kitlede yer alıp almadığımıza bakılmaksızın kendileriyle e-posta adresimizi hiç paylaşmadığımız şirketlerin gönderdiği e-postalar can sıkıcı olabiliyor ve gönderen şirketin veya markanın, bizim gözümüzdeki itibarını daha en baştan yok edebiliyor.

IdeaSoft olarak, istenmeyen e-postaların e-ticaret sitelerine verdiği zararları sizler için derledik…

İstenmeyen e-postalar nasıl ve neden zarar veriyor?

İstenmeyen e-postaları; doğru hedefleme yapılmadığı halde bize hoş, şirin gelebilen ve bizi tamamen çileden çıkarabilenler şeklinde sınıflandırmak mümkün. “İstenmeyen”, çok geniş ve ‘belirsiz’ bir sözcük olsa da aslında tam olarak; bir ürünü veya hizmeti tanıtma ve pazarlama amacıyla gönderilen e-postaları kapsıyor. İstenmeyen e-postaların, bir e-ticaret sitesine birçok nedenle ve birçok şekilde zararı olabiliyor. İşte, bunlardan bazıları…

1. E-posta pazarlamaya zarar veriyor

İstenmeyen e-postalar, e-posta pazarlama açısından herhangi bir işe yaramadığı gibi, zarar da veriyor. Çünkü bu tür e-postaların büyük bir çoğunluğu, açılmadan silinme ya da ‘önemsizler klasörüne’ gönderilme yazgısı taşıyor. Bu nedenle, e-postalarınız potansiyel müşterilerinizin gelen kutusuna düşmeyi başarsa bile ona, olumlu bir reaksiyon ile karşılanma olasılığı düşüyor.

Yani, kullanıcılar istenmeyen e-postalardan kaçınıyor ve hedefi olan bir kampanya planlamadığınız sürece, üçüncü taraflardan satın aldığınız listelerle, sadece o şirkete para kazandırmış oluyorsunuz. Bu da dolaylı olarak, e-posta pazarlamanın itibarını olumsuz etkiliyor.

2. Sitenizin itibarına zarar veriyor

Potansiyel müşterilerinizin ya da takipçilerinizin izni olmadan onlara e-posta göndererek ürünüzü pazarlamaya çalışmanız, her şeyden önce, yasal ve etik değil. Bu nedenle istenmeyen e-postalar, bir e-ticaret firması olarak itibarınıza büyük ölçüde zarar verme potansiyeline sahip. Oysa şirketinizin olumsuz algılanmasına neden olan istenmeyen e-postalar yerine, hedef kitlenizde yer alan potansiyel müşterilerinizi gerçekten ilgilendirebilecek; daha ölçülü, kısa ve öz e-bültenler göndermek her zaman daha olumlu geri dönüşler sağlayabiliyor.

3. Siteniz kara listeye girebilir

Web sitenizin gönderdiği istenmeyen e-postalardan rahatsız olan kullanıcılar gönderilerinizi “istenmeyen” olarak işaretleyecek. Bu işaretleme sonucunda ise siteniz, farklı internet servis sağlayıcılarının düzenli olarak kontrol ettikleri kara listelere girebilir. Bu da üyelik etkinleştirme veya satış onayı gibi normal şartlarda gönderilmesi gereken e-postalarınızın bile kara listede olmanız nedeniyle müşterilerinize ulaşmamasına yol açabilir.

Özetle istenmeyen e-postalar, sitenize yarardan çok zarar verebilir. IdeaSoft izinli bir veri tabanı oluşturarak, müşterilerinizle iletişiminizi sağlam temeller üzerine kurmanız ve satışlarınızı artırmanızı destekliyor ve bunun için her türlü altyapı ve çözümleri sunuyor. Gelin siz de IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleriyle hemen tanışın, kazançlı çıkın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta PazarlamaE-ticaret İşletmeciliğiPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!