DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İşlevsel bir Sıkça Sorulan Sorular sayfası hazırlamak zor değil

İşlevsel bir Sıkça Sorulan Sorular sayfası hazırlamak zor değil

SSS (Sıkça Sorulan Sorular) sayfasında kullanıcıların soruları yerine kendi yanıtlamak istediği sorulara yer veren e-ticaret firmaları, kullanıcılarını tatmin edemeyebiliyor. Dolayısıyla SSS sayfası amacına ulaşamadığı için istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

SSS sayfasını e-ticaret sitesinde olması gerektiği için değil, gerçekten potansiyel kullanıcılarının sorularına rehberlik etmesi amacıyla hazırlayanlar ise sayfa sayesinde müşteri ile doğru bir şekilde iletişim kurabiliyor. Sonuç olarak işlevsel bir SSS sayfasını, burada mutlaka bulunması gereken noktaları göz önünde bulundurarak hazırlamakta fayda var.

Peki SSS sayfasından verim alabilmede hangi durumlara dikkat etmek ve sonrasında bu sayfaları hazırlarken hangi adımları atmak gerekiyor?

Hatalı yaklaşımlar ve sonuçları

1) Sayfada yer alan yanıtlar güncelliğini yitirmişse kullanıcıyı aydınlatmak yerine kafa karışıklığı yaşanmasına yol açılabilir.

2) Sorulara verilen yanıtlar özenli hazırlanmadıysa, ziyaretçiler web sitesini bir daha ziyaret etmeyebilir.

3) Sorular hazırlanırken kategorilendirme yapılmadıysa, kullanıcı aradığını bulmakta zorlanabilir.

4) SSS sayfasında kullanıcıların yanıtını bulma beklentisi içinde olduğu sorular yer almıyorsa diğer sorular ve yanıtları müşterileri aydınlatmada yetersiz olabilir.

Kullanışsız bir SSS sayfası, e-ticaret mağazalarına uzun dönemli zararlar verebiliyor. Bu noktada, işlevsel ve verimli bir SSS sayfası hazırlamak için stratejik düşünmek ve iyi bir planlama yapmakta fayda var. İşte kullanıcı odaklı bir SSS sayfası hazırlamak için atılması gereken adımlar…

İhtiyaca yönelik sorulara yanıt hazırlamak

Eğer e-ticaret sitenizin müşteri ilişkileri departmanı varsa, kullanıcıların en çok sorduğu sorular, arşiv taramasıyla kolayca derlenebilir. Ancak böyle bir departman yoksa soruları hazırlayan kişi, kendini potansiyel kullanıcıların yerine koyarak, web sitesine objektif bir şekilde yaklaşıp sağlıklı sonuçlara ulaşabilir.

Soru ve yanıtlarda kullanılacak dili belirlemek

Soruları, “nasıl yapabilirim?” örneğindeki gibi kullanıcıların perspektifinden hazırlanan ve yanıtları kurumsal olarak verilen (Örneğin, müşterilerimize … sağlıyoruz ya da şu şekilde yapabilirsiniz vb.) SSS sayfaları, kullanıcıyı yormayan, oldukça yönlendirici bir hitap oluşturuyor.

Görsel ögelerden yararlanmak

Bazı sorulara uzun uzun yanıtlar vermek ve kullanıcıların zamanını almak yerine infografik, görsel ve video kullanmak çok daha etkin sonuçlar verebilir. Kullanıcıya en faydalı yanıtı en basit şekilde verme amacından sapmamak gerektiği ise unutulmamalıdır.

Kısa ve anlaşılır cevaplar vermek

SSS sayfasına gelen kullanıcı, pazarlama amacı taşıyan yanıtlardan hoşlanmayabilir. Çünkü bu sayfaya gelen kişilerin temel amacı birtakım sorulara yanıt aramak. Hızın önem kazandığı bir çağda yaşandığı düşünülerek, yanıtları olabildiğince kısa ve net hazırlamaya dikkat etmekte büyük fayda var.

SSS sayfasının boyutlarına dikkat etmek

E-ticaret ve pazarlama alanında uzmanlaşmış birçok kişi, SSS sayfasının en ideal boyutunun 64K olduğunu savunuyor. Siz de çok yüksek boyutlu sayfalar hazırlamak yerine kullanıcıların kolaylıkla görüntüleyebileceği, zaman kaybettirmeyen sayfalar hazırlayabilirsiniz.

SSS sayfası hazırlamak için ön çalışma yapmaya zaman ayıranlar, uzun vadede mutlaka bu çalışmanın pozitif etkisini görebilirler. Eğer siz de kullanıcı odaklı, tam donanımlı bir e-ticaret mağazasına sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir, e-ticaret dünyasında ön plana çıkmak için ilk adımı atabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticarete-ticaret mağazasıe-ticaret müşterilerie-ticaret sitesigörsel kullanımıideal sayfa boyutlarıiletişim diliinfografikkullanıcı sorularımüşteri ilişkilerimüşteri sorularıSıkça sorulan sorularsorular ve yanıtlarıSSSürün sayfalarıvideo
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!