İşinizile ilgili 5 yıllık gelecek planını nasıl hazırlayabilirsiniz?

gelecek plani yapmak

Kendi işinizi kurduysanız ve girişimciliğe adım attıysanız, kısa vadeli planların yanı sıra uzun vadeli planlar da yapmanız gerekiyor. Uzun vadeli planlar, başta göz korkutucu olabilir; fakat zaman içerisinde kendinizi ve işinizi geliştirme konusunda size yardımcı olacaktır.

İşinizi büyütürken hangi adımları atmanız gerektiğini bu sayede görebilirsiniz. Belirli amaçlar uğruna çalışmanız, şirketinizin nereye gideceği konusunda size bir fikir verir. Uzun vadeli planlarınızın olmaması limandan ayrılan ve rüzgarın estiği yöne giden bir gemi gibidir. Gidecek bir hedef olmadığı zaman, kendi etrafınızda daireler de çizebilirsiniz. Bu nedenle de uzun vadeli bir planınızın olması geleceğinizin açısından oldukça önemlidir.

5 yıllık bir plan hazırlamak şirketin amaçlarını ve gideceği yeri belirleyecektir. Tüm şirket çalışanlarıyla bu planları paylaşmak, şirketteki herkesin aynı amaçlar için çalışmasını sağlar. Bu yazıda da bu planlarınızı hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizinle paylaşacağız.

Nereye gitmek istiyorsunuz?

Herşeyden önce şirket olarak nereye gitmek istediğinize karar vermeni gerekiyor. Eğer gitmek istediğiniz yer hakkında bir fikriniz yoksa, oturup öncelikle bu konuyu netleştirmeniz gerekiyor.

Şirket ortaklarınızla buna karar verebilir ya da çalışanlarınızın görüşlerini alabilirsiniz. Tüm yetkiler sizde toplanıyorsa, şirketinizi ve kendinizi 5 yıl sonra nerede görmek istediğinizi hayal edin ve bu hayali bir yere yazın. Böylelikle nereye gitmek istediğiniz hem kafanızda hem de bir yerlerde yazılı olarak kalacaktır.

Nereye gitmek istediğinize karar verdikten sonra buraya gitmek için neler yapmanız gerektiğini detaylarıyla belirlemeniz gerekiyor.

  • Kısa vadeli planlar: Öncelikle kısa vadeli planlarınızla başlayın. Bunlar kolay ve hemen başarılabilecek planlarınız olabilir. Küçük adımlar atmak, uzun vadede uzun bir mesafe katetmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle kısa vadeli planlarınızı detaylandırın.
  • Orta vadeli planlar: Orta vadeli planlarınızı da oluşturmaya başlayın. 6 ay ya da 1 yıl sonra nereye varmak istediğinizi not edin. Buraya giderken neler yapmanız gerektiğini, ne kadar pazarlama ve reklam bütçesi ayırmanız gerektiğini, tahmini ne kadar satış yapacağınızı ve ne kadar kar edeceğinizi bu planlara dahil edin. Böylelikle orta vadede nerelere gitmek istediğinizi ve gitmek için neler yapmanız gerektiğini belirleyin.
  • Uzun vadeli planlar: Uzun vadeli planlarınızda da yine benzer detayları ele alın. Ancak 2 yıl ve üstü süreyi kapsayacağı için bu planlarınızın daha büyük olması gerekiyor. Gelirlerinizin daha da artmış olması, belki yatırım almış olmanız ya da yurt dışına açılma gibi planlar uzun vadeli planlarınızda yer alabilir. Yine bu planları gerçekleştirmek için nelere ihtiyacınız olduğunu ve bunları elde edebilmek için neler yapmanız gerektiğini listeleyin.

Kilometre taşlarınız olsun

Kilometre taşları, 5 yıllık gelecek planlarınızda önemli bir yere sahip. Belli zaman aralıkları için (kısa, orta ve uzun vadeli planlarınız) kilometre taşları belirleyin. Bunlar takipçi sayınız, aylık ortalama satış tutarınız, gelirleriniz ya da yatırım olabilir.

Hangi zaman dilimlerinde hangi kilometre taşlarına ulaşacağınız belli olsun. Böylelikle ne için ne kadar çalışmanız gerektiğini bilirsiniz ve buna göre hareket edersiniz. Elinizdeki sermayeyi doğru bir şekilde dağıtarak bu hedefleri gerçekleştirmeye harcayabilirsiniz.

Kimlerin hangi işleri yapacağına karar verin

5 yıllık planınızı çalışanlarınızla paylaşmanız da oldukça önemli. Bu hedeflere ulaşmak için hangi birimlerin ne kadar çalışması gerektiğini de ayarlamanız gerekiyor. Hangi alanlarında ne kadar yatırıma ihtiyacı olduğunu, ne kadar büyümesi gerektiğini ve burada çalışanların nasıl bir iş gücü ortaya koyması gerektiğine de karar vermeniz gerekiyor. Böylelikle iş gücü dağıtımı yaparak, hangi bölümlere daha çok ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz.

Küçük adımlar atmayı unutmayın

Gelecek planlarınızı oluştururken unutmamanız gereken en önemli nokta küçük adımlar atabilmektir. Birçok kişi Everest Dağı’nın zirvesine ulaşmayı hedefler; ancak zirveye giden yolculuk en alttan başlar ve küçük adımlar atılmadan zirveye ulaşmak mümkün değildir. Bu nedenle de planlarınızda her zaman küçük adımlara yer verin. Başardıklarınız size küçük gibi gelebilir; fakat bir süre sonra baktığınızda, arkanızda uzun bir yolu geride bıraktığınızı göreceksiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)