DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İşinizi online’a taşımak ve sanal mağaza açmak için gerekenler

İşinizi online’a taşımak ve sanal mağaza açmak için gerekenler

İnternet üzerinden alışveriş, günümüzde firmaların ve müşterilerin işini kolaylaştırıyor. Sektörün her geçen gün gelişmesi müşterilere, alışverişi sanal mağazalar üzerinden, milyonlarca ürün seçeneği ve kategori arasından yapma avantajı sağlarken, markalar da geleneksel pazarlamayla ulaşması zor genişlikte bir potansiyel müşteri kitlesine dokunabiliyor.

Siz de internet üzerinden satış yaparak, e-ticaret hayatına atılmak istiyorsanız, sanal mağaza açmak için gerekenler neler olabilir, sorusuna cevap arayarak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra, e-ticaret hayatına atılmak üzere sanal mağaza açmak için gerekenler arasından önceliklerinizi belirleyerek ilk adımları atabilirsiniz.

Bununla birlikte, e-ticaret işiniz için de tıpkı, fiziksel mağazacılıkta olduğu gibi çeşitli dijital pazarlama stratejileri oluşturmaya ihtiyacınız var. Peki bunların dışında sanal mağaza açmak için gerekenler neler? Gelin birlikte göz atalım…

Site tasarımı

Fiziksel mağazada dekorasyon satışlar için ne kadar etkiliyse, online platformda da e-ticaret temaları o kadar önemli. Ziyaretçilerin gözünü yormayacak, yalın ve şık site tasarımı, aynı zamanda kategorilerin ve ürünlerin de daha cazip görünmesini sağlayabilir. Aynı şekilde, e-ticaret temalarının renkleri kadar, kullanışlı olması da bir başka önemli konu. Siparişin pratik bir şekilde verilebilmesi ve satışın kolaylıkla sonlandırılabilmesi, satışları artıran önemli etkenlerden biri.

Navigasyon, arama çubuğu gibi ürünlere ulaşmayı ve satışı pratik hale getirecek pek çok detay, sanal mağazanız için seçeceğiniz e-ticaret temasında yer alabilir. Bu nedenle, sanal mağaza açmak için gerekenler arasında yer alan e-ticaret temalarına öncelik vermenizde fayda var.

Güvenlik ve ödeme koşulları

Sanal mağaza açmak için, hedef kitlenizi göz önünde bulundurarak ödeme koşulları belirlemeniz de bir diğer önemli adım olabilir. Burada, hedef kitlenizi iyi tanımlamanız önem taşıyor. Örneğin, gençlere yönelik ürün satışı yapıyorsanız, havale/EFT ve kapıda ödeme seçenekleri size avantaj sağlayabilir. Böylece kredi kartı tercih etmeyen gençleri ve diğer kullanıcıları ödeme konusunda sorun yaşamayacakları alternatif yöntemlerle satın almaya ikna edebilirsiniz.

Ayrıca, ödeme koşullarının yanı sıra verilen bilgilerin güvenli bir şekilde saklanması, müşterilerinizin özellikle önem verdiği bir başka detay olabilir. Bu nedenle müşterilerinizin güvenliğini sağlamak için kurulan ve tamamen sitenize özel lisanslandırılabilen bir güvenlik sertifikası olan SSL (Secure Sockets Layer) ile sitenizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Gelişmiş bir şifreleme teknolojisi olan, güvenilir bir servis sağlayıcıdan, güçlü bir “SSL sertifikası uygulaması” edinerek; düşük bir maliyetle, gerekli güvenlik önlemlerini alabilirsiniz. Bu anlamda internetten satış yapmak için, sitenizin güvenliği konusunda herhangi bir şüpheye yer bırakmamanız son derece önemli.

Müşteri hizmetleri

Sanal mağazacılıkta dikkat edilmesi gereken diğer noktalardan biri de; müşterilerin farklı kanallardan, her an kolaylıkla ulaşabilecekleri bir müşteri hizmetlerinin oluşturulması. Sanal mağazaların birçoğunda, genellikle teknik aksaklık nedeniyle müşterilerin, müşteri temsilcilerine ulaşmasında sorun yaşanabiliyor. Bu durum, müşterilerin markaya karşı güvenlerini kaybetmelerine neden olabiliyor.

Bu nedenle, müşteri memnuniyetini kazanmak adına sanal mağaza açmak için gerekenler arasına mutlaka müşteri hizmetlerine yönelik çalışmalar yapmayı unutmamak gerekiyor.

Tüm bu noktalardan ihtiyaç duyduğunuz profesyonel desteğe IdeaSoft ile ulaşabilirsiniz. IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketi ile ayrıcalıklı bir e-ticaret sitesi oluşturmak ve kazancınızı artırmak için hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticarete giriş
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!