İş yerinde sorun çıkartan çalışanlara nasıl yaklaşmalısınız?

sorunlu calisan

Şirketinizin başarısının ya da başarısızlığının arkasında yatan en önemli etkenlerden biri de tabii ki personelinizdir. İş yerinizdeki çalışanların, performansları şirketinizin geleceği konusunda oldukça önemli bir role sahip. Ancak her çalışanın işe yaklaşımı aynı olmayabiliyor ve bazı çalışanlar iş yerinde sorunlara neden olabiliyor.

Sorun çıkartan veya yaratan kişilerin, bu davranışlarının arkasında farklı sebepler olabilir; ancak iş veren olarak bu kişilere olan yaklaşımınızı değiştirerek, bu kişilerin davranışlarına müdahale ederek sorunları çözebilirsiniz.

Yönetici olarak bu tür yaklaşımlarda bulunmak ve çalışanların neden olduğu sorunları çözerek daha huzurlu ve verimli bir çalışma ortamı yaratarak işlerinizin devamlılığını sağlayabilirsiniz. Devamlı sorun çıkartan kişileri işten çıkarmak bir çözüm olarak görünebilir; ancak iş bu seviyeye gelmeden önce yönetici olarak atmanız gereken bazı adımlar bulunuyor.

Problemi görmezden gelmeyin

Bu tür durumlarla karşılaşıldığında yapılacak en büyük hata problemi görmezden gelmek olacaktır. Problemi görmezden gelmek, kendiliğinden çözülmesini beklemek birçok yöneticinin yaptığı hatalardan biridir. İlk başlarda sorun küçük olabilir; ancak bu durum zaman içinde büyüyebilir ve diğer çalışanları da etkileyecek bir boyuta gelebilir. Bu durumda da dizginleri elinize alarak, sorunun ne olduğunu öğrenmeye çalışmanız gerekmektedir.

Sorunla bizzat ilgilenin

Bunu, şirketinizdeki yöneticilerin ilgilenmesi gereken bir konu olarak ele alabilirsiniz; ancak yöneticilerin yaklaşımı her zaman doğru olmayabiliyor. Bu nedenle gereken durumlarda sorunla bizzat ilgilenmeniz gerekebilir.

Sorunla ilgili toplayabildiğiniz kadar bilgi toplayın ve bu durumun neden yaşandığına dair bir bilgi sahibi edinin. Sonrasında bu çalışanı kendi odanıza ya da bir toplantı odasına çağırarak, konu hakkında konuşun. Sorunun ne olduğunu ilettikten sonra, çalışanın bu durumdan haberdar olup olmadığını gözlemleyin. Çalışan, bu durumun farkında olmayabilir ve buna karşı çıkabilir; ancak ortadaki problemi ona açık bir dille belirtin.

Çalışanın bu davranışlarının iş yerinde kabul edilemeyeceğini ve neden kabul edilemeyeceğini ona anlatın. Aynı zamanda kişinin neden bu davranışları sergilediğini de anlatmasını isteyin. Bu davranışların arkasında farklı sebepler yatıyor olabilir ve bir karara varmadan önce, kişinin de görüşlerini almaya dikkat edin.

En kısa sürede çözüm bulmaya çalışın

Sorunun büyümemesi ve tatsız sonuçlar çıkmaması adına bir an önce adım atmanız gerekiyor. Bu tür çalışanlar, genellikle sergiledikleri davranışların bir soruna neden olduğunun farkında olmazlar. Bu nedenle hızlı bir şekilde çözüm üretilmediği takdirde bu kişilerin davranışları diğer çalışanların da iş performanslarını kötüye etkileyebilir ve sorun gereğinden fazla bir şekilde büyüyebilir. Böyle bir durumda çözüm süreci de daha zorlu olacaktır.

Sorunu çözebilmek için de doğru soruna doğru çözümü getirmek gerekmektedir. Bu yüzden de personelin yöneticisinden ve diğer çalışanlardan mümkün olduğunca bilgi toplamak ve sorun çıkartan çalışanın görüşlerinin alınması gerekmektedir. Hızlı hareket ederek, olası sorunların da önüne geçmiş olursunuz.

Bu çalışanın davranışlarını düzeltmeye ikna edin

Yaşanan ilk sorunda, çalışanın işine son vermek çok da doğru bir yaklaşım değildir. Bunun birkaç farklı olumsuz yanı olabilir. Diğer çalışanlarınız da herhangi bir yanlış durumunda kendilerinin de işine son verileceğini düşünerek, huzursuz hissedebilirler. Gergin bir ortamın oluşması da iş performanslarının düşmesine neden olur.

Bunun yanı sıra, belki de sorun çıkartan çalışanınız zorlu bir süreçten geçiyor olabilir ve yaptıklarının farkında olmayabilir. Bu süreç zarfı içinde o kişiyi işten çıkartmanız, o kişinin hayatını daha da zor bir hale getirebilir ve yine bu durum diğer çalışanların psikolojisini olumsuz etkileyebilir.

İlk etapta, çalışanın durumunu iyice gözden geçirmeniz gerekebilir. Ona, yaptıklarının yanlış olduğunu söyleyebilir ve davranışlarını düzeltmesi için zaman tanıyabilirsiniz. Gereken geri bildirimler verilerek personelin tutumunu değiştirmesini isteyebilirsiniz. Sorunun kaynağına giderek, gereken yaklaşımları sergilemeniz, bu personelin şirketinize olan bağını artırabilir ve kendini düzeltmesini sağlayabilir.

İşten çıkartmak son çare olmalı

İşten çıkartma konusunda aceleci davranmamanız gerektiğinden bahsetmiştik; ancak sorunun çözülmemesi durumunda işten çıkartma alternatifini ele alabilirsiniz.

Eğer sorun çıkartan çalışan, davranışlarını ve tutumunu değiştirmiyorsa ve yapılan ikazları göz ardı ediyorsa bu durumda çalışanın kendini değiştirmek istemediğini ele alabilirsiniz. Yazılı ve sözlü uyarılar sonrasında, personelin davranışlarının iyi bir şekilde gözlemlenmesi ve yaşanan sorunların durumunu ele almak gerekiyor.

Bu durumların devamı halinde işten çıkartma seçeneğini değerlendirmeye alabilirsiniz. Ancak işini seven ve zor bir süreçten geçen çalışanlara, gereken özen gösterildiğinde bu tür yaklaşımlara gerek kalmayacaktır. Gerekli uyarıların ardından çalışanların çoğu iş yerindeki davranışlarını toparlamayı seçmektedir.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)

Senem Savcu
2 Mart 2023

İçindekiler; Neden Ücretsiz E Ticaret Sitesi? Eticaret.com Size Neler Sunar? Ücretli Paketlere Geçiş Yapılır Mı? Ücretsiz Sitelerde Tema Şablonları Var Mı? Ücretsiz E-ticaret Sistemlerinde Yazılım Güncellemesi Var Mı? Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların…(Continue Reading)

Senem Savcu
19 Şubat 2023

İçindekiler; Yazılıma Yatırım Yapmanız Gerekmez Ödeme Entegrasyonları Yer Almaktadır Yazılım Güncellemeleri Bulunur Eğitim Dokümanları Mevcuttur Yükseltmek Mümkündür Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç…(Continue Reading)