DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İnternetten kitap ve CD satmak

İnternetten kitap ve CD satmak

Türkiye’de internetten ürün satmak isteyen ve satın alanların oranı büyük bir hızla artıyor. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu)’in 2013 ve 2014 Nisan aylarında gerçekleştirdiği araştırmalara göre, internetten kişisel kullanım amacıyla ürün/hizmet satın alan kullanıcıların oranı; geçen yıl Nisan ayı itibarıyla yüzde 24,1 iken, bu yıl aynı ayda yüzde 30,8’e ulaşmış durumda.

Türkiye genelinde internet erişimi olan hanelerin geçen yıl yüzde 49,1 olan oranının, yüzde 60,2’ye yükseldiği belirlenen araştırmada; internet üzerinden alışveriş yapanların yüzde 15,9’unun kitap, e-kitap, dergi vb. satın alıyor.

Peki bu hızla büyüyen pazarda yer almak ve internetten nasıl kitap – CD satabileceğinizi biliyor musunuz?

Tüketicinin sorununu tanımlayın

İnternetten kitap ve CD satabilmeniz için, potansiyel müşterilerinizin varolan bir sorununu çözmeniz gerekiyor. Yani; potansiyel müşterilerinizin internetten kitap ve CD alırken yaşadıkları ‘ortak’ bir sorunu gerçekçi bir biçimde tespit edip tanımlayabilirseniz, başarılı olmanız kolaylaşacaktır. Bu konuda gözlemlerinizden, sosyal medyadan, internetteki forum ve blog’lardan faydalanabilir; hangi müşterilerin, hangi konularda ve ne gibi sorunlar yaşadıklarını tespit edebilirsiniz.

Tedarikçinizi bulun

Bildiğiniz gibi kitap ve CD’ler tüm Türkiye çapında en yaygın olarak dağıtım firmaları kanalı ile satışa sunulur. Sizin için de çok sayıda ürüne ulaşmak için ilk etapta tek tek eser sahibi veya yayıncılara ulaşmaya çalışmak yerine büyük dağıtımcılarla iş birliğinize gitmenizde fayda olabilir. Bu durumda belki kar marjınız çok yüksek olmaz fakat ürün yelpazeniz son derece geniş olacaktır.

Müşteri yorumlarını takip edin

İnternetteki müşteri yorumları, potansiyel müşterilerin alışveriş kararlarında büyük ölçüde etkili oluyor. Bu nedenle, internetten kitap ve CD satın alan müşterilerin ürün deneyimleri konusundaki paylaşımlarını mutlaka dikkate almanızı öneririz. Ayrıca tatil vb. dönemlerde müşterilerin hangi kitapları, CD’leri talep edebileceğine dair bir fikrinizin olması için; sosyal medya, blog ve forumlardaki müşteri yorumlarını dikkatle incelemenizde yarar var. Bu, aynı zamanda potansiyel müşterilerin yeni eğilimlerini de yakından takip etmenizi sağlayabilir. Ve hangi dönemde hangi kitapların ve CD’lerin daha fazla rağbet görüp, daha fazla satın alınabileğini önceden kestirmek size, e-ticarette başarılı olabilmeniz için büyük bir avantaj kazandırabilir.

Tasarımınızı ve içeriğinizi özgün kılın

Web sitenizin tasarımının, potansiyel müşterilerilerinizin dikkatini çekebilecek ve sitenizi ziyaret edenlerin aradıkları ürünlere hemen ulaşabilmelerini sağlayacak özellikleri taşıması önemli. Web sitenizin içeriği ve görsellerinin özgünlüğü, e-ticaret sitenizi ‘ziyarete değer’ kılabilecek en önemli iki etken. Bu nedenle kitaplarınız ve CD’leriniz için içerik oluştururken kopyalamaktan kaçınmanız ve her ürününüz için; ziyaretçilerinizin dikkat ve ilgisini çekebilecek, kendi özgün içerik ve görsellerinizi üretmeniz gerekiyor. Ayrıca içeriklerinizde kitapları ve CD’leri en iyi tanımlayan anahtar sözcüklere ağırlık vermeniz, arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlayabilir.

Rakiplerinizi çok iyi analiz ettikten sonra, sunduğumuz ipuçlarıyla birlikte bir iş planı geliştirerek e-ticarete girebilir; internette kitap ve cd satışlarınızı artırarak kâr edebilirsiniz. Bunun için; sorunsuz çalışan, kullanım kolaylığı sunan, güvenlik sistemleriyle desteklenmiş bir e-ticaret sitesine ihtiyacınız var. IdeaSoft size, yalnız güvenilir bir altyapı sağlamakla kalmıyor; online pazarlamada ihtiyaç duyabileceğiniz her konuda destek oluyor. Dijital mağazanızdan gerçekleştireceğiniz kitap ve cd satışlarınızda kârlı çıkmak için, ücretsiz demo hesabınızı hemen oluşturabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!