DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İnternetten giyim ve aksesuar ürünleri satarken en sık yapılan 5 hata

İnternetten giyim ve aksesuar ürünleri satarken en sık yapılan 5 hata

​İnternet üzerinden satış kategorilerinde lider hala teknoloji ve elektronik ürünleri. Ancak giyim ve aksesuar satışları da hızla yükseliyor, her geçen gün yeni siteler online perakende satış dünyasına giriş yapıyor. Sosyal medya iletişimi ve pazarlamasının da patlama yaptığı e-ticaret aleminde ayakkabıdan iç çamaşırına, kozmetikten renkli tişörtlere, moda ve stilin her alanında dikeye giden girişimler müşteri yakalamaya çalışıyor.

Rekabet o denli arttı ki satılan ürünün kaliteli olması ve hızlı teslimat gibi ‘olmazsa olmaz’ları yerine getirmek de artık tek başına yeterli değil. O yüzden moda ve stil e-ticaretinde neredeyse açılan kadar kapanan site var.

Bu alanda faaliyet gösterenlerin söz konusu e-ticaret sitelerinin başarılı olabilmeleri için uzak durmaları gereken ve en sık yapılan 5 hatayı sizler için bir araya getirdik…

1- Müşteriye ek fayda sağlayamamak

·Her şeyin başında, müşterinin sizin sattığınız ürünü başka bir fiziksel veya çevrimiçi mağazadan değil de sizden alması için bir neden yaratmalısınız. Satıcılar arasında karşılaştırma yapma hızının inanılmaz olduğu e-ticarette, fiyat, hediye, ürün çeşitliliği, detaylı bilgi, ihtiyaç analizi ve öneriler, ekstra avantajlar ve müşteri memnuniyetini sağlamaya yönelik servisler gibi bileşenlerin hepsini bir arada, verimli şekilde kullanmak gerek. Yani sadece ürünün fiyatında indirip yaparak istediğiniz sonuca ulaşmanız mümkün değil. Bedeni olmayan bir süveteri hızlı şekilde yenisiyle değiştiremeyen bir müşterinin bir sonraki adresi, o ürünü 10-20 TL fazlaya satan ancak müşteri memnuniyetinde puanı yüksek satıcılar olacaktır.

2- İndirimi site geneline yaymamak

Fiyat indirimi demişken, mağaza portföyünün tamamını kapsayan akıllı indirim stratejileri üzerinde çalışılması gereğini de hatırlatalım. Bazı ürünlerde yapılan indirimlerin diğer ürünlerin satışını da artırması, aynı konvansiyonel mağazacılıkta olduğu gibi, e-ticarette de oldukça işe yarıyor. Belki her üründe her zaman indirim sunmak mümkün olmayabilir fakat bu durumda da indirimde olmayan ürünlerin farklı bir özelliğini (yeni olması, Türkiye’de ilk veya tek olması gibi) öne çıkartmak işinize yarayacaktır.

3- Siteyi hedef kitleye uygun konumlandırmamak

Görünürlük meselesi önemli. Siteniz belirli bir ürün kategorisine odaklanmış olabilir. Ancak yine de mağazanızın kullanımı kolay, zengin, renkli, bol ürün çeşitli, keyifli ve alışveriş amaçlı olmasa bile en azından arada keyif için uğranılası bir site haline gelmesine çalışın. Yinelemek gerekirse, moda ve stil e-ticaretinde müşterilerin büyük çoğunluğu kadındır ve onlar da bir ürünü almaya karar vermeden önce çok sayıda site gezip karşılaştırma yapmaktadır. Sosyal medya kampanyalarını da kullanarak, müşterinin duygularını en çok harekete geçirebilen siteler, müşterinin ‘favori siteler’i arasına katılmaya hak kazanır.

4- Kalitenin önemini dikkate almamak

Ürün kalitesi, teslimat süreleri ve müşteri hizmetlerinin önemine yukarıda değinmiştik. Fiyat kıyaslamasında avantajlı olmak iyi bir şeydir ancak ucuz olup da 2 haftada dağılan ürün satmak çok kötüdür. Ticaretin hangi platformu olursa olsun, ürün kalitesinden taviz vermek riskli bir tercihtir. Müşteri hizmetlerine yeterli kaynağı ayırıp müşterinin kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmanın bedeli, ürün fiyatlarında az biraz artış anlamına geliyorsa, bu bedeli ödemek akıllıca bir yatırım olabilir.

5- Stok planını doğru yapmamak

Geleneksel perakendecilikten gelenler çok iyi bilir ki ‘stok tutma’ bitmek bilmeyen bir çalışma demektir. Hangi ürünlerin ne kadar popüler olduğu, satış hızı, ürün kategorilerindeki mevsimsel iniş çıkışları, trendleri, bir sonraki sezonda nelerin “moda” olup olmayacağına ilişkin öngörüleri vs. stok bulundururken göz önüne alınması faydalıdır. Çok satılan bir ürün için müşterilere 2 hafta teslimat süresi verip, az satılanları haftalarca deponuzda tutuyorsanız stok planlamanızı acilen gözden geçirmenizde fayda var.

Bu 5 ipucunun internetten giyim ve aksesuar satmak isteyen tüm e-ticaret işletmecilerinin çok işine yarayacağına inanıyoruz. Eğer siz de internet üzerinden giyim veya aksesuar ürünleri satmak istiyorsanız IdeaSoft sizin de en büyük yardımcınız olabilir. Gelin vakit kaybetmeden size de IdeaSoft demo hesabınıza başvurarak akıllı e-ticaret paketleri ile tanışın ve siz de hemen kazanmaya başlayın….

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!