DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Instagram’ı e-ticaret şirketiniz için bir pazarlama aracı olarak nasıl kullanabilirsiniz?

Instagram’ı e-ticaret şirketiniz için bir pazarlama aracı olarak nasıl kullanabilirsiniz?

Son dönemlerin en popüler sosyal ağı Instagram, bir pazarlama aracı olarak da markaların sıkça başvurduğu mecralardan biri. Bu mecranın etkin kullanımı ile yeni hedef kitlelere ulaşabileceğiniz gibi markanızın ve ürünlerinizin tanıtımını yaparak, kullanıcılarla etkileşiminizi artırabilirsiniz.

Reklam özelliğinin de gelmesiyle beraber Instagram kullanımı markalar arasında daha da yaygınlaşsa da, reklam vermeden de Instagram üzerindeki etkinliğinizi artırabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor. Bu yazıda hem reklamlarla hem de organik olarak, kullanıcılara nasıl ulaşabileceğinizin üzerinde duracağız.

Sitenize Instagram fotoğraflarınızı ekleyin

İnternet sitenizi ziyaret eden kullanıcıları, Instagram sayfanıza yönlendirmek için Instagram fotoğraflarınızı veya sayfa akışını e-ticaret sitenize ekleyebilirsiniz.

Bunu yapabilmeniz için Instagram için özel eklentiler bulunmakta. Aynı zamanda sitenizin yazılım bölümüne de böyle bir özellik için kendi yazılımınızı yazdırabilirsiniz.

Sitenizin footer ya da yan tarafına bu akış sayfasını ekleyerek, sayfanızı ziyaret eden kullanıcıları Instagram hesabınıza yönlendirebilirsiniz.

Kullanıcıların fotoğraflarını Instagram hesabınızda paylaşın

Kullanıcıların yarattıkları içerikleri kullanmak da etkileşiminizi artırmak için iyi bir yöntemdir. Markanızın ürünlerini satan alan kullanıcıların, bu ürünleri kullanırken çektikleri fotoğrafları onların izinlerini alarak, sayfanız üzerinde paylaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra alışveriş sırasında kullanıcılardan böyle bir ricada da bulunabilir ve onların sizinle etkileşime girmesini isteyebilirsiniz.

Kullanıcıların fotoğraflarını göndermelerini sağlamanın bir diğer yolu da küçük yarışmalar düzenlemektir. Bu yarışmalarda onlara küçük indirim kuponları sunabilir ve gönderdikleri fotoğrafların Instagram sayfanızda yayınlanacağını onlara belirtebilirsiniz. Bu indirim kuponlarından yararlanmak için tüketiciler sizinle etkileşime geçmek isteyeceklerdir.

Instagram üzerinden ürün satışı yapın

Bu mecradaki tüketicilere ulaşmanın ve ilgilerini seçmenin bir diğer yolu da Instagram üzerinden satış yapmaktır. Birçok küçük çaplı marka, Instagram üzerinden satışlar yapıyor.

Instagram üzerinden satış yapmak için, ürün görsellerinizi ve metinlerinizi doğru seçmeniz gerekiyor. Instagram’ın en büyük dezavantajlarından biri, yapılan gönderilerde dışarıya yönlendirme linki paylaşılamıyor olması; ancak bunun için yapabileceğiniz birkaç yöntem var.

  • Sayfanızın hakkında kısmındaki bölüme internet sitenizin linkini ekleyebilirsiniz. Böylelikle gönderilerin altına bu notu düşerek, tüketicileri internet sitenize yönlendirebilirsiniz.
  • Bir diğer yöntem de ilgili ürünün sayfasına yönlendiren kısaltılmış linkler kullanabilirsiniz. Böylelikle tüketiciler bu linki kopyalayarak tarayıcıları üzerinden sayfaya ulaşabilirler. Bunun için kendi kısaltılmış linklerinizi oluşturabilir ya da bitly veya Google kısaltılmış URL hizmetlerini kullanabilirsiniz. Örnek olarak, “bit.ly/ceptelefonu” şeklinde bir URL kullanarak tüketicilerin sayfanızı kullanmalarını sağlayabilirsiniz.

Instagram reklamlarından yararlanın

Instagram üzerinden satış yapabilmenin bir diğer yöntemi ise reklamlardan yararlanmak. Instagram üzerinde farklı birkaç reklam modeli bulunuyor. Bunlardan biri istediğiniz bir URL’ye yönlendirme yapılmasını sağlıyor.

Bu reklam modelini kullandığınızda ürününüzün veya hizmetinizin tanıtımını yapabilir ve reklamı gören kullanıcılar görsele veya açıklamaya tıklayarak doğrudan ilgili ürünün sayfasına gidebilirler. Böylelikle daha rahat bir şekilde tüketicilere ulaşmış olursunuz.

Ürünlerinizin için konseptler oluşturun

Sıradan ürün fotoğrafları paylaşmanın, Instagram üzerinde hiçbir cazibesi bulunmamakta. Bunun yerine, kullanıcılarda bazı duygular oluşturabilecek ve onların ilgisini çekebilecek konseptlere odaklanın.

Günlük hayattan karelerle ürünlerinizin nasıl kullanıldığını, kullanıcıların kendilerine nasıl bir stil yaratabileceklerini, ürünün kullanım alanlarını gösteren fotoğraflar çekin ve bu şekilde paylaşın.

Bu tür farklı konseptler, tüketicilerin ilgisini çekecektir ve onlarda ürünü satın almaya yönelik bazı duyguları tetikleyecektir. Önemli olan fotoğraflara bazı duygular yükleyerek, bu duyguları tüketicilere hissettirebilmenizdir.

Videolardan yararlanın

Şirketin iç yapısını gösteren, ürünlerin kullanım alanlarını ya da tanımını sunan ya da markanızla ilgili olabilecek videolar kullanıcıların dikkatini çekecektir.

Bir önceki maddede belirttiğimiz gibi belli konseptlerle sunulan ürün videoları daha çok ilgi çekici olacaktır. Bu nedenle ürünlerinizile ilgili videolar çekerken yaratıcı olmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Yeni ürünlerinizin tanıtımını yapın

Sitenize eklediğiniz yeni ürünleri tanıtmak da oldukça etkili bir yöntemdir. Kullanıcılar, Instagram hesaplarında gezinirlerken, yeni ürünlerinize denk gelebilirler. İlgilerini çeken bir ürünle karşılaştıklarında bu ürün hakkında daha fazla detay almak için sitenizi ziyaret etmek isteyeceklerdir.

Yeni ürünlerinizin tanıtımını yaparken reklamlardan da yararlanabilirsiniz. Reklamlardan yararlandığınızda sizi takip etmeyen ancak hedeflediğiniz gruplar da bu ürünleri görebilir.

Ancak yeterli bir takipçi kitleniz varsa organik olarak da tüketicilerden geri dönüş sağlayabilirsiniz. Bu tür paylaşımlarda ürün hakkında detaylı bilgi sunmak ve onları ürüne yönlendirecek link paylaşımları yapmanız da önemli.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasısosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!