Instagram’da hashtag kullanımıyla ilgili bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler

Instagram üzerinde pazarlama çalışmaları yaparken kullanacağınız ögelerden biri de hashtag’lerdir. Hashtag kullanımı, kullanıcılar ve markalar arasında oldukça yaygındır ve doğru kullanıldığında markalara yararları dokunmaktadır.

Instagram üzerinde hashtag kullanırken dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken birkaç farklı detay bulunuyor. Bu unsurları göz önünde bulundurduğunuzda, Instagram üzerindeki etkinliğinizde gözle görülür bir değişiklik olacaktır.

Hashtag kullanımını nasıl daha iyi hale getirebilirsiniz?

Hashtag kullanımını daha iyi bir hale getirmek için birkaç farklı unsuru göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Kullanıcıların dikkatini çekmek, doğru hashtagleri ve doğru fotoğrafları kullanmak oldukça önemli. Fotoğraf ve video kullanımında kullanıcıların dikkatini en çok çeken içeriklerde bulunan unsurlar şu şekilde:

  • Açık renkli olan görseller, karanlık olanlara kıyasla daha fazla ilgi çekiyor.
  • Farklı arka plan renkleri dikkat çekerken, beyaz arka fonları da dikkat çekiyor.
  • Mavi odaklı renkler, kırmızı odaklı renklere kıyasla daha çok ilgi çekerken, tek bir renk teması üzerine odaklanan fotoğraflar, birden fazla renk temasına odaklananlara kıyasla daha çok etkileşim alıyor.
  • Zıt renkleri barındıran görseller daha fazla beğeni alıyor.

Fotoğraf kullanımlarında bu ögelere dikkat etmek paylaşımlarınızın etkileşimlerini artırma konusunda size yardımcı olacaktır. Hashtag kullanımına gelirsek, dikkat etmeniz gereken detaylar ise şöyle olacak:

Farklı hashtag türleri

Marka odaklı hashtagler

Markanıza özel hashtagler yaratmanız paylaşımlarınızın markanıza özel olmasını sağlayacağı gibi, müşterilerinizin de bu hashtagleri kullanarak kendi paylaşımlarını yaptıklarında markanızı öne çıkarmalarını sağlar. Müşterilerinize yaptıkları alışverişlerden sonra Instagram üzerinde paylaşım yapmalarını isteyebilir ve doğrudan sizin markanıza özel hashtagleri kullanmalarını isteyebilirsiniz. Bu paylaşımların takibini yapabilir ve müşterilerinizle olan etkileşimlerinizi ölçümleyebilirsiniz.

Yarışma ve kampanyalara özel hashtagler

Kampanya dönemlerine özel ya da yarışmalarınıza özel hashtagler de oluşturabilirsiniz. Marka odaklı hashtagler gibi sadece kampanya ve yarışma dönemlerinde kullanabileceğiniz hashtagler kullanabilir ve katılımcıların bu hashtagleri paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Böylelikle markanızla ilgili paylaşımların da yapılmasını sağlamış olursunuz.

Genel hashtagler

Paylaşımlarınızın ve fotoğraflarınızın konusu ile ilgili olabilecek genel hashtag kullanımları da yapabilirsiniz. Kullanıcılar farklı konu başlıklarındaki hashtagleri takip etmektedirler ve kendi paylaşımlarınızda da ilgili olabilecek hashtagleri arayarak, kullanabilirsiniz. bu paylaşımlar farklı hedef kitlelere ulaşma konusunda size yardımcı olacaktır.>/p>

Sektör ve niş odaklı hashtagler

Kendi sektörünüze ve nişinize uygun olan hashtagleri kullanmak, doğrudan sizinle ilgili olabilecek hedef kitlelere ulaşmanızı sağlar. Belli bir nişe odaklı ürün tanıtımlarında da bu nişe odaklı hashtagler kullanarak, bu hedef kitleye ulaşmak için paylaşımlar yapabilirsiniz.

Dönemsel veya belli bir özel gün odaklı hashtagler

Zaman odaklı hashtag kullanımları da kampanya veya yarışma dönemlerinde kullanılabileceği gibi, dönemsel ve sezonluk paylaşımlarda da kullanılabilir. Örneğin yaz dönemine özel gönderi veya paylaşımlar yaparken, kullanıcıların sıklıkla kullandığı dönemsel hashtagleri göz önünde bulundurabilir ve paylaşımlarınızı bu şekilde yapabilirsiniz.

Hashtag kullanımında dikkat etmeniz gerekenler

Marka odaklı olan hashtaglerinizi profil sayfanızda da paylaşın.

En ilgi ve dikkat çekici olan hashtaglerinizi gönderilerinizin üst bölümünde kullanmaya çalışın.

Gönderi başına en fazla 30 hashtag kullanabilirsiniz. Çok fazla spame kaçmamak ve kullanıcıları rahatsız etmemek için bu limi 8 ile 10 hashtag arasında sınırlayabilirsiniz.

Herbir hashtagi önceden araştırın. Böylelikle bu hashtaglerde neler paylaşıldığını görebilir, ne kadarlık bir hacmi olduğunu görebilir ve paylaşım başına nasıl bir etkileşim alındığını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu hashtaglerin markanızla ilgili olup olmadığını da görebilirsiniz.

Çok fazla paylaşım yapılan hashtaglerde üst sıralara çıkmak daha zordur. Etkileşim oranınız yükselmeden bu hashtaglerden fazla geri dönüş alamazsınız. Bu sebeple çok fazla gönderi yapılan hashtagler yerine daha orta derecedeki hashtagleri takip ederek, burada üst sıralara çıkmanız etkileşim oranlarınızı daha fazla yükseltmenizi sağlayacaktır.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)