Instagram’da hashtag kullanımıyla ilgili bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler

Instagram üzerinde pazarlama çalışmaları yaparken kullanacağınız ögelerden biri de hashtag’lerdir. Hashtag kullanımı, kullanıcılar ve markalar arasında oldukça yaygındır ve doğru kullanıldığında markalara yararları dokunmaktadır.

Instagram üzerinde hashtag kullanırken dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken birkaç farklı detay bulunuyor. Bu unsurları göz önünde bulundurduğunuzda, Instagram üzerindeki etkinliğinizde gözle görülür bir değişiklik olacaktır.

Hashtag kullanımını nasıl daha iyi hale getirebilirsiniz?

Hashtag kullanımını daha iyi bir hale getirmek için birkaç farklı unsuru göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Kullanıcıların dikkatini çekmek, doğru hashtagleri ve doğru fotoğrafları kullanmak oldukça önemli. Fotoğraf ve video kullanımında kullanıcıların dikkatini en çok çeken içeriklerde bulunan unsurlar şu şekilde:

  • Açık renkli olan görseller, karanlık olanlara kıyasla daha fazla ilgi çekiyor.
  • Farklı arka plan renkleri dikkat çekerken, beyaz arka fonları da dikkat çekiyor.
  • Mavi odaklı renkler, kırmızı odaklı renklere kıyasla daha çok ilgi çekerken, tek bir renk teması üzerine odaklanan fotoğraflar, birden fazla renk temasına odaklananlara kıyasla daha çok etkileşim alıyor.
  • Zıt renkleri barındıran görseller daha fazla beğeni alıyor.

Fotoğraf kullanımlarında bu ögelere dikkat etmek paylaşımlarınızın etkileşimlerini artırma konusunda size yardımcı olacaktır. Hashtag kullanımına gelirsek, dikkat etmeniz gereken detaylar ise şöyle olacak:

Farklı hashtag türleri

Marka odaklı hashtagler

Markanıza özel hashtagler yaratmanız paylaşımlarınızın markanıza özel olmasını sağlayacağı gibi, müşterilerinizin de bu hashtagleri kullanarak kendi paylaşımlarını yaptıklarında markanızı öne çıkarmalarını sağlar. Müşterilerinize yaptıkları alışverişlerden sonra Instagram üzerinde paylaşım yapmalarını isteyebilir ve doğrudan sizin markanıza özel hashtagleri kullanmalarını isteyebilirsiniz. Bu paylaşımların takibini yapabilir ve müşterilerinizle olan etkileşimlerinizi ölçümleyebilirsiniz.

Yarışma ve kampanyalara özel hashtagler

Kampanya dönemlerine özel ya da yarışmalarınıza özel hashtagler de oluşturabilirsiniz. Marka odaklı hashtagler gibi sadece kampanya ve yarışma dönemlerinde kullanabileceğiniz hashtagler kullanabilir ve katılımcıların bu hashtagleri paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Böylelikle markanızla ilgili paylaşımların da yapılmasını sağlamış olursunuz.

Genel hashtagler

Paylaşımlarınızın ve fotoğraflarınızın konusu ile ilgili olabilecek genel hashtag kullanımları da yapabilirsiniz. Kullanıcılar farklı konu başlıklarındaki hashtagleri takip etmektedirler ve kendi paylaşımlarınızda da ilgili olabilecek hashtagleri arayarak, kullanabilirsiniz. bu paylaşımlar farklı hedef kitlelere ulaşma konusunda size yardımcı olacaktır.>/p>

Sektör ve niş odaklı hashtagler

Kendi sektörünüze ve nişinize uygun olan hashtagleri kullanmak, doğrudan sizinle ilgili olabilecek hedef kitlelere ulaşmanızı sağlar. Belli bir nişe odaklı ürün tanıtımlarında da bu nişe odaklı hashtagler kullanarak, bu hedef kitleye ulaşmak için paylaşımlar yapabilirsiniz.

Dönemsel veya belli bir özel gün odaklı hashtagler

Zaman odaklı hashtag kullanımları da kampanya veya yarışma dönemlerinde kullanılabileceği gibi, dönemsel ve sezonluk paylaşımlarda da kullanılabilir. Örneğin yaz dönemine özel gönderi veya paylaşımlar yaparken, kullanıcıların sıklıkla kullandığı dönemsel hashtagleri göz önünde bulundurabilir ve paylaşımlarınızı bu şekilde yapabilirsiniz.

Hashtag kullanımında dikkat etmeniz gerekenler

Marka odaklı olan hashtaglerinizi profil sayfanızda da paylaşın.

En ilgi ve dikkat çekici olan hashtaglerinizi gönderilerinizin üst bölümünde kullanmaya çalışın.

Gönderi başına en fazla 30 hashtag kullanabilirsiniz. Çok fazla spame kaçmamak ve kullanıcıları rahatsız etmemek için bu limi 8 ile 10 hashtag arasında sınırlayabilirsiniz.

Herbir hashtagi önceden araştırın. Böylelikle bu hashtaglerde neler paylaşıldığını görebilir, ne kadarlık bir hacmi olduğunu görebilir ve paylaşım başına nasıl bir etkileşim alındığını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu hashtaglerin markanızla ilgili olup olmadığını da görebilirsiniz.

Çok fazla paylaşım yapılan hashtaglerde üst sıralara çıkmak daha zordur. Etkileşim oranınız yükselmeden bu hashtaglerden fazla geri dönüş alamazsınız. Bu sebeple çok fazla gönderi yapılan hashtagler yerine daha orta derecedeki hashtagleri takip ederek, burada üst sıralara çıkmanız etkileşim oranlarınızı daha fazla yükseltmenizi sağlayacaktır.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)