DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Instagram’da 2018’in ikinci yarısında göz önünde bulundurmanız gereken trendler

Instagram’da 2018’in ikinci yarısında göz önünde bulundurmanız gereken trendler

Hızlı yükselişine devam eden ve aylık 800 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşan Instagram, markaların da sosyal medya pazarlamada aktif bir şekilde kullandıkları bir mecra olarak öne çıkıyor. Facebook ve Twitter’ın önüne geçmesi nedeniyle bu mecra reklam verenler için önemli bir yere sahip.

Bu mecra üzerinde çalışmalar yaparken de günümüz trendlerini yakalamak, kullanıcılarla olan etkileşimleri ve alınan geri dönüşümleri artırmak için de bir hayli önemlidir. Bu rehberimizde de 2018’in ikinci yarısında göz önünde bulundurmanız gereken trendleri ele alıyor olacağız.

Reklam ve sponsorlu içeriklere yönelmek

Instagram’ın aktif kullanıcı tabanının büyümesi doğal olarak birçok reklam vereni bu alana çekiyor ve bu da rekabeti bir hayli yoğunlaştırıyor. Rekabetin yoğunlaşmasıyla beraber birçok marka burada yer alıyor ve tüketiciler tüm bu markaları takip etmeyebiliyor. Bu durumda da firmaların kendilerini öne çıkartacak çalışmalar yapmaları gerekiyor.

Organik olarak tüketicilere erişmek zorlaştığı için, firmaların Instagram reklamlarından yararlanmaları gerekiyor. Farklı konsept içerikleri sponsorlu olarak öne çıkartmanın yanı sıra Instagram’ın farklı reklam modellerini de denemek gerekiyor. Bu testleri yapmak tüketicilere ulaşmak için en iyi reklam modellerini ve içeriklerini bulmanızı sağlayacaktır.

Instagram reklamları sadece “İşletme Hesabı”na geçiş yapan profiller tarafından kullanılabildiği için hesabınızdaki optimizasyon işlemlerini yapmanız gerekiyor.

Canlı yayınların popülerliği artıyor

Organik olarak kullanıcılara ulaşmak için yararlanabileceğiniz trendlerden biri canlı yayınlar olarak öne çıkıyor. Instagram hikayeleri üzerinde yapılan canlı yayınlar hem organik olarak kullanıcılara ulaşmanızı sağlarken hem de onlarla iletişim ve etkileşim içinde olmanıza yardımcı oluyor.

Canlı yayınlar sırasında farklı içerik konseptlerinden yararlanabilir ve içeriklerinizi ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

  • Nasıl yapılır içerikli videolar,
  • İşinizin mutfağını gösteren, kamera arkası videoları,
  • Etkinlik videoları,
  • Yeni çıkan veya çıkacak olan ürünlerin tanıtımları
  • Yarışmalar
  • Ürün tanıtımları
  • Sadece canlı yayınlarda yayınlacak olan özel içerikler

Bu tür farklı konseptlerden yararlanmak, Instagram’daki canlı yayınlarınızı da farklılaştıracağı gibi takipçilerinizle olan iletişiminizi de daha iyi bir hale getirecektir.

Mikro ve niş alandaki hesaplarla çalışmak

Influencer marketing çalışmaları markalar için oldukça önemli bir yere sahip ve 2018’in ikinci yarısında da bu trend devam edecek. Tanınmış kişi veya hesaplarla çalışmalar yapıyor olmak, hem onların hedef kitlesine ulaşmanızı hem de marka bilinirliğinizi artırmanızı sağlar. Ancak son dönemlerde bu trend çoğunlukla mikro ve niş alandaki hesaplarla çalışmaya dönmeye başladı.

Mikro ve niş hesaplar daha ilgili bir hedef kitleye sahiptir ve reklam çalışmalarında rastgele ve sizinle alakalı olmayacak bir hesapla çalışmak yerine, size daha fazla geri dönüş sağlayabilecek takipçi kitlesine sahiptirler.

Daha kontrollü ve hedefe yönelik bir kitleye ulaşma seçeneklerinin yanı sıra mikro hesaplarla çalışmanın maliyetleri de daha düşük olur ve böylelikle daha uzun vadeli iş planları oluşturulabilir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki rehberimizi inceleyebilirsiniz.

İlgili rehber: Influencer marketing çalışmalarında mikro hesaplarla çalışmak neden önemli?

Instagram Hikayeleri’nin yükselişi devam edecek

Instagram Hikayeleri de popülerliğini arıtmaya devam edecek. Kullanıcıların hızlı tüketim alışkanlıkları ve hikayeler üzerinde rahat bir şekilde gezinebilmeleri, hikayelerin önünü daha da açmaya başlıyor.

Markalar tarafından bakıldığında ise, hikaye paylaşımları yapıldığında kullanıcıların bu içerikleri görme olasılığı daha fazla artıyor. Markanın normal paylaşımlar haricinde sadece sadece hikayelere özel içerikler paylaşıldığında bu içeriklerden geri dönüş alma oranı da daha fazla oluyor.

Instagram Hikayeleri’nizden daha fazla geri dönüş almak ve içeriklerinizi daha ilgi çekici hale getirmek için aşağıdaki rehberlerimizi inceleyebilirsiniz.

İlgili rehber: Instagram Hikayeler’inizi daha ilgi çekici hale getirecek 8 örnek

İlgili rehber: E-ticaret firmaları Instagram Hikayeler özelliğinden nasıl faydalanabilirler?

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!