DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Instagram reklam maliyetlerinizi kontrol etmenize yardımcı olacak ipuçları

Instagram reklam maliyetlerinizi kontrol etmenize yardımcı olacak ipuçları

Dijital pazarlama çalışmaları yaparken, elinizdeki pazarlama ve reklam bütçesini en iyi şekilde kullanmanız ve yatırım getirinizi bu doğrultuda artırmanız gerekir. Kimi zaman reklamların takibinin yapılmaması, doğru reklam hedeflemeleri ve bütçe ayarlarının yapılmaması, reklam bütçenizin çok fazla artmasına; ancak yatırım getirinizin aynı doğrultuda artmamasına neden olabilir.

Son dönemlerde Instagram reklamları e-ticaret firmalarınca sıklıkla kullanılıyor ve doğal olarak da firmaların bu mecradaki reklamlarını iyi bir şekilde yönetmeleri gerekiyor. Reklam maliyetlerinizi kontrol altında tutmak, elinizdeki bütçeyi daha iyi bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?

Geçmişteki Instagram reklam harcamalarınızı inceleyin

Genel olarak Instagram üzerindeki reklamlarınız için ne kadarlık bir bütçe ayırdığınızı tespit etmek için geçmişteki reklam harcamalarınızı inceleyebilirsiniz. Geçmişte herbir reklam kampanyası için harcadığınız bütçeyi tespit etmenin yanı sıra herbir reklam kampanyasından ne kadarlık bir yatırım getirisi elde ettiğinizi de analiz edebilirsiniz.

Geçmiş çalışmalarınızda hangi hedef kitleler üzerine bu kampanyaları oluşturduğunuzu, ne tür içeriklerle bu reklamları oluşturduğunuzu da inceleyebilirsiniz. Böylelikle reklamlarınızın hangi kriterlerde başarılı olduğunu inceleyebilirsiniz.

Geçmişteki reklam kampanyalarınıza harcadığınız bütçeyi takip ederek, reklam başına elde ettiğiniz yatırım getirisini de inceleyebilirsiniz. Böylelikle Instagram reklamları için harcadığınız bütçenin ne kadar etkili olduğunu görebilirsiniz.

Reklam optimizasyon ayarlarınızı kontrol edin

Reklam maliyetlerinizi etkileyen faktörlerden biri de reklam optimizasyon ayarlarınızdır. Bu ayarları doğru ve hedef kitlenize yönelik yapmamanız reklam maliyetlerinizin artmasına neden olacaktır.

Reklam optimizasyon çalışmalarınız, reklamınızın kimler tarafından görüneceğini belirler. Bu kişiler reklamlarınızı gördüğünde istediğiniz aksiyonları almadıklarında, reklamınızın tahmin edilen aksiyon skoru düşmeye başlayacaktır ve ilgili bir reklam olarak algılanmadığı için, reklamın maliyetleri artacaktır. Bu sebeple de reklam ayarlarınızın doğru yapılmış olması bir hayli önemlidir.

Reklam hedeflerinizi kontrol edin

Instagram üzerinde bir reklam oluştururken farklı hedefler üzerine odaklanmanız gerekir. Herbir reklam modelinin farklı hedefleri bulunur ve sizin de reklamlarınızı bu doğrultuda oluşturmanız gerekir. Marka bilinirliği, etkileşim ve geri dönüşüm başlıkları altında bu hedefleri toplayabiliriz. Bu başlıklar da kendi içlerinde farklı dallara ayrılır.

Reklam hedeflerinizi seçerken, bu başlıklardan biri üzerine yoğunlaşmış olursunuz. Bu sebeple de reklamınızın içeriğinin de bu hedef üzerine odaklanması gerekir. Bu ayarları yapmamanız durumunda, reklamınız hedefinden şaşacağı için reklamınızdan gereken geri dönüşümü alamayacağınız gibi, reklamınızın skorunun da düşmesine neden olabilirsiniz. Reklamınızın ilgi skorunun düşmesiyle beraber de harcayacağınız maliyet artmış olur.

Hedef kitle ayarlarına bakın

Reklam amaçları ve reklam optimizasyonun yanı sıra hedef kitle ayarlarınız da bir hayli önemlidir. Reklamlarınızın hangi hedef kitleye gösterildiği ve ulaştığı, reklamlarınızın performansını belirleyecektir. Reklam maliyetlerinizi düşürmek için, daha net ve ilgili bir hedef kitleye reklamlarınızı göstermeniz gerekir.

Hedef kitlenizi daraltmanız, belli özellikler üzerinde bu grupları ayırmanız, daha dar bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olacağı için, reklam bütçenizi de daha iyi bir şekilde kullanmış olursunuz. Bu hedef kitlenin geniş olması, reklam bütçenizi artıracaktır.

Doğru hedef kitleyi bulmak için A/B testleri yapmanız gerekecektir. Bu konuya da ilerleyen bölümlerde değineceğiz.

Zamanlamalarınızı kontrol edin

Reklamlarınızın hangi zamanlarda ya da dönemlerde gösterildiği de reklam bütçesini etkiler. Özellikle tatil, yılbaşı, özel günler gibi dönemlerde Instagram’da reklam maliyetleri artış gösterebilir. Bunun sebebi de reklam verenlerin bu dönemlerde daha fazla kampanya oluşturması ve bu sebeple de rekabetin artmasıdır.

Reklam kampanyalarınızı hangi dönemlerde oluşturduğunuz bu açıdan bakıldığında önemlidir. Kampanyalarınızı özellikle bu dönemlerde yayınlıyorsanız, reklam maliyetlerinizde bir artış görünebilir.

Bu dönemleri yakından takip ederek, reklam bütçelerindeki oynamaları analiz edebilir ve buna göre bütçelerinizin dengesini koruyabilirsiniz.

A/B testleri yapın

Reklam maliyetlerinizi kontrol altında tutmak için yapacağınız en önemli çalışma A/B testleri olacaktır. Bu testler sayesinde, hangi reklam kampanyalarınızın daha etkili olduğunu analiz edebilirsiniz.

A/B testleri yaparken, reklam amaçlarını, reklam optimizasyon ayarlarını ve hedef kitle seçeneklerini değiştirebilir ve farklı kampanyalar oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra reklam metinlerinizi ve kullandığınız görselleri de kampanyalara göre değiştirerek, hangi içeriklerin de size daha fazla geri dönüşüm sağladığını test edebilirsiniz.

Bu testleri belli periyotlarda yapmak kampanyalarınıza daha sonrasında dışarıdan bir gözle bakmanıza ve elde ettiğiniz bulguları analiz etmenize yardımcı olur. Bu analizler sonrasında da size gerçekten geri dönüş sağlayan reklam optimizasyon seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!