DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Instagramı kullanarak marka bilinirliğinizi nasıl artırabilirsiniz?

Instagramı kullanarak marka bilinirliğinizi nasıl artırabilirsiniz?

Son yılların popüler sosyal medya uygulaması Instagram, marka bilinirliğini artırma konusunda firmalara birçok yeni kapı açıyor. Kullanıcı tabanının büyümesi ve aktif kullanıcı sayısının artmasıyla beraber Instagram, markaların yeni göz bebeği haline geldi.

Popülerliğinin bu kadar artması da Instagram’ı yeni hedef kitlelere ulaşma konusunda markaların yararlanabileceği bir platform haline getiriyor. Marka bilinirliğini artırmak için Instagram üzerinde ne gibi çalışmalar yapabileceğinizi bu rehberimizde ele alacağız.

Profil bilgilerinizi detaylı bir şekilde hazırlayın

Profiliniz üzerinde bilgilerinizin eksiksiz ve açıklayıcı olması, hesabınızı ziyaret eden kişilerin, markanız hakkında detaylı bilgi almalarına yardımcı olur. Doğru bir profil resmi seçmek, e-ticaret sitenizin linkini hakkımızda bölümünde paylaşmak ve açıklama bölümünde de yaptığınız işle ilgili kısa ama açıklayıcı bir metin paylaşmak, hesabınızı ziyaret edenlere markanızı daha iyi bir şekilde tanıtır.

Ürün haricinde yaratıcı içerikler paylaşın

Instagram üzerinde paylaşımlar yapmak sadece ürün fotoğrafları paylaşmak değildir. Farklı hedef kitlelere ulaşmak ve marka bilinirliğinizi artırmak için, farklı konseptler içeren, eğlenceli ve bilgilendirici paylaşımlar yapmak, kullanıcılarla olan etkileşimlerinizi artıracağı için, paylaşımlarınızın daha fazla kişi tarafından görülmesini de sağlar. Sadece ürün fotoğrafı paylaşıyor olmak hem hesabınızı sıradanlaştıracaktır hem de sadece reklam amaçlı kullanıldığı için hesabınızın etkileşim oranlarını düşürecektir.

Hashtag’lerden yararlanın

Hashtag’ler farklı kitlelere ulaşma konusunda size yardımcı olabilir. Yabancı dildeki Hashtag’ler yerine, Türkçe olanları kullanmak, kendi hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar. Ancak her bir post için, birkaç Hashtag kullanmanız daha faydalı olur. Çok fazla Hashtag kullanmak hem amatörce durabilir hem de mesajınızı iyi iletememenize neden olabilir. Markanız, sektörünüz, ürünleriniz ve içeriklerinizin konseptiyle ilgili olan Hashtag’lerden yararlanmak ve bunları sınırlı bir sayıda kullanmak yeni kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur.

Kullanıcılarla iletişime geçin ve onlarla etkileşim halinde olun

Hesabınızı daha aktif bir hale getirmek için kullanıcılarla iletişim halinde olmanız gerekiyor. Paylaşımlarınıza yapılan yorumlar kullanıcılarla etkileşime geçmek, onların sorularına ya da yorumlarına yanıtlar vermek sıcak bir etkileşim halinde olmak, kullanıcıların markanıza olan yaklaşımını olumlu bir şekilde etkileyecektir. İçeriklerinizi ve marka olarak kullanıcılarla etkileşiminizi gören diğer kullanıcılar da bu etkileşimin bir parçası olmak isteyebilirler.

Rakip firmaların ya da sizinle ilgili olabilecek Hashtag’leri kullanan ve bunlarla ilgili içerikler paylaşan kişilerin hesaplarını takip ederek ve onların gönderileriyle etkileşime geçerek, bu kişilerle de iletişim halinde olabilir ve onlara markanızı tanıtabilirsiniz.

Süreklilik önemli

Instagram üzerinde sürekliliği sağlamanız ve düzenli olarak paylaşım yapmanız da bir hayli önemli. Bir süre paylaşım yapıp, bir süre yapmamanız kullanıcıların sizi unutmasına neden olabilir. Gün içinde devamlı içerik paylaşmıyor olsanız dahi, günlük ya da birkaç günde bir paylaşım yaparak, hesabınızı aktif tutmanız gerekiyor. Hesabınızın aktif olmadığını gören kullanıcılar sizi takipten çıkartabilir ve yeni kullanıcılar da aktif olmadığınızı düşünerek sizi takip etmek istemeyebilirler. Bu nedenle bir sosyal medya planı oluşturarak, düzenli bir şekilde paylaşımlar yapmanız oldukça önemlidir.

Instagram yönetimiyle ilgili rehberler

Paylaşımlarda aşırıya kaçmayın

Süreklilik önemli olsa da kullanıcıları boğmamak da bir hayli önemlidir. Gün içinde birden fazla paylaşım yapmayı planlıyorsanız, arka arkaya bu paylaşımları yapmak için birkaç saatte bir paylaşımlar yapmanız ve farklı zaman dilimlerinde bu içerikleri paylaşmanız oldukça önemlidir. Arka arkaya çok fazla paylaşım yaptığınızda kullanıcıları boğabilirsiniz.

Instagram reklamlarından yararlanın

Marka bilinirliğini artırmak için Instagram’ın reklam modellerinden yararlanabilirsiniz. Farklı amaçlarla farklı reklam kampanyaları oluşturarak, hesabınızı takip etmeyen ve ilgi alanları size uyan kullanıcılara reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Instagram reklamlarıyla ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki rehberlerimize bakabilirsiniz.

Instagram reklamları nasıl verilir? – 1. Bölüm

Instagram reklamları nasıl verilir? – 2. Bölüm

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!