İnfografiklerinizi hazırlamak için kullanabileceğiniz ücretsiz araçlar

Geçtiğimiz haftalarda çarpıcı bir infografik hazırlamak için nelere ihtiyacınız olduğundan bahsetmiştik. Marka bilinirliğini artırmak, marka ya da ürünlerle ilgili tanıtım yapmak için infografikler oldukça yararlı oluyor.

İnfografikler için, görsel öğelerle hazırlanmış bir basın bülteni de diyebiliriz. Tabii ki iyi bir infografik çalışması yapmak için, tasarım konularından anlayan biri ile çalışmanız gerekiyor. Ancak böyle bir imkanınız yoksa, internet üzerindeki ücretsiz araçları kullanarak, kendi tasarımlarınızı da oluşturabilirsiniz. Bu yazıda da, infografik çalışmalarınızı tasarlayabileceğiniz ücretsiz araçları sizinle paylaşacağız.

Canva

Tasarım konusunda hiç tecrübeniz bulunmasa dahi, Canva üzerindeki şablonlardan yararlanarak, kendi infografik çalışmalarınızı hazırlayabilirsiniz. 1 milyondan fazla görsel seçeneği sunan araca, kendi görsellerinizi de ekleyebiliyorsunuz. Birçok font ve ücretsiz görsel elementte programda yer alıyor. Aracın birçok özelliği ücretsiz olsa da, bazı öğeler için küçük ücretler ödemeniz gerekebilir.

Canva üzerinde, infografiklerin yanı sıra, dijital platformlarda kullanabileceğiniz birçok görsel çalışması için de şablonlar bulunduğunu da ekleyelim. Sosyal medya içerikleriniz için de bu mecradan yararlanabilirsiniz.

Venngage

Vengage, doğrudan infografik üretimi için kullanabileceğiniz bir araç. Üç adımda, işlemlerinizi tamamlıyorsunuz. Öncelikle bir şablon seçiyor sonrasında tablolarınızı ve görsellerinizi oluşturuyorsunuz. Tasarımınızı kişiselleştirdikten sonra çalışmanızı dışarıya görsel ya da PDF olarak çıkartabiliyorsunuz. Aracın temel özellikler sunduğu planından ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Piktochart

Piktochart üzerinde 400’den fazla tasarım şablonu bulunuyor. İnfografik, banner ve sunumlar için kullanabileceğiniz 4000’den fazla ikon ve görsel de bu araçta yer alıyor. Temel özelliklerin sunulduğu plandan ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Easel.ly

Tamamen ücretsiz olan Easel.ly üzerindeki binlerce infografik şablonundan yararlanarak kendi çalışmalarınızı oluşturabilirsiniz. Temel sürükle bırak yöntemi ile çalışan aracın kendi görsel havuzundan yararlanabileceğiniz gibi kendi görsellerinizi de ekleyebilirsiniz.

Sprites

Birçok farklı infografik şablonunu bünyesinde bulunduran Sprites ile kendinize uygun olan tasarımı seçerek, kendi çalışmalarınızı hazırlayabilirsiniz. Birkaç adımda yaptığınız çalışmaları bir videoya dönüştürebilir, isterseniz müzik ve sesli anlatım ekleyebilirsiniz. Temel özelliklerin yer aldığı planı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Gliffy

Gliffy, online bir diyagram aracı. Ürün ya da marka tanıtımı sırasında kullanabilecek diyagramlar oluşturmak için bu araçtan yararlanabilirsiniz. Ücretsiz plan ile 5 adet diyagram çalışmanızı dışarıya yayınlayabilirsiniz. Daha fazlası için aylık plana geçmeniz gerekiyor.

Google Charts

İnternet üzerindeki birçok işlem için bir aracı bulunan Google’ın kendi tablolarınızı oluşturmanız için de ücretsiz olarak sunduğu bir aracı bulunuyor. Google Charts ile sitenizin görüntüsü ile eşleşecek bir şablon bulabilir ve gerçek zamanlı olarak elinizdeki verileri bu tablolar üzerinde kullanabilirsiniz.

Creatly

50’den fazla diyagram seçeneği sunan Creatly ile kendi infografikleriniz için diyagramlar oluşturabilirsiniz. Yüzlerce ikon ve şekil sunan araç aynı zamanda kendi görsellerinizi ve vector çalışmalarınızı da içeri aktarmanıza olanak sağlıyor. 5 çalışmaya kadar ücretsiz olan bu aracı uzun vadede kullanmak için aylık plana geçmeniz gerekiyor.

TimelineJS

Tamamen ücretsiz olan bir diğer araç ise TimelineJS. Açık kaynak bir araç olan TimelineJS üzerinde ücretsiz olarak kendi zaman tünellerinizi oluşturabilirsiniz. Markanızın geçmişini ya da bir ürünün nasıl ortaya çıktığını anlatmak için bu tür zaman tüneli çalışmalarından yararlanabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)