DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Influencer Marketing kampanyası oluşturmadan önce bilmeniz gerekenler 2. Bölüm

Influencer Marketing kampanyası oluşturmadan önce bilmeniz gerekenler 2. Bölüm

Sosyal mecralardaki ünlü veya tanınmış kişilerle çalışarak, bu kişilere kendi ürün ya da hizmetlerinizi tanıtmak sosyal olarak marka bilinirliğini artırmada bir hayli önemlidir. Influencer Marketing de bu noktada devreye girerek, markaların tanınmış kişilerle iş birliği yapmasının yolunu açıyor.

Yazımızın ilk bölümünde, Influencer Marketing çalışmaları öncesinde nelere dikkat etmeniz gerektiğine bir giriş yapmış ve bazı önemli bilgileri paylaşmıştık. İkinci bölümde ise dikkat etmeniz gereken diğer konları paylaşıyor olacağız. Yazımızın ilk bölümünü aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Influencer Marketing kampanyası oluşturmadan önce bilmeniz gerekenler 1. Bölüm

Bu kişilerle çalışmış diğer firmaların fikirlerini alın

Çalışmayı planladığınız hesap daha önceden farklı markalarla benzer çalışmalar yapmışsa, bu firmalara ulaşarak onlardan bu kişiler hakkında bilgi isteyebilirsiniz. Özellikle ilk kez bu tür bir çalışma yapacaksanız, başka firmalardan görüşler almak oldukça doğru bir yaklaşım olabilir. Bu noktada sormanız gereken sorular ise şu şekilde olabilir:

  • Bu kişi ile çalışmak nasıldı? Çalışılması kolay bir kişi mi?
  • Arada kurulan iletişim nasıldı? Hızlı bir şekilde geri dönüş yaparak, iletişimi kolay tutuyor mu?
  • Çalışma sonrasındaki geri dönüşümler nasıl? Beklenen etkileşim ve etki yaratıldı mı?

Bu soruları kendi ihtiyacınıza ve beklentilerinize göre de değiştirebilir ya da soruların sayısını artırabilirsiniz.

Eğer bu markalara ulaşamıyorsanız, hesabın yaptığı paylaşımları inceleyerek, reklam olduğunu düşündüğünüz gönderilerin etkileşim oranlarını ve geri dönüşümlerini inceleyebilirsiniz. Bunun için beğeni sayılarını ve kullanıcıların paylaşımla ilgili yaptıkları yorumlara bakabilirsiniz. Bu sayede bu hesabın bu tür pazarlama çalışmalarında ne gibi bir yol izlediği konusunda az çok bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Uzun vadeli düşünmeye çalışın

Çalışacağınız hesap ya da kişilerle uzun vadeli ilişkiler kurma üzerine odaklamanız faydalı olabilir. Tek bir gönderi üzeriden ilerlemek yerine uzun vadede bu kişilerle neler yapabileceğinizi düşünmeniz ve ilişkinizi bu yönde kurmanız daha doğru olur.

Uzun vadeli çalışmak daha fazla iş yapmak anlamına geleceği için daha uygun maliyetlele iş yapabilirsiniz. Tek bir gönderi başına isteyecekleri paylaşım ücretinin yanı sıra uzun vadede yapacağınız çalışmanın ücreti farklı olacaktır ve bunun pazarlığını yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra iyi ilişkiler kurarak, uzun vadede size fayda getireceğini düşündüğünüz kişiler, kendi networklerini size açarak, farklı hesapları da size önerebilirler. Böylelikle daha farklı hesaplar ile çalışarak daha geniş hedef kitlelere yönelik pazarlama çalışmalarının temelini atabilirsiniz.

Bu hesaplar/kişilerin markanızın bir dalı haline geleceğini unutmayın

Her bir pazarlama çalışması aslında, genel pazarlama çalışmalarınızın dallarını oluşturur. Influencer Marketing çalışmasının da böyle bir hal alacağını unutmamanız da fayda var. Bu sebeple de yukarıda ve önceki yazımızda bahsettiğimiz konulara özen göstermeniz bir hayli önemli olacaktır.

Hedef kitlenizin bu hesaplara güven duyması, bu hesabın markanızla bir şekilde ilgili olması önem taşır. Olumsuz yönde bir izlenim yaratabilecek bir hesapla çalışmak ya da böyle problemlerin ortaya çıkması markanızı da yansıyacaktır. Bu sebeple de doğru kişilerle çalışmanız, marka imajınızı oluştururken de bir hayli önemli bir rol oynayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!