DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Influencer Marketing çalışmalarında sıkça yapılan 11 hata – 1. Bölüm

Influencer Marketing çalışmalarında sıkça yapılan 11 hata – 1. Bölüm

Firmaların pazarlama konusunda sıkça yararlandığı alanlardan biri de Influencer Marketing. Bu pazarlama türünü sosyal mecralardaki tanınmış kişilerle içerik çalışmaları yaparak, bu kişilerin hedef kitlelerine ulaşmak olarak özetleyebiliriz. Geçtiğimiz aylarda Influencer Marketing çalışmaları öncesinde dikkat etmeniz gerekenler üzerinde durmuştuk. Aşağıdaki bağlantılardan bu yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Influencer Marketing kampanyası oluşturmadan önce bilmeniz gerekenler 1. Bölüm

Influencer Marketing kampanyası oluşturmadan önce bilmeniz gerekenler 2. Bölüm

Bugünkü rehberimizde de bu çalışmalar sırasında markaların sıkça yaptığı hatalar üzerinde duracağız.

Hedef kitleyi tam olarak anlayamamak

Hedef kitleyi tam olarak anlayamamanız, doğru bir şekilde pazarlama yapamamanıza neden olur. Hedef kitlenizi anlamadığınızda çalışmanız gereken doğru kişileri de seçememenize neden olabilir. Bu sebeple de ulaşmayı planladığınız hedef kitleyi iyi bir şekilde tanımanız ve bir profil oluşturarak hedef kitlenizi tanımlamanız gerekir. Sonrasında da bu hedef kitleye ulaşabileceğini düşündüğünüz Influencer’ları seçebilirsiniz.

Yanlış kanallarda bu çalışmaları yapmak

Doğru kanalda bu çalışmaları yapmak da bir hayli önemlidir. Size geri dönüş sağlamayacak ya da hedef kitlenizin yer almadığı mecralarda bu çalışmaları yapmak hem zaman hem de para kaybına neden olur. Markanızı doğru bir şekilde yansıtabilecek ve hedef kitlenizle doğrudan bir iletişim kurabilecek bir kanala yönelmek bu çalışmalardan daha hızlı bir şekilde geri dönüşler almanıza yardımcı olur.

Bir günde sonuç almayı beklemek

Birçok pazarlama çalışmasında olduğu gibi Influencer Marketing çalışmalarında da sonuçların görülebilmesi için belli bir zaman geçmesi gerekir. Bu kişilerin bir popülerliği olsa da elle tutulur sonuçların alınması belli bir zaman gerektirebilir. Bu nedenle de sabırsız olmayarak, çalışmanın tam doruk noktasına ulaşmasını beklemeniz daha doğru bir yaklaşımdır.

Performans analizlerinin yapılmaması

Influencer Marketing çalışmalarında ölçümlemelerin yapılmaması yatırım getirinizi ölçememenize neden olur. Bu çalışmalar sırasında kullanılan linklerde UTM kodları kullanmak, linklere tıklanma oranlarının ölçümünü yaparken, siteye kaç kişinin geldiğini ve site üzerinde ne kadar vakit geçirdiklerinin de ölçümlenmesini sağlar.

Bunların yanı sıra sosyal mecralar üzerindeki performansın da analiz edilmesi düzenlenen kampanyanın ne kadarlık bir başarı elde ettiğini görmenize yardımcı olur.

Kampanya süresinde ve bitiminde yapılan performans analizleri sonrasında, çalıştığınız kişilerin markanıza ne kadar değer kattıklarını görebileceğiniz gibi, bu kişilerin markanız için doğru kişiler olup olmadığını da görmenize yardımcı olur. Böylelikle ilerleyen zamanlarda yeniden bu tür kampanyalar düzenlediğinizde kimlerle çalışarak ne kadarlık bir yatırım getirisi elde edebileceğinizi de görebilirsiniz.

Beklentileri doğru bir şekilde iletememek

Bu çalışmalar sırasında marka olarak, karşınızdaki kişiye isteklerinizi oldukça net bir şekilde aktarmanız gerekir. Doğru bir iletişimin kurulamaması kampanyanın istenmeyen yerlere gitmesine neden olabileceği gibi beklediğiniz geri dönüşümleri alamamanıza da neden olur. Bu çalışmalar sırasında iş birliği yapacağınız kişilerle iyi bir iletişim kurmanız ve onlara isteklerini tamamen anlatmanız kampanyanın başarısında büyük bir rol oynar.

İletişim sıkıntılarının yaşanması her iki tarafa da sıkıntı yaratacağı için açık ve dürüst olmak her iki tarafın kazanacağı bir anlaşma yapılmasını sağlar.

Önümüzdeki rehberimizde Influencer Marketing çalışmalarında yapılan hataları paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!