DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İndirim psikolojisi: Sitenizde indirimleri nasıl uygulamalısınız?

İndirim psikolojisi: Sitenizde indirimleri nasıl uygulamalısınız?

Satış konusundaki en önemli varsayımlardan biri müşterilerin her zaman kendileri için en mantılı tercihi yaparak, seçenekleri arasındaki en uygun ürünü seçecekleridir. Bu noktada müşterinin ihtiyacı ve seçtiği ürünün fiyatı en kritik iki nokta olarak kabul edilir.

 

Fakat işin gerçeği müşterinin satın alma kararı çoğu zaman “ihtiyaç + ucuzluk” ile sınırlandırılamayacak kadar karmaşık bir süreçtir. Her ne kadar bu iki kriter önemli olsa da müşterinin son kararını vermesi ve satın almayı gerçekleştirmesi için duyguları çok daha büyük rol oynar.

 

İndirim güçlü bir motivasyon aracı olsa da, müşterinin duygusal olarak beklentisi çoğu zaman fiyat etiketinden daha fazlasında gizlidir. IdeaSoft olarak E-ticaret Bilgi Merkezi’nde bugün paylaşacağımız konu indirim psikolojisi ve indirimli ürünlerin satışında müşterilerin tam olarak ne beklendiklerini anlayabilmenizi ve bu sayede satışlarınızı artırmanızı sağlamayı amaçlıyor…

 

Neye göre indirim?

Müşteriler açısından indirimle ilgili en büyük soru işareti, ürünün gerçek fiyatının ne olduğunu net olarak bilmemesidir. Çoğu zaman müşteriler benzer diğer ürünlerin fiyatları ile karşılaştırmaya giderler. Bu yüzden indirim sunmadan önce ürünün normal fiyatının müşteriye inandırıcı geldiğinden emin olmalısınız.

 

E-ticarette farklı indirim seçenekleri

Bazı e-ticaret siteleri daimi olarak indirimli ürünler sunduklarını vaat ederler. Bazıları ise ürünleri çoğu zaman normal fiyatı ile sunar ancak bazı dönemlerde indirime girerler. IdeaSoft, bir üründe indirim oranından çok son fiyatının müşterinin satın alma kararını etkilediğini gözlemledi. Öte yandan ağırlıklı olarak normal fiyatında satış yapan e-ticaret sitelerinde indirimin oranı, çoğu zaman son fiyattan daha etkileyici bir motivasyon kaynağı olabilir.

 

Sosyal indirimler

Sosyal ağlar üzerinden indirimleri müşterilere sunmak son dönemin en popüler ve en etkili yöntemlerinden biri. Sitenizde var olan indirimlerinden farklı olarak Facebook veya Twitter takipçilerinize özel indirimler duyurmak, sadece bu sosyal ağlarda daha fazla takipçiye erişmenizi değil, bu takipçiler için indirim arama ve bulma sürecini de daha keyifli hale getirdiği için tercih edilebilecek bir yöntemdir.

 

IdeaSoft akıllı ticaret paketlerinde satışları artırmak ve indirim seçeneğini kullanmak için farklı araçlar bulunuyor. Bunların neler olduğunu ve nasıl işinize yarayacağını görebilmek için ücretsiz demo hesabı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: İpuçlarıPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!