DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette iyi bir iletişim sayfası nasıl hazırlanır?

E-ticarette iyi bir iletişim sayfası nasıl hazırlanır?

E-ticarette müşterilerinizin sizinle kolay bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekir. İletişim kanallarınızın açıkça belirtilmesi, müşterilerinizle daha iyi bir etkileşim kurabilmenizi, onların ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmenizi sağlar. Bunun için de e-ticaret siteniz üzerinde iyi bir şekilde tasarlanmış bir iletişim sayfasının olması gerekir. Bu rehberimizde de iletişim sayfanızı en iyi hale getirmek için kullanabileceğiniz ipuçlarını paylaşıyor olacağız.

Tüm iletişim kanallarınızı yazın

Bu sayfa üzerinde müşterilerinizin size en kolay şekilde ulaşacakları iletişim kanallarınızı açıkça yazmanız oldukça önemlidir. İletişim konusunda farklı yolları tercih ediyor olabilirsiniz; ancak müşterilere mümkün olduğunca farklı kanal sunmanız faydalı olacaktır. Kimi müşterileriniz e-posta ile, kimi telefonla kimi de site üzerindeki iletişim formuyla size ulaşmak isteyebilir.

Sayfa üzerinde telefon numaranızı, e-posta adresinizi ve şirketinizin açık adresini belirtmeniz bu nedenle oldukça önemlidir.

Uzun formalardan kaçının

Kimse uzun formlar doldurmak istemez. Bu sebeple de iletişim sayfanız üzerindeki iletişim formunuzu mümkün olduğunca kısa tutmanız önemlidir. Gereksiz bilgiler istemeden, hızlı bir şekilde müşterilerinizin bu formu doldurmasını sağlamalısınız. İletişim formu üzerinde ihtiyacınız olan bilgiler:

  • Ad Soyad
  • E-posta
  • Konu başlığı
  • Mesaj

şeklinde olmalı. Bu bilgiler hem konuyu tespit etmeniz hem de gereken durumlarda müşteriyle iletişim kurabilmeniz için gerekli bilgileri size sunacaktır. Bunlar haricinde ek bilgi istemeniz, kullanıcıların formu doldurmamasına neden olur.

İletişim formunu sayfanın üst bölümünde tutun

Markanızla iletişime geçmek isteyen kullanıcılara hızlı bir çözüm sunmanız önemlidir. Bu nedenle de iletişim formunuzu sayfanın üst bölümüne yerleştirmeniz gerekir. Sayfaya giren kullanıcılar bu forma doğrudan ulaşabilmeliler.

Tasarımsal olarak bütünlüğü koruyun

İletişim sayfanızın tasarım yapısının, site geneliyle de uyumlu olması gerekir. Sayfa üzerinde öğelerin yerleri değişiklik gösterese de yazı fontları, kullandığınız renkler ve diğer tasarım öğeleri, sitenin geneliyle uyum içerisinde olarak, bir bütünlük yaratmalıdır.

Yer aldığınız sosyal mecraları gösterin

Sosyal mecralar, markalarla iletişim kurmak için de kullanılmakta ve bazı müşterileriniz bu mecralar üzerinden sizinle iletişime geçmek isteyebilirler. Sosyal medya hesaplarınızı da iletişim sayfanız üzerinde göstermeniz bu sebeple önemlidir.

Harita üzerinde şirketinizi gösterin

Açık adresinizi belirtirken, iletişim sayfanızda adresinizi gösteren bir harita kullanabilirsiniz. Birden fazla ofisiniz veya fiziki mağazanız varsa, açık adresleriyle beraber harita üzerinde bu ofis/mağazaların da konumlarını gösterebilirsiniz. Fiziki mağazalarınız bulunuyorsa, bu konumlar için ulaşım bilgilerini paylaşmak da kullanıcıların size ulaşmasını daha kolay bir hale getirecektir.

SSS bölümünüze yönlendirmeler yapın

Sayfa üzerinde iletişim bilgileri ve formunun altına SSS bölümünüze yönlendirme linkleri koyabilirsiniz. Ürün veya hizmetlerinizle ilgili gelebilecek sorulara karşın, iletişim sayfanız üzerinde sık sorulan bazı sorulara yönlendirmeler yapmanız, kullanıcıların sorularına daha hızlı yanıt almalarını sağlarken, çağrı merkezinizin de iş yükünü hafifletecektir.

Mobil tasarımı unutmayın

Mobil üzerinden de iletişim kanallarınıza ulaşmak isteyecek kullanıcıları unutmamanız gerekir. İletişim sayfasının tasarımının mobile uyumlu hale gelmesi ve kullanıcı deneyimini olumlu yönde geliştirmesi önemlidir. İletişim adresleriniz, haritalar ve kullandığınız formların mobil cihazlar üzerinde düzgün bir şekilde görüntülendiğinin ve mobile uyumlu olduğundan emin olun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!