İkna edici ürün videoları hazırlamanın 5 püf noktası

Gerek Türkiye’de,gerekse yurt dışında “binge-watching” ya da diğer bir deyişle “binge-viewing” trendi gittikçe yaygınlaşıyor. Türkçe’ye “video bölümlerini art arda izlemek” olarak çevrilebilecek bu akımda izleyiciler, bir dizinin bütün bölümlerini internetten tek seferde hiç ara vermeden izliyor.

E-ticaret sektöründeki profesyoneller, içerik pazarlama stratejisi belirlerken bu trendi dikkatle incelediklerinde pek çok ipucu yakalayıp uygulayabilirler. Çünkü bir marka için yapılan içerik pazarlama çalışmalarının temeli, tv dizisi için yapılan çalışmalarla benzer noktalar taşıyabiliyor.

Bu anlamda İçerik pazarlaması için yapılan video çalışmalarında da e-ticaret sitesi müşterilerinin ilgisini çekecek, videonun sonraki bölümünü izleme isteği uyandıracak stratejiler belirlemek önem kazanıyor. Öyleyse nasıl devamını izlemeye teşvik edecek ürün videoları hazırlamalı?

1) Geniş kitlelere hitap edebilmek

Yaratıcı video içeriklerde ve tv dizilerinde belirli bir izleyici grubuna yönelik davranmak genellikle doğru strateji olabilir. Fakat ürün videoları hazırlarken olaya biraz daha farklı yaklaşmakta fayda var. Çünkü videonun değişik alıcı kitlelerine hitap ediyor olması önemli.

Ürünü daha önce hiç kullanmamış kişileri de kapsayan geniş bir kitle için ürün videosu hazırlamak, daha fazla kişiyi etkilemede faydalı olabilir. İzleyenlerin hoşuna giden, akılda kalıcı ve paylaşılabilir videolar çekerek onları ürünü satın almaya da teşvik edebilirsiniz. Video çekerken herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği, yaşamın içinden anlara odaklanabilirsiniz. Amacınızın video içeriğinin yayılması ve daha çok kişiye ulaşabilmesi olduğunu unutmamalısınız.

2) Prodüksiyon aşaması

Ürünlerinin video çekimlerini video yapım firmalarına veya profesyonel ajanslara devreden e-ticaret firmaları, rakiplerine göre çok daha önde olmanın avantajını yakalayabiliyor. Ancak e-ticaret işine yeni hazırlanan işletmeciler için her zaman bu tür firmalara başvurmak mali açıdan avantajlı olmayabiliyor. Bu noktada online video yapmayı kolaylaştıran düzenleme araçlarını kullanmak işinize yarayabilir.

3) Hap içerikler

Genelde bir içeriğe çok fazla zaman ayırmak istemeyen ve sabırsız olan internet kullanıcıları, kısa videoları izlemeyi daha çok tercih ediyor. Örneğin, sadece birkaç saniyelik videoların yayınlandığı Snapchat, ürün videoları yayınlamak için oldukça etkin bir platform olarak değerlendirilebilir. Aynı şekilde gittikçe kullanımı yaygınlaşan “Instagram hikayeler” aracını da kısa ürün videolarınız için kullanabilirsiniz. Gelişmekte olan sosyal medya trendlerini sıkı takip ederek doğru platformda doğru bir stratejiyle yer alan e-ticaret siteleri, her geçen gün binlerce yeni takipçi edinerek satış potansiyellerini artırabiliyor.

4) Ürüne odaklılık

Video içeriği hazırlama konusunda deneyimli değilseniz, ürüne odaklanarak ilk adımı atabilirsiniz. Buradaki temel mantığı her açıdan, yani 360 derece ürün fotoğrafçılığı yapmakla benzer olarak değerlendirebilirsiniz. Etkileşimli bir şekilde ürünün her açıdan görüntüsünü aldığınızda, bu görsellerle kullanıcıyı tatmin edecek basit bir video hazırlama şansını kolayca yakalayabilmeniz mümkün.

5) Teknolojinin gücü

Elinizdeki fotoğraflardan özelleştirilmiş videolar oluşturmak için birtakım programlardan yararlanabilirsiniz. Bu şekilde hem hızlı hem de ekonomik yoldan video oluşturmak, e-ticaret sitesi firmaları tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Örneğin, Microsoft PowerPoint adlı bilgisayar programı ya da WindowsLive Movie Maker gibi kullanımı oldukça pratik olan programlar kullanarak videolarınıza ses, yazı ve görsel efekt ekleyebilir ve onları çok daha çekici kılabilirsiniz.

E-ticaret sektöründe başarıyı yakalayan büyük firmaların büyük çoğunluğu ürün tanıtımlarında videolardan faydalanıyor. Aslında bu tür içerikler oluşturmak için küçük bütçeler ayırmak yeterli olabiliyor. Yenilikleri takip ederek, yaratıcılığınızı kullanarak ve elbette özen göstererek siz de ürün tanıtımlarınızda videoları kullanabilirsiniz. Ancak bundan önce e-ticaret mağazanızın müşterilerin beklentilerine yanıt verecek kaliteye sahip olmasında yarar var. Eğer siz de online mağazanızın müşteri ihtiyaçlarını karşılamasını istiyorsanız hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo talebini inceleyin, kullanıcılarınızı memnun edin.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)