DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

IdeaSoft 2013 KOBİ E-ticaret Raporu [İnfografik]

IdeaSoft 2013 KOBİ E-ticaret Raporu [İnfografik]

Türkiye’de 4000’in üzerinde e-ticaret sitesi tarafından tercih edilen lider e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft, 2013 KOBİ E-ticaret Raporu’nu yayınladı. Toplam 11,5 milyon ürünün yer aldığı ve 2,4 milyon kullanıcı tarafından gerçekleştirilen 1 milyonu aşkın siparişin analiz edildiği rapor Türkiye’nin en güncel ve en kapsamlı e-ticaret verilerini gözler önüne seriyor.

Türkiye’deki sektörel e-ticaret trendlerinden, ödeme sistemleri tercihlerine, kredi kartlı işlemlerde taksit dağılımlarından firmalara ve illere göre gönderi dağılımlarına ve IdeaSoft’a özel bilgilere kadar pek çok konunun yer aldığı rapor bir infografik olarak hazırlandı.

İşte IdeaSoft’un verileri ile 2013 KOBİ E-ticaret Raporu

Öncelikle Türkiye’deki sektörel e-ticaret trendlerine göz atalım. Rakamlar 2013 yılı içerisinde sanal mağaza adedinde en büyük artışın tekstil alanında yaşandığını gösteriyor. Tekstil’i hırdavat, otomotiv ve kozmetik takip ediyor.

E-ticaret hacimleri açısından bakıldığında ise zirvede hırdavat yer alıyor. Geçtiğimiz yıl en büyük hacim artışının yaşandığı diğer sektörler ise kozmetik, otomotiv ve tekstil geliyor.

Ödeme sistemleri tercihlerine bakıldığında yüzde 68 ile kredi kartı birinci sırada. Ardından yüzde 15 ile havale / EFT, yüzde 12 ile kapıda ödeme ve yüzde 3 ile mobil ödeme geliyor.

Tüketicilerin taksit tercihlerinde ise hem 100 TL altı, hem de 100 TL üzeri alışverişlerde zirvede tek çekim var. 100 TL altı siparişlerin yüzde 78,31’i, 100 TL üzeri siparişlerin ise yüzde 50,02 tek çekimle gerçekleşmiş.

100 TL altında tek çekimin ardından sırasıyla 3 taksit, 2 taksit ve 6 taksit geliyor. 100 TL üzeri alışverişler ise tek çekimin ardından 6 taksit, 2 taksit ve 3 taksit geliyor.

2013 yılında 31.165 ticket’a yanıt veren IdeaSoft, toplamda 5.682 saatlik destek görüşmesi gerçekleştirmiş. Bu benzersiz destek çalışmasının sonucunda ise 4000’in üzerindeki müşterilerinin menuniyet oranı yüzde 92’ye ulaşmış.

IdeaSoft’u tercih eden tüm müşterilerimize teşekkür ederiz. İşte IdeaSoft’un bu detaylı raporuna ait infografiğin tamamı…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!