DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İçeriklerinizdeki yazım hatalarını hızlı bir şekilde nasıl kontrol edebilirsiniz?

İçeriklerinizdeki yazım hatalarını hızlı bir şekilde nasıl kontrol edebilirsiniz?

İçerik pazarlama çalışmaları yapıyorsanız bir yandan devamlı olarak blogunuz için yazı yazıyorsunuzdur. İçerik oluşturmak ve belli bir konuda yazı yazmak zor olsa da bir diğer konuya da dikkat etmeniz gerekiyor. Bu konu da yazım hatalarıdır.

Uzun süredir içerik işi ile ilginenlerin kalemleri oldukça hızlıdır. Bu hız bazen iyi bir durum olsa da kimi zamansa hatalara neden olabileceği için, içerikçilerin başına dert açabilir. Elinizin hızlı olması kimi zaman, yaptığınız hataların gözünüzden kaçmasına neden olabilir. Bu çok doğal bir durum olsa da yazının bu şekilde yayına alınması sorunlara neden olabilir.

Yazım hataları sadece hızlı yazı yazıldığında olan bir durum da değildir. Dikkat dağınıklığı ya da akıldakilerin bir an önce kaleme dökülmek istenmesinden dolayı da yazım hataları yapılabilir. E-ticaret sitenizin blogunda bu tür yazım hatalarının olmaması için ve yazım hata kontrolünü hızlı bir şekilde çözebilmek için uygulayabileceğiniz bazı taktiklere burada yer vereceğiz.

Yazınızın planını oluşturun

Yazınızı yazmaya başlamadan önce bir taslak hazırlamak ve küçük notlar almanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu iş için çok uzun vakit harcamanıza gerek yok. Ana ve ara başlıkları belirleyerek, yazı içerisinde hangi önemli noktalara değineceğinizi not almanız yazıyı yazarken neler yazacağınızı düşünürken ortaya çıkabilecek yazım hatalarının önüne geçecektir.

Bir içerik oluştururken belli bir planınız olmadığı durumlarda, yazım aşamasında devamlı olarak ne yazacağınızı düşünebilir ya da yazarken yeni fikirler veya ara başlıklar aklınıza gelebilir. Aklınıza gelen bu fikirleri unutmamak için, yazınızı daha hızlı yazmaya çalışırken bir anda fark etmeden bazı yazım hataları yapabilirsiniz.

Bu tür hatalardan kaçınmak için bir plan hazırlamanız, yazım esnasında o an yazmakta olduğunuz konuya odaklanmanızı sağlar ve notlarınıza bakarak, gerekli bilgileri hatırlayabilirsiniz.

Tabii ki yazım sırasında aklınıza yeni fikirler her zaman gelebilir. Ancak burada yazım hataları yapmamak için, aklınıza gelen fikirleri, farklı bir yere not edin. Bunları uzun uzun yazmak yerine, konuyu hatırlatacak anahtar kelimeler kullanarak, bu kelimelerin size çağırışım yapmasını sağlayabilirsiniz.

Bir konudan diğerine sürekli olarak geçiş yaptığınızda, yazacaklarınızı toparlayamacağınız için kafanız karşıcaktır ve hata yapmaya daha meyilli bir hale geleceksiniz.

Yazım anında hataları düzeltmeye çalışmayın

Tabii ki bilgisayar klavyesi üzerinde yazarken gözünüzden kaçan kelimeler, özne yüklem uyumsuzlukları veya farklı yazım hataları olabilir. Ufak tefek harf hatalarını yazım anında fark ediyorsanız, bunları hemen düzeltmeniz normaldir. Fakat detaylı bir yazım hatası kontrolü yapmanız, aklınızdakileri unutmanıza ya da kafanızın karışmasına neden olabilir.

Odağınızı bu şekilde kaybetmeniz ne yazdığınızı unutmanıza sebep olabileceği gibi hata yapmaya da müsait bir hale gelebilirsiniz.

Yazım hata kontrolünü programlara bırakmayın

Yazım hata kontrollerini programlara bırakmak her zaman işe yarayan bir çözüm değildir. Microsoft Word ya da Pages gibi programlar sizin için yazım kontrolü yapıp, yanlış kelimeler konusunda sizi uyarsalar da yüzde 100 doğru sonucu vermeyebilir.

Programlar semantik olarak içerikleri algılamadıklarından dolayı özne yüklem uyumsuzluğu gibi durumlarda hata vermeyebilir. Ya da doğru yazılan kelimelerde yazım yanlışı olduğu uyarısı vererek kafa karışıklığına neden olabilir. Bu nedenle yazım yanlışları konusunda programlara çok fazla güvenmemeniz sizin yararınıza olacaktır. Tabii ki size verilen uyarılara dikkat edin; ancak son kontrol mutlaka sizde olsun.

Yazı bitiminde hemen kontrol etmeyin

Yazı bitiminde hemen kontrol işine geçmek en sık yapılan yanlışlardan biridir. En sık yapılan yanlış olmasının nedeni ise sıcağı sıcağına yazıyı okurken, yapılan bazı yanlışları göremeyebilirsiniz. Yazdığınız metin halen aklınızda olduğu için, yazıyı hızlı bir şekilde tarayabilir ve detayları gözden kaçırabilirsiniz.

Bunun yerine mümkün olduğunca yazıyı yazdıktan sonra en az 5 dakikalık bir mola verin. Bu süreçte başka bir işle de ilgilenebilirsiniz; ancak kafanızı boşaltmanız ve sakin bir şekilde yazıyı tekrar taramanız var olan hataları daha iyi fark etmenizi sağlayacaktır.

Mümkünse başka birine okutun

Mümkün olan durumlarda yazdığınız yazıyı başka birine okutmak da yazım hatalarının daha kolay fark edilmesini sağlayacaktır. Yazıyı daha önceden görmemiş biri, içeriği iyi bir şekilde kavrayabilmek için dikkatli bir şekilde yazıyı okuyacaktır ve yazıda yer alan yazım hatalarını daha rahat görebilecektir.

İçeriklerinizi her zaman başkalarına okutmanız mümkün olmayabilir; fakat elinizde fırsat olan durumlarda bu yola başvurmanız, sizin gözünüzden kaçan hataları başkasının görmesini sağlar. Bu durumun mümkün olmadığı durumlarda bir önceki maddede bahsettiğimiz 5 dakikalık ara verme yolunu tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!