DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İçerik üretmek e-ticaret firmalarına neler sağlar?

İçerik üretmek e-ticaret firmalarına neler sağlar?

İçerik pazarlama son dönemlerin en öne çıkan pazarlama trendleri arasında yer alıyor ve birçok firma bu konuda yatırım yapıyor olsa da ülkemizde halen içerik pazarlamaya gereken önem verilmemiş durumda.

E-ticaret firmalarının içerik üretmenin onlara ne gibi getiriler sağlayacağını henüz keşfetmemelerinden dolayı bu alana çok fazla yatırım yapmıyorlar. Ancak doğru bir şekilde yapıldığında içerik üretmek şirketlere birçok yarar sağlıyor.

Bu yazıda içerik üretmenin e-ticaret firmalarına ne gibi faydalar sağladığıyla ilgili bir takım bilgiler sunacağız.

Herşeyden önce SEO

İçerik pazarlama herşeyden önce SEO için çok önemlidir. Sitenizin güncel tutulmasına ve hem markanızla hem de ürünlerinizle ilgili devamlı olarak güncel bilgilerin girişinin yapılmasını sağlar. Arama motorları üzerinden devamlı olarak organik trafik alabilmek için sitenizin güncel olması ve SEO’ya uygun bir şekilde içerik girişlerinin yapılması gerekiyor.

Sitenizin blog kısmında içerik üretimi yaparken SEO’ya uygun metin girişleri yaparak, sitenizin aktif ve güncel olduğunu arama motorlarının botlarına gösterebilirsiniz.

Markanızla ya da ürününüzle ilgili içerik girişleri yapabileceğiniz gibi takipçilerinizin ilgisini çekecek metin girişleri de yaparak sayfanıza trafik çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra anahtar kelime aramaları yaparak sektörünüzle ilgili ilgi çekici metinler de hazırlayarak arama motorlarından organik olarak trafik çekebilirsiniz.

Marka bilinirliği ve sadakati artırma

Markanızın bilinirliğini ve sadakatini artırmak istiyorsanız, içerik pazarlama sizin için oldukça iyi bir yöntemdir. Okuyucu odaklı metinler hazırlayabilir ve bu içerikleri sosyal ağlardaki takipçilerinizle paylaşarak, etkileşim yaratabilirsiniz.

Bunun yanı sıra rehber yazıları, ürün tanıtımları veya sektörel bilgilere de blogunuzda yer vererek hem tüketicileri bilgilendirebilir hem de sektörde güvenilir bir haber kaynağı olabilirsiniz. Tarafsız olarak yapılmış ürün karşılaştırılmaları tüketicilerin siteniz üzerinden ürün araştırmasını yapmalarını sağlayacağı gibi arama motorları üzerinden de bu sayfalara trafik çekebilirsiniz.

Tüketicilerle etkileşime girersiniz

Sosyal yönlendirmelerin sitelere sağladığı trafik son yıllarda oldukça artmaya başladı. Facebook, Twitter ve Youtube üzerinden sitelere trafik yönlendirerek markalar site trafiklerini artırmaya başladılar.

Bunun sağladığı bir diğer avantaj ise tüketicilerle etkileşime geçmek. Takipçilerinizle etkileşime geçmek, onları daha yakından tanıma fırsatı sunacağı gibi markanızın tüketiciler arasında da konuşulmasını sağlar.

Onların ilgisini çekecek yazılı ya da görsel içerikler oluşturmak ve paylaşmak, sosyal ağlar üzerinden kullanıcıların bu içerikleri paylaşmalarını sağlayacaktır. Böylelikle tüketicilerle olan etkileşiminiz de daha da artmış olacak.

Yeni hedef kitlelere ulaşmak

Tüketicilerle etkileşime geçmeniz yeni hedef kitlelere de ulaşmanızı sağlayacaktır. Sosyal ağlardaki kullanıcılar içeriklerinizi beğendikleri zaman çevrelerindeki arkadaşlarıyla da bu içerikleri paylaşacaklardır.

Etkileşim oranınızın artmasıyla beraber sosyal ağlar da paylaştığınız bu içerikleri daha fazla kişiye göstermeye başlayacaktır. Özellikle Facebook’un değişen algoritmalarından sonra organik olarak içerik gösterim oranı oldukça düştü. Ancak kullanıcılarla olan etkileşiminiz arttığında (beğeni, yorum, paylaşma, retweet) sosyal mecralar bu içeriklerin değerli olduklarını ele alacaklar ve daha çok kişiye organik olarak bu içerikleri göstereceklerdir.

Organik olarak bu içeriklerin paylaşılması da herhangi bir reklam vermeden kendi reklamınızı yapmanızı sağlayacaktır. Daha çok kişinin bu içerikleri görmesi de doğal olarak yeni hedef kitlelere ulaşmanızı sağlar. Markanızı yeni gören kişiler, ürünlerinizi incelemek isteyerek müşteriniz olabilirler.

Reklam vermeden tüketicilere ulaşmak

İçerikleriniz için reklamlar vererek sosyal mecralar üzerinden kullanıcılara ulaşabilirsiniz; ancak ilgi çeken viral çalışmalarla, reklam vermeden de hedef kitlenizdeki kişilere ulaşmanız mümkün. Blogunuz için oluşturduğunuz içerikler ya da videoları sosyal ağlar da paylaşmak yukarıda da bahsettiğimiz gibi sosyal mecralarda çok kolay bir şekilde yayılabilir.

Burada önemli olan tüketicilerin ilgisini çekebilecek içerikler hazırlamaktan geçiyor. Bunu başarabildiğiniz takdirde içerik pazarlamanın gerçek gücünden faydalanarak organik olarak gönderilerinizi yayabilir ve siteye gelen trafiklerinizi artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!