DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İçerik pazarlamada sıkça yapılan hatalar ve çözümleri

İçerik pazarlamada sıkça yapılan hatalar ve çözümleri

İçerik pazarlamada başarılı olmak her zaman mümkün olamayabiliyor. Bu alanda başarılı olabilmek için, doğru stratejileri geliştirmek ve doğru adımları atmak gerekiyor. Ancak içerik pazarlamada bazı hatalar da yapılabiliyor ve bunların önüne geçilmediği takdirde, bu alanda yapılan yatırımların boşa gidiyor.

Markalar, şuan popüler olduğu için içerik pazarlamasına yatırım yapabiliyor; fakat bu işleri nasıl yürütmeyi bilmedikleri için benzer hatalara düşüyorlar. Markaların sıkça yaptığı içerik pazarlama hatalarından bazılarını ele alacağız ve bu hataların önüne nasıl geçebileceğinize dair ipuçları vereceğiz.

Müşterileri değil, kendinizi düşünmek

İçerik pazarlamada markaların yaptıkları en büyük hata sadece kendilerini düşünmektir. Kendi reklamlarını yapmak adına, müşterilerin ya da tüketicilerin ihtiyaçlarını göz ardı etmek, hazırladığınız içeriklerin gereken mesajı vermesinin önüne geçer.

İçeriklerinizi oluştururken kendi ihtiyaçlarınızı bir kenara bırakarak, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayacak içerikler hazırlamanız gerekiyor. Aksi takdirde, onlara ulaşamadığınız için içerikleriniz gereken etkileşimi alamayacaktır.

Her zaman ürünlerden bahsetmek

İçerik pazarlamada en önemli faktörlerden biri de yapacağınız reklamı dozunda tutmaktır. Markalar, bu yöntemi sadece reklam yapmak için kullandıklarında tüketicileri bezdirebiliyorlar.

Hazırladığınız içeriklerde devamlı olarak ürünlerinizin reklamını yapıp, kendinizi öne çıkartmaya çalışmayın. Aksi takdirde, sadece reklam amaçlı içerikler oluşturduğunuz için tüketicilerin, içeriklerinize olan güveni azalmaya başlar.

İçerik pazarlamanın tek taraflı bir iş olduğunu düşünmek

İçerik üretimi sanılanın aksine iki taraflı bir iştir. Tüketicilerle etkileşime girilmediğinde içerik üretiminin ne içerik üreticisine ne de tüketicilere bir yararı vardır. Hazırladığınız içeriklerden sonra gelen tepkilere göre tüketicilere cevap vermeniz, onlarla diyaloğa girmeniz ve etkileşiminizi artırmanız gerekli. İçeriği yayınladıktan sonra, tüketicilerle iletişimi sürdürmemeniz durumunda geri dönüşümlerinizi artıramazsınız.

Kalitesiz içerik üretmek

İçerik pazarlamada kalitesiz ve baştan savma içerikler oluşturmak da sıkça yapılan hatalardan biridir. Sürekli içerik üretmeye çalışmak zorlu bir süreçtir ve iş yapılsın diye bunu görev edinen markalar, kaliteyi geri plana atarak markalarına zarar veriyorlar.

Tüketiciler, içi boş ve aradıkları bilgilere yer vermeyen içerikleri görmezden geleceklerdir ve bu tür içerikleri yayınlayan markalarla etkileşime geçmeyeceklerdir.

Belli aralıklarla tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayacak ve bir fayda sağlayacak içerikler üretmeniz, sürekli ve içi boş içerikler üretmekten daha faydalıdır.

Tek bir içerik yöntemine başvurmak

İçerik üretirken tek bir yönteme bağlı kalmak da tüketicileri sıkabilir. Farklı içerik türlerinden yararlanarak hem konu çeşitliliği sağlayabilir hem de tüketicilerin ilgisini daha çok çeker.

Bir konu belirleyin ve bu konu ile ilgili 5 farklı içerik alternatifi düşünün. Bu alternatifleri de 5 farklı içerik yönteminden yararlanarak oluşturmayı deneyin. Böylelikle hem konu çeşitliliği hem de içerik çeşitliliği sağlamış olursunuz.

İçerik stratejisi belirlememek

Yapılan en büyük hatalardan biri ise içerik stratejisi oluşturmamaktır. İçerik stratejinizin olmaması bu işi nasıl yöneteceğiniz konusunda bir yol haritanızın olmadığı anlamına gelir.

Ne zaman ne yapacağınızı bilmediğiniz için, yaptığınız çalışmalarda bir süreklilik olmaz ve neler yapıp yapmadığınızı gözlemleyemediğiniz için bir süre sonra kendinizi tekrarlayabilirsiniz.

Kendinizi tekrarlamanın yanı sıra, içeriklerinizin takibini yapmadığınız için nasıl bir geri dönüşüm alacağınızı bilemezsiniz. Belli hedefler koyarak, bu konudaki stratejilerinizi devamlı olarak geliştirmeniz gerekmektedir.

İçerik dağıtımını iyi yapamamak

İçeriklerinizin paylaşımını yapamamak da bu alandaki çalışmalarınızın başarıya ulaşmasını engelleyebilir. Sadece organik trafik beklentisinde olmak bir seçenek olsa da, tüketicilere ulaşmak ve etkileşiminizi artırmak için farklı platformlarda bu içeriklerin dağıtımını yapmanız gerekiyor.

Organik olarak sitenize trafik çekebilecek olsanız da, bu uzun vadede sonuç getirecektir; fakat sosyal mecralar üzerinden bu gönderilerin paylaşımını yapmanız, içeriklerinizin dağılmasını kolaylaştıracaktır.

Bir değer yaratmamak

İçerik pazarlamada bir değer yaratmak, marka bilinirliğinizi artıracağı gibi tüketicilerin marka sadakatini de artıracaktır. Markaların birçoğu değer yaratma kavramına önem vermedikleri için, marka bilinirliklerini artırmak da zorlanıyorlar.

Marka değeri oluşturabilmek için, tüketicilerin isteklerine cevap verecek kaliteli içerikler oluşturmanız gerekiyor. Buradaki değer her firma için farklı bir şeye karşılık gelebilir.

Kimi markalar gençlere yönelik içerik ürettikleri için, eğlenceli içeriklere yönelerek bu şekilde değer yaratmaya çalışabilir. Kimi firmalarsa müşterilerinin, satın aldıkları ürünleri daha iyi kullanabilmeleri için rehber içerikleri oluşturabilir. İki durumda da tüketicinin yararına olacak içerikler üretilmiş olacaktır ve bu da bir değer yaratmış olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!