DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İçerik pazarlamada müşteriler mi takipçiler mi daha önemli?

İçerik pazarlamada müşteriler mi takipçiler mi daha önemli?

E-ticarette içerik pazarlama çalışmaları yaparken, hedef kitleyi seçmek bazen zor olabiliyor. Tabii ki buradaki ayrımı belirleyen en önemli kriter, takipçilere yönelik içerikler hazırlamak mı yoksa müşterilere yönelik çalışmalar mı yapmak oluyor.

Dünyaca ünlü Amerikalı yazar Mickey Spillane, bir açıklamasında “Benim takipçilerim yok. Ben neye sahibim biliyor musunuz? Müşterilere. Ve müşteriler sizin arkadaşınızdır.” ifadesini kullanmaktadır. Ünlü yazarın kitapları dünya çapında 225 milyondan fazla satmıştır ve bu düşünce şekli onun oldukça işine yaramış gibi duruyor.

Tabii ki buradan yola çıkarak, içeriklerinizi müşterilerinizi temel alarak oluşturun gibi bir çıkarım da bulunmak da doğru olmaz. Konuyu biraz daha derinleştirmek gerekiyor.

Neden takipçi kazanmak gerekiyor?

E-ticaret söz konusu olduğunda takipçileriniz de müşterileriniz kadar önemli oluyor. Müşterilerinizin olabilmesi için doğal olarak takipçilerinizin de olması gerekiyor. Tabii ki tüm takipçiler müşterilere dönüşmüyor; fakat bazı takipçiler ikinci dereceden müşterileriniz oluyor.

İkinci dereceden müşteri kavramını biraz daha detaylandırmak gerekirse, bu kişiler, markanızı benimsemiş ve paylaştığınız içerikleri paylaşarak marka bilinirliğinizi artırma konusunda size yardım eden takipçilerinizdir. Başka bir deyişle, sizin yerinize markanızın reklamını yapan kişilerdir de diyebiliriz.

Bu kişiler, siteniz üzerinden alışveriş yapmasalar da, alışveriş yapmakla eş değer bir eylem yaparlar. Kendi çevrelerine sizin markanızı tanıtırlar ve markanızın reklamını yaparlar. İkinci dereceden müşteriler, markanızın internette tanınmasını sağladıklarından bir bakıma, marka bilinirliği artırma konusunda sizin için çalışmış olurlar.

İkinci dereceden müşterileri nasıl elde edersiniz?

Fazla takipçisi olan ve paylaşımları etkileşim alan kişileri ikinci dereceden müşterileriniz haline getirmeniz çok önemli. Bunu yapabilmek için de onlara hitap eden ve ilgilerini çeken içerikler hazırlamanız gerekiyor.

Takipçilerinizin ilgisini çekebilecek içerikler oluşturabilmek için de içerik konuları üzerinde bol bol vakit geçirmeniz gerekiyor. Konular üzerinde çalışırken şu soruların üzerinden geçmek işinize yarayabilir:

  • İçerikleriniz, onların takipçi kitlelerine hitap edecek konuları içeriyor mu?
  • Onlara yeni bir şeyler öğretiyor musunuz?
  • Bilgi sahibi oldukları bir konuya farklı bir açıdan yaklaşarak, onlara yeni bilgiler ve fikirler sunuyor musunuz?

İçeriklerinizi devamlı olarak beğenen ve sizinle etkileşime geçen takipçilerinizle iletişime geçerek onlarla kısa bir görüşme yaparak içerikler hakkında en çok neyi beğendiklerini ve neden paylaştıklarını öğrenerek içerik stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

Aynı şekilde beğenmedikleri noktaları da sorarak, içerikleriniz hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Müşteriler, ilk önce takipçilerinizdi

Müşterileriniz, ilk önce sizi farklı kanallardan bulurlar ve takipçileriniz olurlar. Daha sonra hizmet ve ürünlerinizden yararlanmak istediklerinde de müşteriniz olurlar. Bu nedenle de siz müşterilerden önce takipçilere ulaşmış olursunuz.

Satıştan önce onlara sunacağınız içeriklerin konuları:

  • Ürün ve hizmetinizi daha iyi anlamalarını sağlayan içerikler oluşturmak
  • Ürün ve hizmetlerinizin kullanım alanlarının yer aldığı içerikler hazırlamak.
  • Sektörle ilgili ilginç, merak uyandırıcı ve bilgilendirici içerikler sunmak.
  • Sitenizin kullanımı konusunda onları bilgilendiren içerikler hazırlamak.

Satıştan sonra ise hazırlayacağınız içeriklerin konuları biraz daha değişecektir.

  • İlk kez alışveriş yapanları, süreç hakkında bilgilendirecek paylaşımlar yapmak.
  • Rehber ve ürünün kullanımını geliştiricek içeriklerle, müşterilerinizin ürünleri en iyi şekilde kullanmalarını sağlayacak ürünler hazırlamak.
  • Müşterilerinizi bir sonraki alışverişe yönlendirecek ürün önerilerinin yapıldığı içerikler oluşturmak.

Hem müşteriler hem de takipçiler için nasıl oluşturursunuz?

Tek bir içerik tipi ile bu iki gruba da ulaşmanız pek mümkün değil. Her iki grubunda ihtiyacı olduğu bilgiler farklı olacaktır. Bu nedenle içerik stratejinizi oluştururken, tek bir yolda ilerleyerek hem müşterilere hem de takipçilere ulaşmayı hedeflememelisiniz.

Bu yazının sorusunun cevabı da aslında bu bölümde ortaya çıkıyor. İçeriklerinizi tek bir gruba göre hazırlamamanız gerekiyor. Bu nedenle de hem müşterilerinize hem de takipçilerinize yönelik içerik çalışmaları yapmanız gerekiyor.

Bu tür farklı çalışmalar yaparak, takipçilerinizin bir kısmını müşterilere dönüştürebilir ve sonrasında bu müşterileriniz için hazırladığınız içeriklerle onların ilgisini çekebilirsiniz. Takipçileriniz için hazırladığınız içerikler de ikinci derecende müşterilere ulaşmanızı sağlayacaktır. Böylelikle iki farklı gruba yönelik çalışmalarla içeriklerinizden daha iyi faydalanabileceksiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!