DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret şirketleri için 9 farklı içerik pazarlama yöntemi

E-ticaret şirketleri için 9 farklı içerik pazarlama yöntemi

Var olana hedef kitleye ulaşarak etkileşimi artırmak ya da yeni hedef kitlelere ulaşmak için içerik pazarlamadan faydalanmak e-ticaret şirketleri için oldukça önem taşıyor.

Her ne kadar içerik pazarlama çalışmaları önemli olsa da markalar halen bu konuda yeterli çalışmayı yapmıyorlar. Rekabetin oldukça yoğun olduğu e-ticaret sektöründe öne çıkabilmek, diğer markalardan farklı olmak ve kullanıcılarla marka arasındaki bağı kuvvetlendirmek için içerik paylaşımları yapmak oldukça önemli.

E-ticaret sitelerinin bloglarında kullanabilecekleri farklı içerik türleri bulunuyor. Bu içerik tiplerinden birkaçına burada yer vereceğiz. Bu konseptlerden faydalanarak hedef kitlenize daha iyi bir hizmet sunabilir ve marka sadakati yaratabilirsiniz.

Listeler

Son dönemlerde liste içeriklerin popülerliği tartışılamaz. Birçok dijital yayın hatta geleneksel medya dahi liste içeriklere yönelmeye başladı.

Sektörünüz, markanız ya da ürününüzle ilgili ilgi çekebilecek konu başlıklarını çıkartıp, bu konuları bir liste olarak hazırlayabilirsiniz. Liste içeriklerde görsel ya da gif kullanarak bu içerikleri daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

E-ticaret siteleri için “içerik pazarlamada strateji belirleme” adlı yazımızı okuyarak, konu başlıkları çıkarma konusunda daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Rehber yazıları

Ürünleriniz hakkında rehber yazıları hazırlayabilirsiniz. Bu ürünlerin nasıl daha iyi kullanılabileceğini ve tüketicilerin kullanıcı deneyimlerini artırmalarını sağlayacak bilgileri de bu yazılarda paylaşabilirsiniz.

Ürün karşılaştırma içerikleri

Sitenizde yer alan ürünlerin karşılaştırdığınız blog yazılarının yanı sıra farklı ürünlerin kıyaslamalarını yaparak tüketicilere ürün kıyaslamaları sunabilirsiniz. Tüketicilerin satın alma kararlarını bu tür içeriklerle etkileyebilirsiniz.

Bu içeriklerde ürünlerin teknik özelliklerini, artı ve eksilerini, kullanım alanlarını anlatarak bilgiler verebilirsiniz.

Video içerikler

Video içerikler son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı. E-ticaret sitenizin bloguna trafik çekmek ve tüketicilere bir değer sunmak adına video içeriklerden faydalanabilirsiniz.

E-ticaret şirketleri için video kullanımı adlı yazımızda bu konu ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular üzerinde durun

Blogunuz için yeni fikirleri ve farklı yaklaşımlar arıyorsanız Sıkça Sorulan Sorular üzerinde durabilirsiniz. Müşteri hizmetleri bölümünüzden, tüketicilerin en çok sordukları soruları öğrenebilirsiniz ve bu konular üzerinde içerikler hazırlayarak detaylı bilgiler sunabilirsiniz.

İnfografiklerden yararlanın

İnfografikler son dönemlerde popülerliğini biraz kaybetmiş olsa da halen iyi sonuçlar getiren içerik türlerinden biri. Görsel ve grafiklerden oluştuğu için infografiklerin okunması daha kolay oluyor. Uzun bir blog yazısı yerine tüketiciler bu tip içeriklere daha çok dikkat edebilir.

Şirket, sektör ya da ürünle ilgili bilgilerin yer aldığı içerikler hazırlayabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz ürün karşılaştırma içeriklerini de infografikler halinde hazırlayabilirsiniz. Bu içerikleri PR ajansınız ile farklı yayıncı kuruluşlara gönderebilir ve böylelikle farklı internet sitelerinin okuyucu kitlesine de ulaşmış olursunuz.

Bir yazı dizisi hazırlayın

Ürünlerinizle ilgili bir yazı dizisi hazırlayabilirsiniz. Bu ürünlerin ilk günden itibaren kullanımını anlatan ve kullanan kişiye nasıl bir kolaylık sağladığını ya da ne gibi sorunlarını çözdüğünü anlatan bir yazı dizisi hazırlayabilirsiniz. Her gün ya da haftalık olarak bu yazıları yazarak ürün hakkında uzun soluklu bir kullanıcı deneyimi yazısı hazırlamış olursunuz.

Kullanıcılardan gelen içerikleri toplayın

Kullanıcılardan gelen içerikleri toplamak ve bunları blogunuzda yayınlamak da geri dönüşümlerinizi artırabilir. Kullanıcılardan gelen içerikleri daha detaylandıracak olursak, sosyal medya üzerinde tüketicilerin sizin ürününüzle ilgili paylaştıkları fotoğrafları toplayabilirsiniz.

Aynı zamanda bir hashtag oluşturarak tüketicilerin ürünle çekilmiş fotoğraflarını ya da kısa videolarını paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Böylelikle kullanıcılar sizin için içerik üretmiş olacaklar.

Aynı zamanda tüketicilerden gelen bu içerikler ürünlerinizin doğal yoldan reklamını yapacak ve başka tüketicilere ürünün kullanım alanlarını göstereceği için satın alma davranışlarını etkileyecektir.

E-posta bülteni için farklı içerik çalışmaları yapın

Tüketicilere gönderdiğiniz e-postalarda sadece bültene abone olanların görebileceği farklı içerik çalışmaları da yapabilirsiniz. Özel olarak hazırlanan rehber ya da ilgi çekici liste içeriklerini e-posta üzerinden gönderebilirsiniz.

E-postalarınıza özel içerik üretmeniz, e-posta listenize yeni aboneler çekmenizi de sağlar. Böylelikle hem farklı içerikler oluşturmuş hem de abone sayınızı artırmış olursunuz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!