DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İçerik pazarlama çalışmaları Google Analytics ile nasıl ölçümlenir?

İçerik pazarlama çalışmaları Google Analytics ile nasıl ölçümlenir?

E-ticaret siteleri içerik çalışmalarıyla farklı hedef kitlelere ulaşarak, yeni takipçiler ve müşteriler kazanmaya çalışırlar. Sosyal medya üzerinden paylaşılabilecek viral içerik çalışmaları marka bilinirliğini artırma ve yeni kitlelere ulaşma konusunda oldukça önemlidir.

Ancak içerik pazarlama çalışmalarının sonuçları ölçümlenmediği sürece bu çalışmaların bir anlamı olmaz. Ölçümleme yapmak, yaptığınız çalışmaların ne kadar etkili olduğunu görmenizi ve gereken durumlarda yeni stratejiler oluşturmanız konusunda size fikir verir.

İçerik pazarlama çalışmalarınızı ölçümleyebileceğiniz en iyi araçlardan biri de tabii ki Google Analytics. Eğer Analytics’te yeniyseniz, bu hafta içinde yayınladığımız Google Analytics rehberlerini aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için Google Analytics rehberi 1. bölüm

Yeni başlayanlar için Google Analytics rehberi 2. bölüm

Yeni başlayanlar için Google Analytics rehberi 3. bölüm

Analytics ile içerik pazarlama ölçümleme

Öncelikle içeriklerinizin bir listesini çıkartmalı ve bir tablo halinde bu yazılarınızı not almalısınız. Tabloya içeriklerin başlıklarını ve linklerini yazın. Sonrasında ölçümlemek istediğiniz metrikleri de belirleyerek bir tablo haline getirin.

Hangi metrikler ölçümlenebilir?

İçerik pazarlama çalışmalarınızı ölçümlerken farklı metrikleri ele alabilirsiniz. Bu metrikler ise şu şekilde olabilir:

 • Sayfa görüntülenme sayısı
 • Farklı sayfa görüntülenme sayısı
 • Sayfada geçirilen ortalama süre
 • Hemen çıkma oranı
 • Çıkış yüzdesi

Analytics üzerinde bu metrikler ölçümlenebilir, sosyal medya üzerindense:

 • Beğeni
 • Paylaşım
 • Yorum
 • Retweet
 • Favori
 • (Video ise) İzlenme sayısı

Sosyal medya ölçümlemeleri analytics üzerinden yapmanız mümkün olmayacaktır bu nedenle farklı araçlar kullanmanız gerekebilir.

Bu yazıda Analytics üzerinden yapılacak ölçümlemelerin üzerinde duracağımız için, sosyal medya ölçümlemelerinin şimdilik üstünde durmayacağız.

Google Analytics – Davranış

Google Analytics’e giriş yaptıktan sonra “Davranış” sekmesine gelmeniz gerekiyor. Burada “Genel Bakış” bölümü sitenizin genel trafiği hakkında detaylar verecektir. Ancak içeriklerinizin tek tek analizini yapmak için “Davranış”ın altında bulunan “Site İçeriği” bölümüne girmeniz gerekiyor.

Site İçeriği – Tüm Sayfalar

Site İçeriği’ne girdikten sonra alttaki “Tüm Sayfalar” bölümüne gelmelisiniz. Bu kısma geldiğinizde en çok trafik alan sayfalarınızın detaylarını burada görebiliyorsunuz.

Detaylı içerik araması yapmak için, üstteki trafik grafiğinin altında bir arama kutusu bulunuyor. Bu kutuya, aramak istediğiniz içeriğin URL’sini girerek, trafik analizini yapabilirsiniz.

URL girişi yaparken dikkat etmeniz gerekenler: Bu bölüme doğrudan linki yapıştırmamanız gerekiyor. Asıl domainden sonraki bölümü girerek Analytics üzerinde bir arama yapmanız gerekiyor. Bir örnek verecek olursak:

Yazınızın tam URL’si şu şekilde olsun: “http://sirketadi.com/blog/e-ticaret-hakkinda-bilmeniz-gerekenler”. Analytics üzerinde bu içeriğin aramasını yaparken “/blog/e-ticaret-hakkinda-bilmeniz-gerekenler” şeklinde kullanmanız gerekiyor. Asıl domaini yazmanıza gerek yok.

Bu şekilde, ölçümleme yapmak istediğiniz yazıların hepsini tek tek arayarak, içeriklerinizin ölçümlemesini yapabilirsiniz.

Kategori bazlı ölçümleme

İçerikleriniz farklı kategorilerden oluşabilir ve bu kategoriler blog bölümünüzde de yer alıyor olabilir. Bu durumda kategori bazlı ölçümlemeler de yapmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak içinse yine aynı bölüm üzerinde kategori aramaları yapmanız gerekiyor.

Bunun için bir örnek verecek olursak: Site üzerindeki kategoriniz “Rehberler” olsun. Kategorinin URL’si ise ”http://sirketadi.cım/blog/rehberler”. Analytics üzerinde ise ”/blog/rehberler“ şeklinde bir arama yaparak, doğrudan o kategori ile ilgili yazıların aldığı trafikleri ölçümleyebilirsiniz.

Aynı zamanda bu kategorilerin genel ölçümlemelerini de yapmış olacağınız olacağınız için, içerik çalışmalarında hangi kategorilerin daha çok ilgi gördüğünün de ölçümlemesini yapabilirsiniz.

Zaman aralığı seçme

İçeriklerinizin ölçümlemesini yaparken belli bir zaman dilimini seçmeniz gerekiyor. Google Analytics, açıldığında otomatik olarak son 1 aylık zaman dilimine ait raporları size sunmaktadır. Fakat siz bu zaman dilimini değiştirebilirsiniz.

Sayfanın sağ üst kısmında Google Analytics raporlarının tarih aralığını görebilirsiniz. Bu bölüme tıkladığınızda raporun başlangıç ve bitiş tarihini seçebilirsiniz. İSterseniz yıllık, haftalık ya da günlük olarak bu seçimleri yapabilir ve ölçümlemelerinizi yapabilirsiniz.

Ölçümleme için zaman aralığı nasıl seçilir?

Ölçümlemelerinizi yapmak için ideal zaman aralığını nasıl seçeceğinizi bilmiyorsanız, bu konuda birkaç farklı yaklaşımda bulunabilirsiniz.

Eğer uzun vadede trafik almayı planladığınız içerikleriniz varsa bu yazıların trafiklerini, aylık ya da 3 aylık periyotlarla takip edebilirsiniz. Ancak daha çok gündeme yönelik ve kısa dönem içinde trafik getirecek yazılarınız varsa bu yazıların performansını da haftalık olarak değerlendirebilirsiniz.

Burada önemli olan içerik pazarlamadaki amaçlarınız. Uzun vadede, arama motorlarından devamlı trafik çekmek için yazılar hazırlıyorsanız, belli periyotlarla bu içeriklerin trafik analizlerini yapmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!