DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İade koşullarını hazırlarken bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler

İade koşullarını hazırlarken bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler

E-ticaret söz konusu olduğunda genellikle satışlar, reklam çalışmaları, site tasarımı, altyapı seçimi, fiyat politikası, müşteri hizmetleri gibi konular daha çok ön plana çıksa da, aslında arka planda olan ancak önemli bir yere sahip olan bir konu vardır; o da iade koşullarıdır. İade koşullarının iyi bir şekilde hazırlanması ve tüketicileri iade konusunda iyi bir şekilde bilgilendirmek gerekir.

İade sürecinde hem tüketicinin haklarını korumanız hem de şirketinizin en şekilde zarar görmesini sağlayacak önlemleri almanız gerekir. Hizmetleriniz ve ürünleriniz ne kadar iyi olursa olsun, iade işlemleriyle ilgilenmeniz gerekebilir. Bu sebeple de iade politikanızı detaylı bir şekilde hazırlayarak kullanıcıları bu konuda bilgilendirmeniz gerekir. E-ticaret siteniz üzerinde iade politikanızı sergilerken dikkat etmeniz gereken bir takım konular bulunuyor.

Asla iade politikanızı gizlemeyin

Yapılacak en büyük yanlışlardan biri iade sürecinizle ilgili bilgileri kullanıcılardan saklamak olacaktır. Kullanıcılar iade politikalarınıza her zaman ulaşabilmeliler. Bu nedenle de site üzerinde bir yönlendirme linki bulundurmanız oldukça önemlidir. E-ticaret sitelerinde bu link genellikle sayfanın en alt bölümünde yer alan “Footer” bölümünde “İade Koşulları” şeklinde bir başlıkla yer almaktadır. Footer bölümü her sayfada göründüğü için, kullanıcılar bu sayfayı diledikleri zaman ziyaret edebilirler.

Başka sitelerden kopyalama yapmayın

İade koşullarınızı belirlerken, başka sitelerden kopyalama işlemi yapmamanız da bir hayli önemlidir. Öncelikle bu yanlış bir davranıştır; ancak daha da önemlisi, bu bilgiler sizin için geçerli olmayabilir. Her firma ve sektör farklı koşulları yerine getirmekle yükümlüdür ve bu sebeple de kendi iade koşullarınızı oluşturmanız gerekir. Tüketicileri mağdur etmemek ya da şirket olarak zarara uğramamak adına, farklı şirketlerin koşullarını kopyalamamanız gerekir.

Sade bir dille anlatın

İade koşullarınızı yazarken mümkün olduğunca sade ve basit bir dil kullanın. Karmaşık cümle kalıpları, hukuki metinler ve benzeri kalıplar, iade politikanızın anlaşılmamasına neden olacaktır. Kullanıcılar bu koşulları kolay bir şekilde okuyarak, anlayabilmeliler. Aksi takdirde kafa karışıklığı nedeniyle olumsuz durumlar yaşanabilir.

Yerine getireceğiniz sorumlulukları yazın

E-ticaret firması olarak satış yaptıktan sonra da bir takım sorumluklarınız bulunur. Bunlardan biri de iade sürecini yönetmektir. İade koşulları sayfanızda, yerine getireceğiniz bu sorumlulukları açık ve net bir şekilde belirtmeniz gerekir. Böylelikle kullanıcılara ne tür sorumluluklarınız olduğunu anlatmış olursunuz.

Tüketicilerin sorumluluklarını belirtin

İade sürecinin gerçekleşebilmesi için tüketicinin ne tür sorumlulukları olduğunu da belirtmeniz gerekir. Ancak bu sorumlulukları yazarken, emir cümleleri gibi sert bir dil kullanmak yerine, daha yumuşak bir dil kullanmak daha iyi bir yaklaşım olacaktır. Buradaki durum hukuki bir süreç olsa da, müşterilerinizle iletişim kurarken bu resmi dile ihtiyacınız yoktur. Daha samimi ve yumuşak anlatımları seçebilirsiniz.

İade sürecindeki masraflarınızı hesaba katın

İade sayfanızda yer almayacak olsa da şirket olarak bu süreç zarfında bazı masraflarınız ve zararlarınız olacaktır. İade sürecinde kullanıcıya para iadesi yapabileceğiniz gibi ürünün kargo ücretlerini de ödemeniz gerekir. Bu da elinizdeki karı kaybetmenize neden olacağı için bu masrafların ve ek maliyetlerin hesaplanması oldukça önemlidir. İade oranlarının artması şirketinize ciddi zararlar vereceği için şirketinizden kaynaklı hataları minimuma indirgemeniz gerekir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!