DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Hoşgeldin e-postalarıyla yeni abonelerinizle etkileşime nasıl girebilirsiniz?

Hoşgeldin e-postalarıyla yeni abonelerinizle etkileşime nasıl girebilirsiniz?

Online alışverişlerde müşteriler ve firmalar arasındaki sıcak ilişkiler kurmak çoğu zaman mümkün olmuyor. Dijital bir ortam olması, birebir ilişkilere imkan vermediği için, tüketicilerle farklı yollardan etkileşime geçerek, arada bir bağ kurmak gerekebiliyor.

Hoşgeldin e-postaları da bu noktada firmalara, tüketicilerle etkileşime geçmek için bir alternatif sunuyor. Yeni abonelerin ilgisini çekebilecek ve onlara e-posta gönderimlerinizde neler sunacağınızı anlatan bir hoşgeldin e-postası hazırlamak, potansiyel müşterilerinizle aranızda bir bağ kurmak için ilk adımı atmanızı sağlar.

Neden hoşgeldin e-postası göndermelisiniz?

Öncelikle bir siteye abone olan kullanıcılar, firmalardan bu tür bir gönderi bekliyor. Kullanıcılar bu gönderileri, abone oldukları anda almak istiyorlar ve bu mesajın gecikmesi durumunda da etkileşim oranları düşmeye başlıyor. Hoşgeldin e-postalarının açılma ve etkileşim oranlarının yüksek olması, tüketicilere daha verimli bir şekilde ulaşmanıza olanak tanıdığı için, üzerinde özellikle durulması gereken konulardan biri.

Hoşgeldin e-postanızı nasıl hazırlamalısınız?

İlgi çekici bir başlık oluşturun

E-postanızın başlığı abonelerinizin ilk olarak göreceği ögedir. Bu nedenle de ilgi çekici bir başlık kullanmak, açılma oranlarını artırmanıza bir hayli yardımcı olacaktır.

Spam gibi görünebilecek jenerik ve yanıltıcı başlıklar, e-postalarınızın spam olarak işaretlenmesine neden olabilir. Bu nedenle daha doğal ve yanıltıcı olmayan başlıklar kullanmaya özen gösterin.

Markanızı en iyi şekilde yansıtın

Hoşgeldin e-postanız abonenizle tanışacağınız gönderiniz olacağı için, öncelikle kendinizi ve markanızı en iyi şekilde yansıtmanız gerekir. Yaptığınız işi, hizmetlerinizi, müşterilerinizle olan ilişkilerinizi ve markanızın müşterilerine ne gidi değerler kattığını öne çıkararak firmanızı en iyi şekilde abonelerinize yansıtmaya özen gösterin.

Ne tür e-posta çalışmaları yapacağınızı belirtin

E-posta listenize abone olan kullanıcıların, sizden ne tür içerikler alacaklarını da bu hoşgeldin gönderisinde belirtebilirsiniz. Ne sıklıkta gönderim yapacağınızı, e-posta içeriklerinde neler sunacağınızı abonelerinize belirtebilirsiniz.

Kampanya ve fırsatlar haricinde bilgilendirici veya eğlenceli başka gönderiler de yapmayı planlıyorsanız, bu bilgiler de abonelerinizle paylaşabilirsiniz.

Kişiselleştirme yapın

Jenerik bir e-posta yerine kişiselleştirme çalışmalarını da bu e-postalarınızda yapabilirsiniz. İlk etapta kullanıcıların sadece e-posta adres bilgisine sahip olabileceğiniz için, kişiselleştirme çalışmalarınızı kapsamlı hale getirmeniz zor olabilir. Bu nedenle ilk e-postanızda abonenizin ismini kullanmanız ve ona hitaben bu e-postayı hazırlamanız daha samimi bir dokunuş sağlar.

Ek bilgi almaya çalışın

Aboneleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek onlara daha kişisel bir alışveriş deneyimi sunmanızı sağlar. Bu nedenle de e-postalarınızda kişiselleştirmenin öneminden bahsederek, abonelerinize diledikleri takdirde kendileri hakkında daha fazla bilgi paylaşmalarını isteyebilir ve böylelikle onlara daha özel ürün önerileri yapabileceğinizi belirtebilirsiniz.

E-postanın içinde bunun için bir yönlendirme linki oluşturarak, siteniz üzerindeki üye sayfasına kullanıcılar yönlendirebilir ve onlar hakkında başka kişisel bilgiler toplamaya çalışabilirsiniz.

İçeriğinizi çok uzatmayın

Kullanıcılar uzun e-postaları okumak istemezler, bu nedenle de hoşgeldin mesajlarınızı kısa tutmanız, daha iyi bir geri dönüş almanızı sağlayacaktır. Kısa ve net bir şekilde vermek istediğiniz mesajı iletmeli, gerekirse görsel çalışmalarla bu mesajınızı daha akılda kalıcı bir hale getirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!