DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Hemen çıkma oranı (Bounce Rate) nedir ve buna neden olan durumlar nelerdir?

Hemen çıkma oranı (Bounce Rate) nedir ve buna neden olan durumlar nelerdir?

E-ticaret sitelerinde ölçülmesi gereken metriklerden biri de hemen çıkma oranıdır. Bu oran, e-ticaret sitesi üzerindeki içeriklerin ve bilgilerin, sayfayı ziyaret eden kullanıcıların ne kadar ilgisini çektiğini ölçümlemek için kullanılmaktadır. Bu rehberimizde de hemen çıkma oranının ne olduğunu ve bu oranın yükselmesine neden olan durumlar üzerinde duracağız.

Hemen çıkma oranı (Bounce Rate) nedir?

Hemen çıkma, siteyi ziyaret eden bir kullanıcının, site üzerinde herhangi bir eyleme geçmeden, siteyi terk etmesidir. Hemen çıkma oranıda genel olarak toplam ziyaretçilerin sayfa terk etme oranlarını göstermektedir.

Hemen çıkma oranı farklı şekillerde ele alınmaktadır. Bunları üç farklı başlık altında toplayabiliriz.

  • Sayfayı terk edenlerin oranı: Belli bir sayfaya gelerek, bu sayfa üzerinde herhangi bir eyleme geçmeyen kullanıcıların oranıdır.
  • Site genelindeki terk etme oranı: Site üzerindeki tüm sayfaları kapsayan, siteyi terk etme oranıdır.
  • Kategori bazlı terk etme oranı: Belli kategorilerde yer alan sayfaların tamamını kapsayan, siteyi terk etme oranıdır.

Bu oran hesaplanırken, kullanıcıların geçtikleri belli eylemler dikkate alınmaktadır. Site üzerinde herhangi bir işlem yapmadan (örneğin ikinci bir sayfaya geçmeyen) siteyi terk ettiklerinde bu oran yükselmektedir. Ancak sayfa üzerinde bir linke tıklama, varsa videoyu izleme gibi bir eylem yapıldığında, ikinci bir sayfaya geçilmese dahi bu Bounce Rate olarak değerlendirilmemektedir.

İdeal hemen çıkma oranı yüzde 26 ile yüzde 40 arasındadır. Bu oran yüzde 60 ile yüzde 65’e kadar da iyi olarak değerlendirilmektedir; ancak yüzde 65’in üzerinde bir hemen çıkma oranı bulunuyorsa, web site üzerinde bir takım problemler olduğu düşünülmelidir. Bu tür durumlarda sayfa tasarımı, sayfa içerikleri gibi detaylar üzerinde bir takım değişikliklere gidilmesi gerekir.

Hemen çıkma oranının yüksek olmasına neden olan durumlar

Sayfaların yavaş yüklenmesi

Site açılma hızı, hemen çıkma oranını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Sayfaların yavaş yüklenmesi ziyaretçilerin siteyi terk etmesine neden olacağı için, hemen çıkma oranının da yükselmesine neden olacaktır. Site hız testlerinizi yaparak, sayfalarınızın hızlı yüklenmesini sağlamanız önemlidir.

Karmaşık bir tasarımın olması

Karmaşık bir tasarımınızın olması, sayfa üzerindeki içeriklerin rahat anlaşılmasının önüne geçeceği için, kullanıcı deneyimini olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Sayfa içeriğinin rahat anlaşılmaması ve tasarımın karmaşık olması kullanıcıların sayfayı terk etmelerine neden olabilir.

Sayfa içeriğinin hedef kitleyle alakası olması

Sayfa içeriğinizin de hedef kitlenizin ilgisini çekmesi gerekir. Yaptığınız SEO ve reklam çalışmaları sonrasında kullanıcıları belli varış sayfalarına çektiğinizde, bu SEO ve reklam çalışmalarında verdiğiniz mesajla sayfa içeriklerinin örtüşmesi gerekir. İçeriklerin hedef kitlenizin ve ziyaretçilerinizin ilgisini çekmemesi ya da onlara hitap etmemesi de sayfayı terk etme oranlarını artıracaktır.

Görsellerin yüklenmemesi

Site açılma hızının yavaş olmasının yanı sıra görsellerin dosya boyutları yüksek olduğunda görsellerin yüklenmesi de uzun süre alabilir. Bunun yanı sıra sitenin altyapısındaki bir takım hatalar nedeniyle de görseller yüklenmiyor olabilir. Bu durumda da kullanıcılar görsellere ulaşamadıkları için siteyi terk edebilirler.

İçerik kalitesinin yetersiz oluşu

Sayfa içeriğinizin de ilgi çekici ve tatmin edici olması gerekir. Herhangi bir şekilde sayfanızı ziyaret eden kullanıcılara bu sayfa üzerinde en kaliteli ve en alakalı içeriği sunmanız gerekir. Sayfa üzerindeki içerikler doyurucu olmadığında kullanıcılara aradıkları bilgilere ulaşamadıkları için siteden ayrılmayı tercih edeceklerdir.

Eyleme çağrı butonlarının olmaması ya da çok fazla olması

Her sayfa üzerinde bir tane konuya odaklanmanız daha doğru olacaktır. Bu sebeple de bu sayfalarda kullanıcıları belli bir eyleme geçirecek eyleme çağrı butonlarınızın olması gerekir. Ancak bu butonlardan yararlanırken, çok fazla buton oluşturmak da kafa karışıklığı yaratacağı için bir dezavantaja dönüşecektir. Bu sebeple de sayfa üzerinde sayfa içeriğine uygun eyleme çağrı butonları kullanmak daha doğru bir yaklaşım olur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!