DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Hashtag kullanımı e-ticaret sitelerinin satışlarını nasıl artırıyor?

Hashtag kullanımı e-ticaret sitelerinin satışlarını nasıl artırıyor?

E-ticaret sitenizin sosyal medya pazarlamasında başarılı olması için güncel gelişmeleri ve trendleri takip etmekte büyük faydaları var. Sosyal medyadaki en büyük trendlerden biri de hashtag kullanımı. Hashtag, sosyal medya paylaşımlarında bir kelime veya kelime grubunu tanımlamak, bir anlamda iletiyi etiketlemek için kullanılıyor. Twitter ile duymaya başladığımız bu yöntem artık Facebook ve Instagram da dahil birçok sosyal medya platformunda yaygın bir şekilde kullanılıyor.

 

Üstelik hashtag’ler son kullanıcılar kadar, sosyal medyayı pazarlama amacıyla kullanan işletmeler için de son derece önemli. Sosyal medyada doğru hashtag kullanımı ile siz de hedef kitlenize hitap ederek daha fazla kişiye ulaşabilir, takipçi ve etkileşim oranınızı artırabilirsiniz. Diğer yandan hatalı hashtag kullanımı, sosyal medya pazarlamanıza zarar verebilir. Twitter yaptığı açıklamada hashtag’lerin retweet’lenme oranını %16 artırdığını, yanlış kullanımın ise retweetlerin sayısını %17 azalttığını belirtiyor.

 

Peki hashtag kullanımında nelere dikkat etmek gerekiyor?

 

1. Markanıza uygun hashtagler

E-ticaret sitenizin pazarlaması için kullandığınız sosyal medya paylaşımlarınızda, içerikleriniz firmanızı temsil ediyor. Bu nedenle vermek istediğiniz imaja uygun içerikler paylaşmanız önemli. Aynı bakış açısıyla hashtag kullanırken de markanıza ve sektörünüze uygun, ilgi çekici, hatırlanması kolay hashtagler kullanmanız faydalı olacaktır..

 

2. Uzun hashtagler kullanmamak

Kullanacağınız hashtag’in uzun olmaması ve uygun yerlerde bulunması da son derece önemli. Hashtag’lerin etkisi, sosyal medyada kullanıcılar tarafından tercih edildikçe artar. Uzun söz gruplarının hem akılda kalıcılığı hem de diğer kullanıcılar tarafından yeniden kullanılma oranı çok yüksek değildir. Bu nedenle seçtiğiniz hashtag çok uzunsa, sadece sizin paylaşımınızda kalabilir ve diğerlerinin arasında dikkat çekmeyebilir. Ayrıca cümlelerin tamamının hashtag’lerden oluşması veya bunların gereksiz yerlerde kullanımı da güvenilir olmadığınız algısı yaratabilir.

 

3. Belirli sayıda hashtag kullanmak

Yapılan araştırmalar içerik paylaşımında fazla sayıda hashtag kullanımının okuyucular tarafından tercih edilmediğini ortaya koyuyor. Özellikle Facebook ve Twitter paylaşımlarında 3’ten fazla hashtag kullanmanın faydalı olmadığı belirtiliyor. Bu nedenle yoğunluğuyla içeriği kapatmayan belirli sayıda hashtag kullanmaya dikkat etmek gerekiyor.

 

4. Keyifli hashtagler seçmek

Seçeceğiniz hashtagler fazla ciddi ve kişisel olursa, çok ilgi çekmeyebilir. Sosyal medyada çok farklı kesimlerden geniş bir kitleye hitap edersiniz. Böyle bir ortamda küçük esprilerle süslü, keyifli ve eğlenceli etiketler seçmeniz hem mesajınızın paylaşılma oranını arttıracak hem de ulaştığınız potansiyel müşterilerinizde sizinle ilgili keyifli hisler kalmasını sağlayacaktır.

 

5. Organizasyon duyuruları için hashtag

Düzenlediğiniz bir organizasyon ya da katıldığınız önemli bir seminerin görsel paylaşımlarında hashtag kullanmak işinize yarayabilir. Basının ve diğer katılımcıların da benzer içerikler oluşturacağı bu organizasyonlara ait paylaşımlarınızı hashtag kullanarak birçok kişiye ulaştırmanız e-ticaret sitenizin imajını destekleyebilir.

 

Hashtag kullanımına ilişkin paylaştığımız ipuçlarını değerlendirerek siz de sosyal medyada e-ticaret sitenizden daha çok bahsedilmesini; etkileşiminizin, site trafiğinizin artmasını sağlayabilirsiniz. Sosyal medya pazarlaması konusunda ihtiyaç duyduğunuz tüm desteği, IdeaSoft size sağlayabilir. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu olanaklarla tanışmak için, hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, kazanmaya başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!