Güvenli online mağaza kurmak için bilmeniz gerekenler

E-ticaret hızla gelişiyor olmasına rağmen, bu hıza yetişemeyen veya gelişmeleri takip edemeyen pek çok internet kullanıcısı bulunuyor. Bu internet kullanıcılarının büyük bir bölümü ise aslında hala internetin güvenli olmadığı düşüncesinde. Geçmiş yıllarda yaşanan dolandırıcılık olayları sebebiyle, internet üzerinden alışveriş yapmanın tehlikeli olduğu kanısı hala birçok yerde hakim. Ancak işin doğrusu bu değil. Popüler online mağazalardan yapılan alışverişler, e-ticaret sistemlerinin sunduğu altyapılar ve bankaların ekstra güvenlik önlemleri sayesinde artık oldukça güvenli.

E-ticaret sitesi yöneticilerinin en sık karşılaştığı sorunlardan biri de sitelerinin güvenli olup olmadığının kontrolüdür. Bir e-ticaret sitesinin güvenilir olması, hem altyapısal hem de ahlaki anlamda ikiye ayrılabilir. Altyapısı gayet güvenli olmasına rağmen, ticari ahlakı gelişmemiş, müşteriyi kandırmaya yönelik online mağazaları olabilir. Bu durumda suç, ne internette ne de online mağazanın altyapısını oluşturan yazılım firması ya da bankalardadır.

Bugün, internet üzerinden alışveriş imkanı sunan ve müşteriye %100 destek ve hizmet veren pek çok online mağaza bulunuyor. Siz de bu mağazalar arasında yer almak, müşterilerinize güvenli ödeme imkanı sunmak istiyorsanız, aşağıdaki terimlere ve sizlere sunduğumuz önerilere göz atabilirsiniz.

E-ticaret ve güvenlik

Hayatımızın her anı artık güvenlikten ibaret. Sadece gerçek hayatta değil, siber uzayda da tehditler karşısında sürekli olarak savunma mekanizmaları kuran kamu ve özel kurumlar, kullanıcıları bu anlamda bilinçlendirmek için çeşitli platformlarda farklı hizmetler veriyor. E-ticaret de güvenlik ile birlikte anılan sektörlerden biri. E-ticaret gerek dünyada gerekse de devlet desteğiyle birlikte Türkiye’de de büyüyor. Bugün, ülkemizde her 5 kullanıcıdan 1’i online alışveriş yapıyor.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının %20’sinin e-ticaret yaptığını düşünecek olursak, geriye kalan diğer %80’lik kesim, büyük bir potansiyel teşkil ediyor diyebiliriz. Bu büyük kullanıcı kitlesinin e-ticarete sıcak bakmamasının sebeplerinden biri de kuşkusuz ki güvenlik. Bu konuda özellikle kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesinden korkan kullanıcılar, online alışverişten uzak duruyor.

E-ticaret’te güvenlik sorunu aslında sadece müşterileri değil, aynı zamanda site yöneticilerini de ilgilendiriyor. Dolayısıyla eğer bir online mağaza sahibiyseniz, güvenlik konusunda sizin de kaygılanmanız, bu konuya büyük bir önemle eğilmeniz gerekiyor. Bunun için öncelikle kullanmakta olduğunuz e-ticaret sitesinin altyapısının SSL ve SET gibi standartlaşmış güvenlik öğelerine sahip olup olmadığını bilmenizde fayda var.

SSL (Secure Sockets Layer)

Web üzerinden, veri aktarımının güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan bir katmandır. Veriyi gönderen kişi ile alan kişi arasında doğrulama sağlar. Doğrulama sırasında oturum verisi esas alınır ve veriyi şifreleyerek gönderir. Şifrelenen veri ise karşı tarafta deşifre edilir ve alıcı tarafından kullanılabilir hale gelir. Bir sunucunun resmi olarak güvenli olması için sadece SSL teknolojisi kullanıyor olması yetmez.

SSL teknolojisi sunucuyu tanımak için dijital imzalı sertifikalar kullanır. Sertifikalar sunucu tarafından istenir ve daha sonra sertifika içinde, SSL sunan firmanın bilgileri alınır. Böylelikle firmanın, bir başka deyişle e-ticaret sitesinin güvenli olduğu kanıtlanmış olur. SSL sertifikaları VeriSign gibi sertifika kuruluşları tarafından tahsis edilmektedir.

SET (Secure Electronic Transaction)

E-ticarette güvenli veri aktarımının sağlanması, kredi kartı ile ödeme almak gibi işlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleşebilmesi için oluşturulmuş bir protokoldür. SET protokolü sadece müşteri ile online mağaza ve kredi kartı sağlayıcısı arasındaki ödeme verilerini şifreler. IBM, MasterCard ve VISA gibi kurumlar tarafından geliştirilmektedir.

Buraya kadar, mümkün olduğunca teknik konulara girmeden, basit bir şekilde SSL ve SET hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bu iki teknolojinin online mağazanız tarafından destekleniyor olması, teknik anlamda sitenizin güvenliği açısından büyük bir önem arz etmektedir.

Kullanacağınız sanal POS altyapıları da bankalar tarafından sizlere sunulacağı için, bu altyapıların güvenliği konusunda da şüpheye düşmenize gerek bulunmuyor. Dolayısıyla, SSL ve SET destekli bir ödeme sistemi sunmanız halinde, müşterilerinizin endişe duymasını gerektirecek bir durum olmadığını onlara gönül rahatlığıyla izah edebilirsiniz.

3D Secure ile işlem

3D güvenlik altyapısı kullanarak, kredi kartı ile yapılan işlemlerde sahte kart kullanımının tamamen önüne geçmek mümkün kılınmaktadır. 3D sistemi, sipariş esnasında kullanıcının cep telefonuna gelen şifre ile siparişini onaylamasını ve tamamlamasını sağlar.

Alternatif Sanal POS entegrasyonları

Bankalara tek tek sanal POS başvurusu yapmak yerine, birçok bankanın kullanım seçeneklerini sunan servisleri kullanabilirsiniz. iPara, PayU, Iyzico ile otomatik entegrasyon sağlayarak da güvenli ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

IdeaSoft, müşteri güvenliğini en üst seviyede tutmakta ve Akıllı E-ticaret Paketleri’ni satın alan tüm kullanıcılarına güvenli barındırma ve güvenli ödeme seçenekleri sunmaktadır. IdeaSoft; e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)