DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Güvenli online mağaza kurmak için bilmeniz gerekenler

Güvenli online mağaza kurmak için bilmeniz gerekenler

E-ticaret hızla gelişiyor olmasına rağmen, bu hıza yetişemeyen veya gelişmeleri takip edemeyen pek çok internet kullanıcısı bulunuyor. Bu internet kullanıcılarının büyük bir bölümü ise aslında hala internetin güvenli olmadığı düşüncesinde. Geçmiş yıllarda yaşanan dolandırıcılık olayları sebebiyle, internet üzerinden alışveriş yapmanın tehlikeli olduğu kanısı hala birçok yerde hakim. Ancak işin doğrusu bu değil. Popüler online mağazalardan yapılan alışverişler, e-ticaret sistemlerinin sunduğu altyapılar ve bankaların ekstra güvenlik önlemleri sayesinde artık oldukça güvenli.

E-ticaret sitesi yöneticilerinin en sık karşılaştığı sorunlardan biri de sitelerinin güvenli olup olmadığının kontrolüdür. Bir e-ticaret sitesinin güvenilir olması, hem altyapısal hem de ahlaki anlamda ikiye ayrılabilir. Altyapısı gayet güvenli olmasına rağmen, ticari ahlakı gelişmemiş, müşteriyi kandırmaya yönelik online mağazaları olabilir. Bu durumda suç, ne internette ne de online mağazanın altyapısını oluşturan yazılım firması ya da bankalardadır.

Bugün, internet üzerinden alışveriş imkanı sunan ve müşteriye %100 destek ve hizmet veren pek çok online mağaza bulunuyor. Siz de bu mağazalar arasında yer almak, müşterilerinize güvenli ödeme imkanı sunmak istiyorsanız, aşağıdaki terimlere ve sizlere sunduğumuz önerilere göz atabilirsiniz.

E-ticaret ve güvenlik

Hayatımızın her anı artık güvenlikten ibaret. Sadece gerçek hayatta değil, siber uzayda da tehditler karşısında sürekli olarak savunma mekanizmaları kuran kamu ve özel kurumlar, kullanıcıları bu anlamda bilinçlendirmek için çeşitli platformlarda farklı hizmetler veriyor. E-ticaret de güvenlik ile birlikte anılan sektörlerden biri. E-ticaret gerek dünyada gerekse de devlet desteğiyle birlikte Türkiye’de de büyüyor. Bugün, ülkemizde her 5 kullanıcıdan 1’i online alışveriş yapıyor.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının %20’sinin e-ticaret yaptığını düşünecek olursak, geriye kalan diğer %80’lik kesim, büyük bir potansiyel teşkil ediyor diyebiliriz. Bu büyük kullanıcı kitlesinin e-ticarete sıcak bakmamasının sebeplerinden biri de kuşkusuz ki güvenlik. Bu konuda özellikle kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesinden korkan kullanıcılar, online alışverişten uzak duruyor.

E-ticaret’te güvenlik sorunu aslında sadece müşterileri değil, aynı zamanda site yöneticilerini de ilgilendiriyor. Dolayısıyla eğer bir online mağaza sahibiyseniz, güvenlik konusunda sizin de kaygılanmanız, bu konuya büyük bir önemle eğilmeniz gerekiyor. Bunun için öncelikle kullanmakta olduğunuz e-ticaret sitesinin altyapısının SSL ve SET gibi standartlaşmış güvenlik öğelerine sahip olup olmadığını bilmenizde fayda var.

SSL (Secure Sockets Layer)

Web üzerinden, veri aktarımının güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan bir katmandır. Veriyi gönderen kişi ile alan kişi arasında doğrulama sağlar. Doğrulama sırasında oturum verisi esas alınır ve veriyi şifreleyerek gönderir. Şifrelenen veri ise karşı tarafta deşifre edilir ve alıcı tarafından kullanılabilir hale gelir. Bir sunucunun resmi olarak güvenli olması için sadece SSL teknolojisi kullanıyor olması yetmez.

SSL teknolojisi sunucuyu tanımak için dijital imzalı sertifikalar kullanır. Sertifikalar sunucu tarafından istenir ve daha sonra sertifika içinde, SSL sunan firmanın bilgileri alınır. Böylelikle firmanın, bir başka deyişle e-ticaret sitesinin güvenli olduğu kanıtlanmış olur. SSL sertifikaları VeriSign gibi sertifika kuruluşları tarafından tahsis edilmektedir.

SET (Secure Electronic Transaction)

E-ticarette güvenli veri aktarımının sağlanması, kredi kartı ile ödeme almak gibi işlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleşebilmesi için oluşturulmuş bir protokoldür. SET protokolü sadece müşteri ile online mağaza ve kredi kartı sağlayıcısı arasındaki ödeme verilerini şifreler. IBM, MasterCard ve VISA gibi kurumlar tarafından geliştirilmektedir.

Buraya kadar, mümkün olduğunca teknik konulara girmeden, basit bir şekilde SSL ve SET hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bu iki teknolojinin online mağazanız tarafından destekleniyor olması, teknik anlamda sitenizin güvenliği açısından büyük bir önem arz etmektedir.

Kullanacağınız sanal POS altyapıları da bankalar tarafından sizlere sunulacağı için, bu altyapıların güvenliği konusunda da şüpheye düşmenize gerek bulunmuyor. Dolayısıyla, SSL ve SET destekli bir ödeme sistemi sunmanız halinde, müşterilerinizin endişe duymasını gerektirecek bir durum olmadığını onlara gönül rahatlığıyla izah edebilirsiniz.

3D Secure ile işlem

3D güvenlik altyapısı kullanarak, kredi kartı ile yapılan işlemlerde sahte kart kullanımının tamamen önüne geçmek mümkün kılınmaktadır. 3D sistemi, sipariş esnasında kullanıcının cep telefonuna gelen şifre ile siparişini onaylamasını ve tamamlamasını sağlar.

Alternatif Sanal POS entegrasyonları

Bankalara tek tek sanal POS başvurusu yapmak yerine, birçok bankanın kullanım seçeneklerini sunan servisleri kullanabilirsiniz. iPara, PayU, Iyzico ile otomatik entegrasyon sağlayarak da güvenli ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

IdeaSoft, müşteri güvenliğini en üst seviyede tutmakta ve Akıllı E-ticaret Paketleri’ni satın alan tüm kullanıcılarına güvenli barındırma ve güvenli ödeme seçenekleri sunmaktadır. IdeaSoft; e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!