DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Güven bariyerlerini aşacak içerikleri nasıl üretebilirsiniz?

Güven bariyerlerini aşacak içerikleri nasıl üretebilirsiniz?

İçerik pazarlamada internet kullanıcılarının güvenlerini kazanmanız bir hayli önemlidir. Onları yanıltmayan, aradıkları bilgilere ulaşmalarını sağlayan ve onlara bir değer katan içerikler oluşturmaya başladığınızda, sadık bir takipçi kitlesine ulaşma fırsatı bulabilirsiniz.

Doğru ve kaliteli içerikleri oluşturmak güven bariyerlerini aşmak için işinize bir hayli yarayacaktır. Peki bir içerikte olması gereken 3 temel özellik nedir?

    Transparan olmak: Paylaştığınız bilgilerde transparan olmak, şirketin iç yüzünü tüketicilere yansıtmak ve onları yanıltmamak, başka bir deyişle transparan davranmak güvenilirliğinizi artıracaktır.

    Ulaşılabilir olmak: İçeriklerinizi oluşturduktan sonra okuyucuların size ulaşabiliyor ya da size sorular sorabiliyor olmaları gerekiyor. Ulaşılabilirler, yarattığınız içeriklerin arkasında durmanızı sağlar. Ulaşılabilirliğini yanı sıra bir içerik oluştururken, bu içeriği oluşturan kişinin ismini kullanmak içeriğinizi kişiselleştirecektir. Bir şirkettense bir insan ile muhattap olduğunu bilmek, okurun içeriğe daha fazla güvenmesini sağlar.

    Eğitici olmak: Yarattığınız içeriklerde eğitici olmak, bir bilgi sunmak ve okuyucuya bir değer katmak oldukça önemlidir. Yüzeysel bilgiler sunmak yerine, detaylı ve ilgili konuyu kapsamlı bir şekilde ele alarak, okuyan kişiye bir değer katmak ya da onu eğitmek güvenilirliğinizi artıracak unsurlardan biridir.

Yukarıda bahsettiğimiz unsurlar bir içerik oluştururken üzerinde durmanız gerekenler arasında yer alıyor. Yazının başında güven bariyerlerini aşacak içerikler oluşturmaktan bahsetmiştik. Şimdi de yukarıdaki unsurlar haricinde ağırlık vermeniz gereken faktörleri ele alalım.

Çok fazla kendi reklamınızı yapmaktan kaçının

İnternet kullanıcılarının güvenini kazanmak için çok fazla kendi reklamınızı yapmaktan kaçınmanız gerekiyor. Kendi reklamınızı sürekli yapmaya başladığınızda güvenilirliğinizi kaybetmeye başlarsınız. Tüketiciler kendi ürün ya da hizmetlerinizi sürekli tanıtmaya çalıştığınız içeriklerinizin doğruluğundan şüphe etmeye başlayabilirler. Bunun yanı sıra sürekli reklam içerikleri görecekleri için de paylaşımlarınıza ilgi göstermeyi bırakacaklardır. Reklamlarınızı tabii ki yapmanız gerekiyor; ancak her içerikte bunu yapmak yerine belli aralıklarla ve belli özellikler üzerine bu reklamları yapmak ve reklam haricinde de içerikler sunmak güvenilirliğinizi artırmanıza yardımcı olur.

Gerçek durumlar üzerinde durup, çözümler sunun

Özellikle ürün veya hizmetlerinizle içerikler oluşturup, kullanıcıları bilgilendirecek how-to içeriklere yoğunluk veriyorsanız, gerçek durumlar üzerinde durmanız ve bu konulara çözüm getirmeniz de bir hayli önemlidir.

Ürünlerin nasıl kullanılacağının yanı sıra kullanıcıların karşılaştıkları sorunlara yanıt veren ve onların problemlerini çözen içerikler sunmak da güven bariyerlerini aşmanıza yardımcı olur.

Sürekliliğe önem verin

Süreklilik de güven konusunda önemli bir rol oynar. Bir süre içerik yayınlayıp sonrasında içeriklerinizi durdurmak yanlış bir tutum olacaktır. Belli bir takipçi kazanıp onlarla bilgi ve içerik paylaştıktan sonra ara vermeniz aradaki güven bağını zedelemeye başlar. İnternet üzerinde içerik paylaşımı yaparken, süreklilik sağlamak bu nedenle önemlidir. Eğer elinizde yeterli iş gücü yoksa, içerik planınızı buna göre oluşturmalısınız. Bir hafta 3-4 içerik yayınlayıp ayın geri kalanında paylaşım yapmamak yerine, haftada bir içerik yayınlayarak süreklilik sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!