DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Günlük işinize devam ederken, e-ticaret sitenizi kurmadan önce bilmeniz gerekenler?

Günlük işinize devam ederken, e-ticaret sitenizi kurmadan önce bilmeniz gerekenler?

Kendi işini kurmak isteyen; ancak günlük işinden de ayrılmadan bu işi yapmak isteyen birçok kişi bulunuyor. Günlük işi bırakmak birçok kişi için büyük bir risk, çünkü kendi işlerinin ne kadar sürede büyüyeceğini ya da tutup tutmayacağını bilemiyorlar. Bu sebeple de maddi riskin altına girmekten kaçınıyorlar.

Öncelikle birçok kişinin merak ettiği soruyu cevaplayarak başlayalım. Günlük işinizde devam ederken, kendi işinizi de kurmanız mümkün. Bir e-ticaret sitesi kurmak ve kurduktan sonra, iki işi de beraberinde götürmek mümkün.

Bu sorunun yanıtını vermek bu kadar kolay olsa da, bunu hayata geçirmek her zaman bu kadar kolay olmuyor. Birçok girişimcinin en çok zorlandığı ve hata yaptığı konuların üzerinde durulması gerekiyor. Bu hatalardan ders almak, kendi işinizi kurmadan önce bazı kararlar almanız da bir o kadar önemli.

Günlük işinize devam ederken, bir yandan da e-ticareti bir ek iş olarak yapıp yapamayacağınız konusunda bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

Kendi işinizi neden kurmak istediğiniz konusunda çok net olun

E-ticaret sektöründeki rekabet son yıllarda iyice arttı. Sadece deneme amaçlı ya da merak için bir atılım yapmayı düşünüyorsanız, iki işi birden devam ettirme konusunda zorlanabilirsiniz. Kendi işinizi neden kurmak istediğiniz konusunda çok net olmalısınız.

Bir ek gelir elde etmek mi istiyorsunuz? Ya da içinde bulunuduğunuz işten memnun değilsiniz ve sizi mutlu edecek bir iş mi yapmak istiyorsunuz? İçinde bulunduğunuz durumdan kaçmak için mi böyle bir yola başvuruyorsunuz? Kariyerinizi farklı bir alana mı yöneltmek istiyorsunuz?

Neden böyle bir işe kalkıştığınız konusunda net olduktan sonra, kuracağını işe olan yaklaşımınız değişecektir ve bu konudaki kararlılığınız daha da artacaktır.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Kendinizi bu fikre adamalısınız

Bir e-ticaret sitesi açıp, içine ürünleri koymak günümüzde oldukça kolay bir iş olmaya başladı. Ancak iş burada bitmiyor aksine yeni başlıyor. Siteyi açtıktan sonra, yolculuğunuz yeni başlıyor ve bu yolculuğa tamamen hazır olmalısınız.

Bunu yapabilmek için de kendinizi, işinize ve fikrinize adamanız gerekiyor. Bu işi hayata geçirebilmek ve ayakta tutabilmek için ne gibi fedakarlıklar yapabilirsiniz? İşin sonuna gidecek kadar iradeniz var mı? Karşılaştığınız zorluklar ne büyüklükte olursa olsun, işinizin arkasında durmaya kararlı mısını?

Eğer yaptığınız işe bu kadar inanmıyorsanız, büyük ihtimalle istediğiniz sonuçları alamayacaksınız.

İşiniz için bir vizyon oluşturun

Kuracağınız iş için bir vizyonunuzun olması da gerekiyor. Bu iş ile neleri başarmak istiyorsunuz? Nasıl bir hedef kitleye, tüketicilerin ne gibi sorunlarını çözmek istiyorsunuz? Uzun vadede bu işi nasıl bir yere getirmeyi planlıyorsunuz? Ayda ve yılda ne kadar kazanmak istiyorsunuz? Bu işin, yaşam tarzınızı nasıl bir şekilde etkilemesini istiyorsunuz?

Bir vizyon oluşturmak işinizi daha ciddiye almanızı sağlar ve odağınızın bu noktada kalmasına yardımcı olur.

Kendinize bir mentor bulun

Bu alanda tecrübesi olan ve size danışmanlık yapabilecek birilerini bulmanız da oldukça önemli. Bilmediğiniz bir alanda iş yapmayı düşünüyorsanız, size yol gösterecek birileriyle çalışmak, birçok konuda size fayda sağlayacaktır.

Eğer çevrenizde böyle bir danışmanlık sağlayacak kimse yoksa, e-ticaretle ilgili etkinliklere katılarak insanlarla tanışmaya başlayın. Onlarla bir şekilde iletişim kurarak, onların fikirlerini almaya çalışın. Fikirlerine güvendiğiniz insanlara danışmanlık konusunda tekliflerde bulunun. Bunu bir iş çerçevesinde tutabileceğiniz gibi ikili ilişkilerinizi güçlendirerek bir dostluk bağı da kurabilirsiniz.

Günlük işinizle hakkında pozitif olun

Günlük işinizi sevmiyor olabilirsiniz; fakat bu süreçte ek işinizin finansmanını bu işin sağladığını da unutmamanız gerekiyor. Günlük işinize devam etmedeki en büyük sebebinizin maddiyat olduğunu ele alacak olursak, kendi girişiminizi ayağa kaldırana kadar burada günlük işinize devam etmeniz gerekecektir.

Bu nedenle de günlük işinizi yaparken mümkün olduğunca pozitif kalmaya ve bu işi sizi daha iyi bir yere getirecek olan bir araç olarak düşünün. Aksi takdirde, buradaki mutsuzluluğunuz kendi girişiminizi de olumsuz olarak etkileyebilir.

Günlük hedefler belirleyin

Planlı bir şekilde hareket etmek ve günlük hedefler belirlemek, işinizi hayata geçirmek için oldukça gerekli bir davranış. Bunun için de kendinize günlük hedefler belirleyin. Haftanın başında bu planları yapabilirsiniz ve kendinize haftalık bir takvim oluşturabilirsiniz. Her gün için farklı işlere odaklanabilir ve böylelikle daha hızlı bir şekilde sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Günlük, haftalık ve aylık planlarınızın olması, ne kadar sürede kendi işinizi hayata geçireceğiniz ve bu işten para kazanacağınız konusunda size bir fikir verecektir.

Sosyal hayatınızdan vazgeçmeye hazır mısınız?

Aynı anda iki farklı işe vakit ayırabilmek için bir süre sosyal hayatınıza ayırdığınız süreyi kısıtlamanız gerekecektir. Sıfırdan bir iş kurmak ve bunu hayata geçirdikten sonra ayakta tutabilmek için, kendinize ve sosyal çevrenize ayırdığınız vakti kısıtlamanız gerekecek.

Böyle bir işe kalkışmadan önce kendinize ve sosyal çevrenize ayırdığınız süreden ne kadar kısabileceğinize karar vermeniz ve bunu bir süre bu şekilde devam ettirip ettiremeyeceğinizi görmeniz gerekiyor.

Yeni bilgiler öğrenmeye açık mısınız?

İşinizin yönetimi ve kurulumu sırasında karşınıza birçok yeni zorluk çıkacaktır. Bu zorlukları aşmak için yeni yetenekler edinmeniz gerekir. Devamlı olarak yeni yetenekler öğrenmeye hazır mısınız? Elinizdeki sermaye kısıtlıysa, bu işleri devamlı olarak dışarıdan destek alarak yaptıramayabilirsiniz. Bunun için bazı konuları kendiniz öğrenmelisiniz. Aksi takdirde devamlı olarak dışarıya iş yaptırdığınızda, elinizdeki sermayeyi çok hızlı bir şekilde bitirebilirsiniz. Buna engel olmak için de devamlı olarak yeteneklerinizi geliştirmeye hazırlıklı olmalısınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!