DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Google’dan görsel aramalar için SEO ipuçları

Google’dan görsel aramalar için SEO ipuçları

Google geçtiğimiz günlerde görsel dosyaların arama sorguları için SEO ipuçlarını ve rehberini yayınladı. Web sayfaları ve metinler haricinde görseller de, Google için bir hayli önemli ve e-ticaret firmalarının siteleri üzerine yükledikleri görseller üzerinde SEO çalışması yapması gerekiyor. Görsel dosyaların arama sorguları için optimize edilmemesi, genel olarak sayfanın değerini etkilerken, görsel aramalardan gelebilecek trafikten de olmanıza neden olabilir.

Google yayınladığı rehberde, görsellerin Google üzerinde indekslenmesinin nasıl olduğuna yönelik bir takım bilgiler paylaşıyor. İndekslenmenin yanı sıra görsellerin nasıl optimize edilmesi gerektiğini ve böylelikle elde edilecek trafiklerin de nasıl artırılabileceğine dair bir takım bilgiler de bu rehberde yer alıyor.

Google Görseller’de içeriklerinizin görünürlüğünü artırmak için en önemli unsur, kullanıcı deneyimi olarak öne çıkıyor. Google, sayfalarınızı arama motorlarını odakta tutarak değil, kullanıcıları odakta tutar hazırlamanız gerektiğini belirtiyor. Rehberde değinilen diğer konular da şöyle:

Kaliteli ve ilgili içerik sunun

Web siteniz üzerindeki içeriklerinizin kaliteli olması önemli olduğu gibi sayfa üzerinde kullandığınız görsellerin de sayfa içeriğindeki konuyla ilgili olması bir hayli önemli. Google, görselleri tararken ve bu görsel türlerini tanımlarken sayfa içeriğini ele alıyor. Sayfa içeriği ve görselin uyumlu olması halinde de bu sayfanın da değeri artmış oluyor.

Görselin konumunu optimize edin

Görsel öğelerin indekslenmesinde önemli rol oynayan faktörlerden biri de görsellerin sayfa üzerindeki konumu. Konu ile en ilgili olan görsel, sayfanın en başına koymanız etkili bir uygulama oluyor. Bunun haricinde sayfa içerisinde birden fazla görsel kullanmanız gerektiği durumlarda da görsellerinizi ilgili başlıklar ve metinlere yakın bir şekilde yerleştirmeniz gerekiyor. Google, burada bir görseli analiz ederken, görselin çevresindeki metinleri de inceliyor ve bu metinlerle görselleri ilişkilendirerek bir indeksleme yoluna gidiyor. Bu sebeple de görsellerinizin sayfa içerisinde konumları da önemli bir rol oynamaya başlıyor.

Görsellerinizin üzerine metin yazmayın

Siteniz üzerinde bir görsel kullanırken, metinlerinizi bir program ile görselin üzerine yazma yolunu izlememeniz gerekiyor. Google, görsel üzerine yazılan bu metinleri indeksleyememekte. Bu sebeple de görsellerin üzerine metin eklediğinizde ve bu metin konuyla ilgili olduğunda, Google sadece görseli ele alır. Bunun yerine görsel üzerinde kullanılacak olan metni, görselin etrafına metin olarak girmeniz daha doğru bir yaklaşım olur.

Bilgilendirici ve yüksek kaliteli siteler hazırlayın

Google, web sitelerinden kullanıcıları bilgilendirecek içerikler sunmalarını bekliyor. Kullanıcıları bilgilendirecek kaliteli içerikler hazırladığınızda sayfa değerinizi artırdığınız için doğal olarak görsel öğelerinizin de değerini artırmış oluyorsunuz.

Site tasarımınızı farklı cihazlara göre optimize edin

Google, kullanıcıların masaüstü cihazlara kıyasla mobil cihazlardan daha fazla görsel arama yaptığını belirtiyor. Bu da site tasarımlarında mobile optimizasyonu daha önemli bir hale getiriyor. Sitenizi farklı mobil cihazlara göre optimize ettiğinizde, arama sorgularından sitenize gelen kullanıcılara daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmuş olursunuz. Kullanıcı deneyimini geliştirmeniz ve site üzerinde geçirilen süreyi artırmanız da doğal olarak içeriklerinizin ve sayfalarınızın arama motorlarındaki değerini artırmanıza yardımcı olacaktır.

Görselleriniz için iyi bir URL yapısı kurun

Kimi zaman e-ticaret siteleri, görsellerin SEO çalışmalarına çok önem vermedikleri için rastgele gelen görsel URL’leri kullanabiliyor. Ancak SEO söz konusu olduğunda bu oldukça yanlış bir yaklaşım. Google da bunu destekliyor ve web sitelerinin görseller için doğru ve ilgili bir URL’lerinin olması gerektiğini söylüyor.

Google, bu URL yapılarını takip ederek sayfanın veya içeriğin ne ile ilgili olduğunu algılamaya çalışıyor. Bu sebeple de görsellerinizin URL yapısını, görselin veya konunun içeriğine uygun bir şekilde hazırlamanız ve anahtar kelimelerinizi kullanmanız gerekiyor. Aksi taktirde rastgele otomatik olarak oluşturulan URL yapıları nedeniyle görsellerinizin arama sorgularında görünürlüğü azalmış oluyor.

Google’ın görsellerin optimizasyonu üzerine hazırladığı rehberde öne çıkan başlıklar bu şekilde. Dilerseniz buraya tıklayarak rehberin devamını da inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!