DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Google’ın son mobil güncellemesinin e-ticaret şirketlerine etkileri

Google’ın son mobil güncellemesinin e-ticaret şirketlerine etkileri

Google arama sonuçlarında kullanıcılara daha iyi sonuçlar sunabilmek için belli aralıklarla arama algoritmalarında bazı değişiklikler yapıyor. Google’ın son yaptığı güncelleme ise mobil üzerindeki aramaları etkiliyor. Yapılan bu güncellemenin ardından gelen yenilikler de e-ticaret şirketlerini yakından ilgilendiriyor.

Google son güncellemesini Nisan ayının sonlarında duyurdu. Yapılan açıklama sonrasında, akıllı telefonlarda yapılan Google aramalarında mobile uyumlu internet sitelerine daha öncelik verileceği belirtiliyordu.

Bu güncelleme sonrasında, mobile uyumlu olan siteler arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkacaklar ve kullanıcılar akıllı telefonlarından yaptıkları aramalar sonrasında mobile uyumlu olmayan siteler yerine, daha etkin kullanabilecekleri mobile optimize edilmiş siteleri ziyaret edebilecek.

Bir süredir mobil cihazlarda tarayıcı üzerinden arama yapıldığında çıkan sonuçlarda, mobile uyumlu olan internet sitelerinin yanında “mobil uyumlu” ibaresi çıkmaya başladı. Böylelikle, internet kullanıcıları, bir sitenin mobile uyumlu olup olmadığını bu şekilde görebiliyorlar ve hangi siteye girdiklerinde daha rahat bir şekilde içeriklere ulaşabileceklerini görebiliyorlar. Bu da tabii ki mobile uyumlu olmayan siteler için büyük bir dezavantaj.

E-ticaret şirketleri bu güncellemeden nasıl etkilenecek?

Daha önceki yazılarımızda mobil uygulama mı, mobil site mi daha önemli, e-ticaret şirketlerinin mobile neden yatırım yapması gerekiyor gibi konulara değinmiştik. Google’ın son güncellemesiyle beraber mobilin değeri daha da artmaya başladı.

Eğer e-ticaret siteniz mobile uyumluysa bu konuda sizi etkileyecek bir şey olmayacak. Çünkü Google doğrudan sizi mobil uyumlu olarak gösterceği için üst sıralarda çıkartacak. Ancak siteniz mobile uyumlu değilse o zaman bu güncellemeden olumsuz bir şekilde etkilenebilirsiniz.

Bu güncellemenin amacı mobildeki kullanıcı alışkanlıklarını geliştirmek. Bu nedenle de mobile uyumlu siteler bu yarışa 1-0 önde başlıyor.

Sitenizin mobile uyumlu olmaması nedeniyle sitenize gelen organik trafikte ciddi düşüşler yaşayabilirsiniz. Mobile uyumsuz bir siteniz olduğunda, bilgisayar üzerinde yapılan arama sonuçlarında üst sıralarda çıkıyor olsanız bile akıllı telefonlarda yapılan arama sonuçlarında geriye düşebilirsiniz. Bu da kullanıcıların başka internet sitelerini ziyaret etmelerine ve sizin de geri dönüşüm oranlarınızın düşmesine neden olabilir.

Google’ın son güncellemesi hakkında neler bilmeniz gerekiyor?

1. Bu güncelleme akıllı telefonlardan yapılan arama sonuçlarını etkiliyor. Bilgisayar ya da tabletlerden yapılan arama sonuçları değişkenlik göstermiyor. Kısacası bu güncelleme akıllı telefonlar üzerinden yapılan aramaları kapsıyor.

2. Eğer kullanıcılar bir anahtar kelime ya da bir ürün aramayıp, doğrudan markanızı ararlarsa, siteniz mobile uyumlu olmasa da arama sonuçlarında markanıza ait internet sitesi sayfanın başlarında görünebilir.

3. Bu güncelleme internet sitelerini sayfa bazlı olarak değerlendiriyor. Yani internet sitenizin tamamı mobile uyumlu olmasa da, sadece site içindeki birkaç sayfanın mobile uyumlu olması Google’dan artı puan almaya yetiyor.

4. Bu günceleme dinamik bir algoritmaya sahip. Bunu biraz daha detaylandıracak olursak, 21 Nisan’dan önce internet siteniz mobile uyumlu olmasa bile ilerleyen dönemlerde sitenizi mobile uyumlu hale getirdiğinizde, Google bu değişiklikleri algılayarak, arama sonuçlarında değişiklikler yaparak sitenizi yine arama sonuçlarında göstermeye başlayabilir.

Bu güncellemeden olumsuz etkilenmemek için neler yapmak gerekiyor?

Öncelikle e-ticaret sitenizin mobile uyumlu olup olmadığını bilmiyorsanız bunu Google üzerinden test edebilirsiniz. Bu testi buradan yapabilirsiniz.

Siteniz mobile uyumlu değilse bu konuda yardım almak ve sitenizi mobil tasarıma uyumlu hale getirmek isterseniz ideasoft mobil tasarım hizmetlerimize de göz atabilir ve konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra mobile yatırım yapıp yapmama konusunda kararsızsanız, Google Analytics aracılığıyla mobilden gelen trafiğinizi ölçümleyebilirsiniz. Örnek olarak son 3 ay içerisinde mobil cihazlardan gelen arama sonuçlarını çıkartabilirsiniz ve bu oranı masaüstü üzerinden gelen oranla karşılaştırabilirsiniz. Eğer mobil üzerinden yüksek bir trafik alıyorsanız, bu trafiği kaybetmemek için mobile yatırım yapmanız gerekebilir. Aksi takdirde arama sonuçlarında geriye düştüğünüz için bu trafiğin büyük bir kısmını kaybedebilirsiniz.

Mobile uyumlu landing page’ler hazırlayabilirsiniz

E-ticaret sitenizi tamamen mobile uyumlu hale getiremiyorsanız, mobile uyumlu birkaç tane landing page hazırlayabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu güncelleme tüm internet sitesini değil, sitenin içindeki sayfaları inceleyerek arama sonuçlarını değiştiriyor.

Yani bu durumda, mobile tamamen geçmeden önce bazı sayfalarınızı mobile uyumlu hale getirerek, arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmaya devam edebilirsiniz. Kullanıcılar da bu sayfaları ziyaret ettiklerinde akıllı telefonları üzerinde rahatlıkla içeriklerinizi ve sitenizi inceleyebilirler. Google, kullanıcıların bu davranışlarını inceleyerek sizin mobile uyumlu sayfalarınıza öncelik verebilir.

Kullanıcıların internet alışkanlıklarının değişmesinin ardından, mobilden yapılan aramalar oldukça artmaya başladı. Halen mobil ticaret yüksek olmasa da, tüketiciler öncelikle akıllı telefonlarıyla ürün araştırması yaptıktan sonra masaüstünden alışverişlerini tamamlıyorlar.

Bu nedenle de e-ticaret şirketlerinin mobile yatırım yapması oldukça önem kazanıyor. Özellikle Google’ın son güncellemesinin ardından bu durum çok daha önemli hale gelmiş bulunuyor. Geri dönüşüm oranlarınızı yüksek tutmak ve mobilden gelen trafiğinizi kaybetmemek için, mobile yatırım yapma konusunun biraz daha üzerinde durmanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasımobil ticaretSEO
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!