DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Google Pagerank nedir ve e-ticaret siteniz için ne anlama gelir?

Google Pagerank nedir ve e-ticaret siteniz için ne anlama gelir?

​Söz konusu bir e-ticaret sitesinin internet üzerinde bulunabilirliği olduğunda devreye pek çok farklı kriter girer. Arama motoru optimizasyonu veya SEO olarak da bilinen bu konuya eğer daha önce ilgi gösterdiyseniz bu söz konusu kriterlerin en azından bir kısmına aşina olabilirsiniz.

 

Örneğin Google Pagerank aralarında sık duyulanlarından biri. Her sayfanın bir Pagerank’i olduğunu biliyoruz ama Pagerank’in gerçekten tam olarak neyi gösterdiği veya ne kadar önemli olduğuna dair ne yazık ki çok fazla bilinmemekte. Bu yüzden biz de IdeaSoft olarak e-ticaret siteleri açısından Pagerank hakkında bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik.

 

PageRank en temel tanımı ile bir web sitesinin diğer sitelerden aldığı bağlantılara ve bağlantı veren sitelerin kalitesine göre 0 ile 10 arasında belirlenen bir değerdir. En önemli etkisi ise Google arama botunun sitenizi güncel içerikler için kontrol etme sıklığında belirleyici olmasıdır.

 

Matematiksel bir algoritmadan ibaret olan Pagerank’in mantığı diğer özgün sitelerin sizin sitenizi ne kadar önemli gördüğünü ortaya çıkartmaktır. Farklı sitelerden sizin sitenize verilmiş bağlantıların sayısını Google sizin sitenize verilmiş birer olumlu oy gibi kabul eder. Ne kadar çok olumlu oy (yani dış bağlantı alırsanız) Google’ın da sitenize verdiği önem ve dolayısıyla Pagerank değeriniz artar. Sonuç olarak da sitenizde gerçekleşen yeni güncellemeler daha hızlı bir şekilde Google arama sonuçlarına yansır.

 

Fakat Pagerank hesaplamasında her sitenin oy değeri aynı değildir. Pagerank’i daha yüksek olan sitelerden gelen bağlantıların sitenizin Pagerank değerine etkisi daha yüksek olur. Her ne kadar Pagerank’in etkileri farklı olsa da fikir vermesi için şöyle yaklaşık bir karşılaştırmadan bahsetmek yanlış olmaz:

 

Pagerank değeri 1 olan sitenin bu değerini 2’ye çıkartmak için Pagerank’i 1 olan 100’den fazla özgün siteden bağlantı almış olması gerekir. Fakat aynı durum için Pagerank’i 4 olan bir siteden gelecek tek bir bağlantı yeterli olacaktır.

 

Pagerank sitenizin ne sıklıkla Google arama botu tarafından ziyaret edileceğini belirlemesinin yanı sıra arama sonuçlarındaki sıralamanızı da etkileyen faktörlerden biridir. Google arama algoritmasını paylaşmadığı için Pagerank’in bu konuda bahsi geçen 200’ün üzerindeki farklı kriter içerisinde ne kadar önemli olduğuna dair kesin bir şey söylemek pek kolay değil.

 

Peki Pagerank’in yüksek olması e-ticaret siteleri için ne kadar önemli? Yüksek bir Pagerank her zaman tercih edilir ama e-ticaret sitenizin tüm başarısının veya başarısızlığının tek nedeni de değildir. Bununla beraber farklı internet siteleri ve blog’larında sitenizden bahsedilmesi ve sitenize bağlantı verilmesini sağlayabilmeniz sadece Pagerank açısından değil, o sitelerdeki bağlantıya tıklayarak sitenize gelecek yeni ziyaretçiler kazanmak açısından da önemlidir.

 

Bu yüzden içeriği özgün ve Pagerank’i yüksek olan sitelerde e-ticaret sitenizden bahsedilmesini sağlamak faydalı olacaktır. Bir sitenin Pagerank’ini öğrenmek içinse şuradaki site gibi pek çok farklı alternatif bulabilirsiniz.

 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Pagerank bir e-ticaret sitesinin başarısının tek kriteri değildir. Bunu etkileyen pek çok farklı değişken vardır. Ama yine de siz de e-ticarette ki başarı şansınızı artırmak istiyorsanız, sayısız özellik ve imkan sunan IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile bir an önce tanışmanızı tavsiye ederiz…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuE-ticarete giriş
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!