DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Google Organik Sonuçlarda Zirveye Oynamak

Ticarette göz önünde olmak geçmişten bugüne , Satış Ekipleri arasında her zaman büyük savaşların yaşanmasına sebep olmuştur. Pazarda ön sıralardan yer kapmak isteyen pazarcılardan, ana caddelerde yer kapmaya çalışan mağazalara kadar ticarette “yer  edinme” mücadelesi sanal alemde Google ile birlikte başka bir boyuta taşınmıştır.

Google olmadan önce interneti nasıl kullandığını hatırlamayanlar için , arama motorlarında ön planda olmanın öneminin geldiği noktayı görmek mümkün değildir. Gelinen nokta, Google arama motorunun neredeyse ülkemizde tekelleştiği, birçok internet kullanıcısının www.google.com.tr adresini başlangıç sayfası olarak ayarlandığı bir sanal dünyadır. İnternet kullanıcısının aradığı, merak ettiği hemen hemen her şeyi sorup yanıtını aldığı Google üzerinde, satış yapan sitelerin birinci sayfalarda çıkma mücadelesi, ara sokaklardaki dükkanını ana caddeye taşımaya çalışan bir esnafın çabasını andırmaktadır.

 

Google arama sonuçlarında birinci sırada yer almak mümkün müdür?

Teknik olarak elbette mümkündür aşağıda örneklerini göreceğiniz gibi fakat bu sıralamayı etkileyen, bir dizi değişkeni içinde bulunduran bir algoritmadır. (Yani sitenizi doğru optimize etmenin dışında da birçok faktör organik arama sonuçlarını etkilemektedir.)  Ancak internet ortamındaki bilgileri tek taraflı olarak değerlendiren Google üzerinde, hangi sayfada ya da kaçıncı sırada çıkacağınızın garantisi yoktur. Her isteyen site istediği kelimelerde sonuç bulsaydı, eskiden o pozisyonda yer alan site altlara gerileyecekti. Sonuç olarak organik sonuçlarda ilk 5 sırada yer alamayan işletmeler için de Google Adwords reklamları vardır.

 

Organik Google arama sonuçlarında stabil bir şekilde ilk sıralarda yer almak mümkün müdür?

Doğru çalışmalar  ve uzun bir süreç ile yapılırsa neden olmasın, tabi ki mümkündür. Zaten Ideasoft’un sunduğu S.E.O. çalışması alanı bunun için vardır. Doğru S.E.O. çalışması ve göstereceğiniz sabır sonunda Google’da gelebileceğiniz en iyi noktaya gelmeniz teknik olarak mümkündür. Ancak bu yine de istediğiniz her kelimede ilk sıralara çıkabileceğiniz anlamına gelmez. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Site taraflı yapılacak optimizasyon, arama sonuçlarını etkileyen faktörlerden önemli bir tanesidir.

 

Öncelikle kurduğunuz siteye en uygun kelimeleri seçmek atacağınız en önemli adımdır. Sattığınız ürünlerle ilgili en mantıklı kelime ve kelime öbeklerini seçmeniz için yaptığınız ticaretin özüne inmeniz gerekmektedir. Misal eğer cep telefonu satıcısıysanız tanınmış cep telefonu markalarını anahtar kelime olarak belirlemek sizi hesabınızda olmayan bir çok rakip siteyle, Google’da yer edinme savaşında karşı karşıya getirecektir. Bunu yerine; “telefon”, “cep telefonu”, “telefon aksesuarları” gibi kelime öbekleri üzerinde çalışmanın kısa vadede size daha çok faydası olacaktır. Ürün sayfaları için yapılacak çalışmaların etkisi birçok site için kısa vadede de sonuçlar vermektedir.

 

Doğru S.E.O. (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmasıyla alacağımız sonuçlar bizi tatmin eder mi?

Bu sorunun cevabını verebilmek için Ideasoft E-Ticaret yazılımını kullanan bazı örneklere bakmakta fayda var;

Görüleceği üzere www.giymix.com sitesi, Bayan Pantolon, levis, levis pantolon, dockers kelimelerinde organik sonuçlarda ilk sayfada yer edinebilmektedir.

 

 

Peki daha iyisini başarabilmek mümkün değil mi?

Örneklerle incelemeye devam edelim. Aşağıda göreceğiniz üzere “notebook” gibi bir çok firmanın ilk sıralarda çıkmak isteyebileceği bir kelimede sektörün isim yapmış bir çok firmasının önünde www.sadecenotebook.com adresini görebilmekteyiz.

 

Tek kelimede başarıyı yakalamak mümkün, ya birden fazla kelimede Google’da zirvede yer edinmek mümkün mü? Doğru çalışma yapılırsa neden olmasın! www.sadecenotebook.com örneğinden devam edecek olursak yine tercih edilecek bir kelime olan “laptop” kelimesinde de zirvede hemen hemen aynı yerde tutunabilmek aşağıda göreceğiniz üzere mümkün.

 

 

Peki birinci sırada yer almak bir hayal mi?

Google’da birinci sırada yer almak doğru S.E.O. çalışmasıyla, sizin için bir şehir efsanesi olmaktan çıkacaktır. Doğru kelime seçimi sizi pekala birinci sıraya taşıyabilir.

 

Yukarıda göreceğiniz iki ayrı örnekte “takı” ve “gözlük” kelimelerinde www.mortaki.com ve www.gozlukevi.com.tr sitelerinin olabilecekleri en başarılı arama sonuçlarını aldıklarını görebiliyoruz. Birinci sırada yer almak , hiçbir zaman garanti bir sonuç olmamakla birlikte eğer S.E.O. çalışmanızı olumsuz etkileyecek bir işlem yapmamanız halinde birinci sıradan düşseniz bile yine de ilk sıralara tutunmanızı sağlayacak sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

 

Başarılı S.E.O. çalışmalarına başka örnekler verecek olursak;

 

 

Görüldüğü üzere Google’da ilk sıralarda yer almak, ön planda olan bir site haline gelmek asla hayal değil. İhtiyaç olan sadece doğru çalışma ve zaman! Yapılacak doğru çalışmalar sonucunda siz de arama motorlarının karanlık arka sokaklarından, ışıltılı ana caddelere taşınabilirsiniz. E-ticaret siteniz tarafında ise tek  yapmanız gereken http://yardim.ideasoft.com.tr/SEO,102.html sayfasında anlatıldığı üzere S.E.O. ayarlarınızı yapmak!

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıSEO
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!