DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Google Hummingbird e-ticaret siteleri için neler değiştiriyor?

Google Hummingbird e-ticaret siteleri için neler değiştiriyor?

Google’ın geçtiğimiz yıl uygulamaya geçirdiği Hummingbird algoritması kullanıcıların arama deneyimlerini başka bir boyuta taşımayı hedefliyor. Hummingbird’e kadar aramalarda anahtar kelimeler veya kelime gruplarının önemi büyüktü, fakat ağırlık giderek anahtar kelimelerden, içeriğin doyuruculuğuna doğru kayıyor.

Hummingbird güncellemesi sayesinde kullanıcılar arama motoruna soru cümleleri girip, anahtar kelimeden bağımsız olarak sorunun içeriğine göre daha uygun sonuçları görebiliyorlar. Bu durum da e-ticaret sitenizin içeriğinin kalitesi ve potansiyel müşterilerinizin beklentilerine ne derece hitap ettiği konusunu çok daha önemli bir hale getiriyor.

Peki e-ticarette satışları artırmak için Google Hummingbird’e uygun içeriği oluşturmak için neler yapılabilir?

Hummingbird dikey e-ticaret sitelerine yarıyor

Hummingbird sayesinde artık dikey e-ticaret sitelerinin aramalarda üst sıralarda yer alma şansı artık daha fazla. Çünkü yapılan aramalarda uzun kelime grupları, cümleler ve soru cümlelerinin kullanımı giderek artıyor. Eğer diker bir e-ticaret siteniz varsa potansiyel müşterilerinizin bu tür aramalarına da cevap verebilecek içerikler trafiğinize önemli ölçüde fayda sağlayabilir.

İçerik zenginliği

Google’ın Hummingbird ile kullanıcıya yardımcı olabilecek içeriklere daha fazla değer vermesi kullanıcının ilgilendiği konu hakkında daha doyurucu bilgiye ulaşabilmesi amaçlanıyor. Bu nedenle içeriklerinizin çok kısa olmaması ve konuyla ilgili doyurucu bilgiler sunabilmesi önemli. İçeriğinizi oluştururken görsel öğelerin kullanımına da özen gösterebilirsiniz çünkü video ve fotoğraf gibi görsel araçlar arama dışında paylaşım oranını da artırıyor.

Dış site bağlantıları (backlink’ler)

E-ticaret sitenize başka sitelerden yapılmış bağlantılara backlink adı veriliyor. Google bir sitenin ne kadar backlink sahibi olduğunu geçmişte de dikkate alıyordu fakat zaman içinde bu durumu suistimal edip sahte backlink satın alan web siteleri çoğalınca Hummingbird’de bu durumlar için önlemler aldı. Artık size bağlantı veren web sitesinin kalitesi daha da önemli. Eğer backlink aldığınız siteler adı duyulmamış ve sizin sitenizle ilgisi olmayan bir sektördense Google tarafında sağlayacağı fayda da yüksek olmayacaktır. Bu konuyla ilgili aha ayrıntılı bilgi için backlink ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Özgün ve kullanıcıların ihtiyacını tam olarak karşılayabilecek bir içerik, Hummingbird ile uyumlu bir web sitesinin temelini oluşturuyor. E-ticaret sitenizin yeterli trafik alabilmesi için bu durum son derece önemli. IdeaSoft, SEO uzmanları ile bu konuda da size yardımcı olmaya hazır. Hem eksiksiz bir e-ticaret altyapısı, hem de benzersiz bir destek istiyorsanız IdeaSoft demo hesabınızı siz de şimdi oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!