DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Google sitenizi cezalandırdıysa ne yapmalısınız?

Google sitenizi cezalandırdıysa ne yapmalısınız?

E-ticaret işinizi başarıyla yürüttüğünüzü ve daha fazla büyümeyi planladığınızı düşünelim. Bunun için sosyal medya üzerinde aktif çalışıyor; blogunuz için düzenli olarak içerik sağlıyorsunuz. Güncel kalmak için de en kapsamlı kaynaklardan biri olan IdeaSoft’un E-ticaret Bilgi Bankası’ndaki SEO, sosyal medya pazarlama gibi konulardaki tüm makaleleri takip ediyorsunuz.

 

E-ticaret siteniz de arama sonuçlarında üst sıralarda yer alıyor ve her şey yolunda. Fakat bir gün, sitenizin Google aramalarında alt sıralara düştüğünü fark ediyorsunuz. Bir anda önemli oranda trafik ve dolayısıyla gelir kaybediyorsunuz.

 

Acaba sitenizi fazla mı optimize ettiniz? İçeriğiniz zayıf mıydı ya da yeterince ‘yeni’ değil miydi? Çok fazla anahtar kelime mi kullandınız?

 

İşte bu beklenmedik sorunun neyden kaynaklandığını bulmak ve düzeltmek için ipuçları…

 

Bağlantı yapınız sağlıklı mı?

Sitenizin arama sonuçlarında seçmiş olduğunuz anahtar kelimelere göre daha üst sıralarda çıkmasını hedefliyorsunuz. Peki acaba doğru anahtar kelimeleri mi hedefliyorsunuz ve bağlantı yapınız sağlıklı mı?

 

Bunun için sitenizdeki “anchor metinler”i kontrol etmeniz ve sık tekrarlayanlar olup olmadığına bakmanızda fayda var. Daha doğru bir anahtar kelime seçiminin mümkün olup olmadığını ise rakip e-ticaret sitelerini inceleyerek kontrol edebilirsiniz.

 

Ayrıca Google’ın anahtar kelime planlayıcısı da öne çıkartılmış anahtar kelime çeşitlendirmelerinizi bulmak için işinize yarayabilir.

 

Bağlantı denetimi için; Google’ın Web Yöneticisi Araçlarından, en son bağlantıların bir listesini indirebilirsiniz. Burada istenmeyen bağlantılar olup olmadığına göz atmakta fayda var.

 

Bağlantılarınızı, bulunduğu sitelerden kaldırmak için; onları tarih ve e-posta adreslerinin olduğu bir tabloda toplayarak, ilgili sitelerle temasa geçebilirsiniz. Ve 1 ay içinde bağlantınızı kaldırmayan siteleri, ‘yetkisizler listesine’ taşıyarak Google’a sunabilir; ‘yeniden değerlendirme’ için Google Yönetici Araçlarına başvurabilirsiniz.

 

Yinelenen içerik kontrolü ve yazarlık etiketleri yükleme

Tarihin ve imzanızın olduğu; “orijinal” içerikler kullanmanız önemli. ‘Kopyala, yapıştır’ tarzında, özgün olmayan makalelerin; yinelenen içerik sorunları yaratabileceğini unutmamanız gerekiyor.

 

Makalelerinizin kopyalanmaması için; her makalenin Google yazarlık etiketini yükleyerek, yazar profilinizle bağlantılayabilirsiniz. Böylece Google, orijinal içeriğin nereden geldiğini tanıyabilir. Google’ın Web Yöneticisi Araçları aracılığıyla, sitenizdeki ürün meta başlıkları ve tanımlarınızı tekrarlayıp, tekrarlamadığınızı kontrol edebilirsiniz.

 

Zayıf içeriği kaldırarak sitenize yoğunlaşma

Blogunuzdaki bazı içerikler, kullanıcıların “geri” butonunu tıklamalarına neden olduğunda Google, sitenizi “zayıf” içeriğe sahip olarak algılayabiliyor. Bu da, “bounce back” ve dönüşüm oranlarını olumsuz etkiliyor.

 

Bu durumda; sözünü ettiğimiz sayfaları belirleyerek, o makalelerinizi kaldırabilir ve kullanıcıların ilgi duyacağından emin olduğunuz yazıların giriş bölümünü, ‘açılış sayfanıza’ koyabilirsiniz. Ayrıca; ürün sunumlarınızı azaltarak ve ‘alt bölümleri’ birleştirerek sitenizi, ziyaretçilerin aradıklarını kolayca bulabilecekleri bir siteye dönüştürebilirsiniz.

 

Açılış sayfalarını ve yansıma oranını analiz etme

‘Google Analitikleri’ hesabınızda (Davranış> Site İçeriği> Açılış Sayfaları); ‘sütun yansıma oranındaki’, yüksek yansıma oranları olan sayfalara bakarak ekleme yapabilir veya silebilirsiniz. Çünkü Google; ziyaretçiler hızlı bir şekilde sayfaya yansıdığında, bunu bir sorun olarak görüyor. Yine; “İzleyici> Davranış> Etkileşim” metriğine bakarak da ziyaretçi yansımalarınızı kontrol edebilirsiniz.

 

E-ticaret sitenizin yeterince trafik sağlayarak satışlarının artması ve e-ticaret işinizin büyümesi için; sürekli yapmanız gereken şeyler var. Bu konuda ihtiyacınız olan tüm desteği, IdeaSoft size sağlayabilir. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu olanaklarla tanışmak için, hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!