DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni başlayanlar için Google Analytics rehberi 1. Bölüm

Yeni başlayanlar için Google Analytics rehberi 1. Bölüm

Online satış yapmak için bir e-ticaret sitesi açanların, geri dönüşümleri ve diğer istatistikleri incelemeleri gerekiyor ve bunu yapabilmelerini sağlayan birçok araç bulunuyor. Bu araçlardan en bilindiği ise Google Analytics. Belli bir kotaya ve trafiğe kadar Google bu aracı ücretsiz olarak kullanıcılara sunuyor.

Daha önceki yazılarımızda bu araçla ilgili birkaç farklı yazıyı yayına almıştık. Google Analytics’i kullanabilmek için öncelikle kendinize bir hesap açmanız ve takip kodunu sitenize eklemeniz gerekiyor. Bu adımları tamamlamak ve nasıl yapıldığını incelemek için “Google Analytics hesabı açma ve takip kodunu siteye ekleme nasıl yapılır?” adlı yazımıza bakabilirsiniz.

İlgili yazı: Google Analytics ile geri dönüşümlerinizi nasıl ölçersiniz?

Google Analytics hesabınızı açıp, ilgili kodu sitenize yükledikten sonra hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra karşınıza bir yönetim paneli çıkacak. Bu panel üzerindeki özelliklerin üzerinden geçeceğiz. Bu yazıda ilk etapta işinize yarayacak araçların üzerinde duracağız. İlerleyen günlerde daha detaylı bir rehber yazısı ile de diğer araçları anlatıyor olacağız.

Gerçek Zamanlı

Google Analytics paneline giriş yaptığınızda, üst menüde yer alan “Raporlama” bölümüne yönlendiriliyorsunuz. Bu sayfa otomatik olarak “Kitle” sekmesinin altında yer alan “Genel Bakış” bölümü ile açılıyor ancak bu kısma bir sonraki adımda geleceğiz.

İlk olarak Gerçek Zamanlı sekmesini inceleyelim. Gerçek zamanlı bölümü, anlık olarak site üzerinde olan bitenleri size gösterir. Bu bölümde yine “Genel Bakış” adında bir sekme bulunur. Burada, sitedeki anlık sayfa görüntülenme sayısı, kişilerin saniye bazında sitede durdukları süre, yönlendirme trafikleri, lokasyona bilgileri, en çok trafik getiren sosyal kanallar ve hangi anahtar kelimelerden trafik geldiğini görebilirsiniz.

Anlık olarak site üzerinde olan tüm detaylar bu aracın altında verilmektedir. Eğer bu özellikleri daha detaylı incelemek isterseniz yanda bulunan sekmelere tıklamanız gerekebilir. Bu sekmeler nelerdir?

 • Yerler: Yerler sekmesinin altında dünyanın hangi bölümlerinden trafiğin geldiğini görebilirsiniz.
 • Trafik kaynakları: Bu bölümde, sitenize hangi kaynaklardan trafik geldiğini görürsünüz. Organik ya da yönlendirme trafikler burada belirtilir.
 • İçerik: İçerik bölümünde, sitenizdeki hangi sayfalara ve içeriklere anlık ne kadar trafik geldiğini görebilirsiniz.

Kitle

Bu bölümde, sitenize gelen trafiğin ve kullanıcıların detaylarını görebilirsiniz. Kitle’nin altında bulunan “Genel Bakış” seçeneğine tıkladığınızda, Oturum, Kullanıcılar, Sayfa Gösterim Sayısı, Sayfa/Oturum, Ortalama Oturum Süresi, Hemen Çıkma Oranı ve Yeni Oturumların Yüzdesi’ni görebilirsiniz.

 • Oturum: Oturum, belli bir süre içinde sitenize ne kadar kişinin geldiğini gösterir. Bu rakam tüm ziyaretçilerin toplamını verir.
 • Kullanıcılar: Kullanıcılar, eskiden tekil ziyaretçi olarak geçmekteydi. Bu da tekil olarak kaç ziyaretçinin sitenize geldiğini gösterir. Oturum sayısı 1000 ancak Kullanıcı sayısı 700 olabilir. Bu durumda sitenize 700 farklı kişi gelmiş diyebiliriz.
 • Sayfa görüntünlenme sayısı: Belli bir süreç içinde siteniz üzerinde kaç sayfanın görüntülendiğini gösterir.
 • Sayfa / Oturum: Oturum başına kaç sayfa açıldığını gösterir.
 • Ort. oturum süresi: Ortalama olarak bir kullanıcının site üzerinde geçirdiği süreyi gösterir.
 • Hemen çıkma oranı: Siteye gelenlerin siteyi terk etme oranını gösterir. Bu oranın yüksek olması sitenize gelenlerin hemen siteyi terk ettikleri anlamına gelmektedir. Bu nedenle de bu oranın yüzde 60’ın altında olması idealdir. Yüzde 60’ın üzerinde bir oran söz konusu ise site üzerinde bazı çalışmalar yapmanız ve kullanıcıların neden siteyi terk ettiklerini öğrenmeniz gerekir.
 • Yeni oturumların yüzdesi: Sitenize gelen yeni ziyaretçileri gösterir. Yeni ziyaretçilerin yüksek olması yeni hedef kitlelere ulaştığınızı gösterir; ancak geri dönen ziyaretçilerin düşük olması da sitenize devamlı gelen kişilerin sayısının az olduğunu da gözler önüne serer. bu nedenle de bu iki ziyaretçi tipi arasındaki dengeyi iyi oluşturmanız gerekiyor.

Genel bakış altındaki bu özellikleri öğrenmeniz oldukça önemli. Çünkü buradaki metrikler, sitenizin genel durumu hakkında birçok bilgi vermektedir ve bu metrikleri yakından takip etmeniz gerekir. Kitle aracının altındaki diğer başlıkları da kısaca ele alalım:

 • Demografi: Bu kısmın altından kullanıcıların yaş ve cinsiyet durumlarını gösteren verileri görebilirsiniz.
 • İlgi alanları: Ziyaretçilerinizin hangi alanlara ilgi duyduğunu bu alanda kategorilere ayrılmış bir şekilde bulabilirsiniz.
 • Coğrafi: Ziyaretçilerin lokasyon ve dil bilgilerine ulaşabilirsiniz.
 • Davranış: Sitenizi ziyaret edenlerin ne kadarının yeni gelen olduğunu görebilir; sitenizi sıkça ziyaret edenlerin oranını görebilir ve bu kişilerin katılım durumlarını takip edebilirsiniz.
 • Teknoloji: Bu bölümde ziyaretçilerin hangi işletim sistemlerini ve tarayıcıları kullandığını görebilirsiniz. Aynı zamanda mobil internet kullanım bilgilerine de buradan ulaşabilirsiniz.
 • Mobil: Mobil sitenize gelen trafikleri ölçümlemek ve hangi cihazlar üzerinden sitenize giriş yapıldığını buradan görebilirsiniz. Aynı zamanda akıllı telefon, tablet ve bilgisayara göre hangi cihazlardan daha çok trafik aldığınızı da buradan ölçümleyebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için Google Analytics rehberi yazımızın devamını yarın yayınlıyor olacağız. İlk etapta panele girdiğinizde en sık kullanacağınız bölümlerin (Gerçek Zamanlı – Kitle) üzerinde durduk. Yarınki yazımızda Analytics’in diğer özelliklerini açıklıyor olacağız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıteknoloji
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!