DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Google Alerts nedir? E-ticaret siteleri için neden önemlidir?

Google Alerts nedir? E-ticaret siteleri için neden önemlidir?

E-ticaret sektöründe her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Bu gelişmelerden haberdar olmak, sektöre yabancı kalmamak için ise internet üzerinden çeşitli yayınların takip edilmesi gerekiyor. Bunun için RSS okuyucular, sık kullanılan web sitelerin düzenli ziyaret edilmesi ya da sosyal medya hesaplarının takip edilmesi yeterli olabilir. Ancak tüm bu takip süreci, oldukça fazla vakit harcamanıza sebep olabilir. Ayrıca kimi zaman önemli haberler, gelişmeler gözden de kaçabilir.

Google Alerts nedir? Neye yarar?

Google Alerts ile istediğiniz anahtar kelimeleri yazarak, e-ticaret sektörünü izleyebilirsiniz. Ücretsiz temel izleme araçlarından olan Google Alerts, dünyanın en gelişmiş arama motoru Google üzerinde çıkan haber veya makalelerin tek bir yerden, kolayca takip edilmesine imkan tanıyor. Seçtiğiniz kelimelerle eşleşen herhangi bir içerik olduğunda, Google Alerts bunu doğrudan size bildiriyor. İsterseniz bu şekilde rakiplerinizi takibe alabileceğiniz gibi, kendi e-ticaret sitenizle ilgili yazılanlardan da haberdar olabilirsiniz.

Google’ın bu hizmeti ile e-ticaret alanında gerek Türkiye’de gerekse de dünyada oluşan trendleri erkenden yakalayarak, online mağazanızda bu yeniliklere yer verebilir, müşterilerinize farklı deneyimler sunabilirsiniz. Yenilikçi e-ticaret siteleri, müşteriler tarafından daha fazla beğeniliyor, daha fazla alışveriş yapmalarını sağlıyor.

Rakiplerinizden haberdar olun

Google Alerts sayesinde, sadece haberler ayağınıza gelmekle kalmıyor, aynı zamanda rakiplerinizin hangi sitelerde hangi haber ya da yazılarının yayınlandığını da görebiliyorsunuz. Böylelikle, gerekli tespitleri yaptıktan sonra, bu sitelerle irtibata geçerek siz de makalelerinizin ya da firmanızla ilgili haberlerin yayınlanmasını isteyebilirsiniz. Bu sitelerde yayınlanan yazılar, online mağazanız için backlink oluşturacak, böylelikle arama motoru optimizasyonu açısından da olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Sosyal medya ve internet üzerinde, insanların siteniz ve ürünleriniz hakkında ne söylediklerini öğrenmek, hatalarınızı ortadan kaldırmanıza, önerileri harekete geçirerek daha başarılı bir e-ticaret sitesi yönetmenize imkan tanımaktadır. Bunun için kullanabileceğiniz pek çok profesyonel izleme araçları bulunuyor. Ancak bu araçların kullanımı, sıradan bir internet kullanıcısı için zor gelebilir. Ayrıca piyasadaki izleme araçlarının çok azı ücretsiz. Ücretli olanlar ise özellikle e-ticarete yeni atılmış firmalar için pek bütçe dostu görünmüyor. Bu yüzden Google Alerts sayesinde izleme işlemini, temel seviyede tamamen ücretsiz olarak yapabilir, insanların sizin hakkınızda ne konuştuklarını öğrenebilirsiniz.

Google Alerts nasıl kullanılır?

Google Alerts’in ne olduğunu ve neye yaradığını öğrendiğimize göre artık Google Alerts kullanabiliriz.

Öncelikle https://www.google.com.tr/alerts adresini ziyaret edin ve Google hesap bilgilerinizle sisteme giriş yapın. Daha sonra karşınıza çıkan arama kutusuna, izlemek istediğiniz anahtar kelimeyi girin. Biz örneğimizde “eticaret” kelimesini girdik.

Alert oluştur butonuna basmadan önce, sağ tarafında bulunan “Seçenekleri göster” yazısına tıklayın. Karşıza çıkan açılır menüden, “Anında” seçeneğini işaretleyerek, eticaret ile ilgili Google’a düşen haberlerin anında size gönderilmesini sağlayın. Dilerseniz bu diğer ayarları da değiştirebilirsiniz.

İstediğiniz anahtar kelimeyi girdikten sonra, karşınıza mevcut arama kriterleri çıkacaktır. İsterseniz bunların ayarlarını değiştirebilir ya da silebilirsiniz.

Böylelikle Google Alert’in nasıl kullanılacağını da öğrenmiş olduk. Rakiplerinizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için, dilerseniz doğrudan web sitelerinin adreslerini girebilirsiniz. Böylelikle özellikle resmi siteleri üzerinden yayınladıkları haberlerle, kurumsal gelişmeleri öğrenebilirsiniz. Rakiplerinizin isimlerini girerek de diğer pek çok sitede onlarla ilgili yazılanları görmeniz mümkün.

Doğru analiz ve strateji ile üstünlük kazanın

Google Alerts’i etkin bir şekilde kullanmanız halinde, doğru analizler yaparak, doğru pazarlama stratejileri oluşturabilirsiniz. Unutmayın, doğru ve önceden alınan bilgi sayesinde rakiplerinize karşı üstünlük sağlayabilirsiniz. Bilginin elde edilmesi, tasnif edilmesi ve en önemlisi yorumlanması, e-ticaret sektöründeki strateji ve taktikleriniz açısından önem teşkil eden bir çark. Bu çarkı efektif kullanarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

IdeaSoft, yalnız teknik anlamda değil; e-ticarette satışlarınızı ve gelirinizi artıracak her konuda size özel, akıllı çözümler sunuyor. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıteknoloji
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!