DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Küçük işletmelerin Google Adwords kampanyalarında en sık yaptığı 4 hata

Küçük işletmelerin Google Adwords kampanyalarında en sık yaptığı 4 hata

Küçük işletmelerin kimi zaman Google Adwords kampanyalarından iyi sonuç alamadıklarını ve bu yüzden de bu alanı gereksiz bulduklarını duymuş olabilirsiniz. Bu durum sizin için iyi olacaktır; çünkü aynı sektörde yer alıyorsunuz, onların Adwords kampanyalarını bırakları, rekabetin de düşmesini sağlayacaktır.

Adwords yönetiminin doğru yapılamaması ya da bu aracın nasıl kullanılacağının bilinmemesinden kaynaklanan bir takım hatalar, Adwords’un küçük işletmeler tarafından tercih edilmemesine sebep olabiliyor. Kimi zaman da bu işletmeler belli bir reklam bütçesini burada harcayıp, istedikleri sonuçları alamadıkları zaman reklam vermekten vazgeçebiliyorlar.

Onların yaptıkları hatalardan ders alarak, siz de benzer durumlara düşmekten kurtulabilirsiniz. Küçük işletmelerin sıklıkla yaptığı 4 hata bulunuyor ve onları da sizinle paylaşacağız.

Landing page olmaması ya da kötü hazırlanmış landing page’ler

Adwords reklamları verdiğinizde, reklama tıklayan kişileri belli bir landing page’e (varış sayfası) yönlendirmeniz gerekir. En sık yapılan hatalardan biri, belli bir landing page olmaması ya da bu sayfaların çok kötü bir şekilde hazırlanmış olmasıdır.

Sadece reklam vermek ve arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak yeterli değildir. Bu reklamlara tıklayan kullanıcıları, iyi bir varış sayfasına da yönlendirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde tıklama başına ücret öder; fakat site üzerinde herhangi bir geri dönüş alamazsınız. Bu da reklam bütçenizi verimsiz bir şekilde kullanmanıza neden olur.

Bu reklamlara tıklayan kişiler, reklamla ilgili bilgilerin yer aldığı, iyi tasarlanmış ve gerekli bilgi ile görsellere sahip bir landing page’e gitmek isterler. Aradıklarını bulamadıkları zaman da siteyi terk edeceklerdir.

Eğer kötü ve yetersiz bir varış sayfasına yönlendirme yapılmışsa, tüketicilerin siteyi terk etme oranları (bounce rate) oldukça yüksek olacaktır. İyi hazırlanmış bir varış sayfanız yoksa, bu sayfada kullanıcıları bilgilendirmiyor ve reklamda sunduklarınızı sunmuyorsanız, Adwords bütçenizi boşa harcamış olursunuz.

Düşük kalite puanı ve tıklama oranı (CTR)

Adwords kampanyalarında en yüksek teklifi vermeniz, arama sonuçlarında en üst sıralarda çıkmanızı sağlamayacaktır. Google’ın algoritmaları, reklam kampanyalarınızda birçok farklı kriteri dikkate almaktadır ve buna göre de size belli bir kalite puanı vermektedir.

Reklamınızın en iyi eşleşen anahtar kelimelere sahip olsa da, yönlendirdiğiniz landing page’ler aynı verimliliği göstermiyor ve kullanıcılara bir fayda sağlamıyorsa Google, kalite puanınızı düşürecektir. Bu da tabii ki doğal olarak reklamlarınızın tıklama ve gösterim oranını düşürecektir.

Google’a reklamlarınızın, rakiplerinizden daha ilgili sonuçlar sunduğunu gösterirseniz, kalite puanınız artarken, arama sonuçlarında da üst sıralara çıkmaya başlayacaksınız.

Geri dönüşümlerin ölçümlenmemesi

Küçük işletmeler, tüketicilere genellikle telefon yoluyla ulaşmaya daha çok dikkat eder. Adwords kampanyalarında telefon numarası veren işletmelerin bu geri dönüşümleri ölçmeleri gerekiyor. Adwords üzerindeki telefon numarası üzerinden gelen geri dönüşümleri ölçmediğiniz takdirde, yaptığınız çalışmaların boşa gittiğini düşünebilirsiniz.

Buradaki geri dönüşümleri ölçmek için, sadece Adwords kampanyalarında görünen bir telefon numarası kullanabilirsiniz. Bu telefon numarasını başka mecralarda kullanmayarak, sadece bu kampanyalara özel tutarak, geri dönüşümlerinizi ölçümleyebilirsiniz.

Adwords üzerinden diğer geri dönüşümlerin ölçümlenmemesi de bir başka hatadır. Reklam üzerinden doğrudan satışlara yönlendiremeyebilirsiniz; ancak kullanıcıların hangi linklere tıkladığını ve sonrasında ne gibi işlemler yaptığını ölçümleyebilirsiniz. Bu landing page’leri Google Analytics üzerinden de takip ederek, kullanıcıların sayfada neler yaptığını analiz ederek, reklam kampanyalarınızdan daha fazla verim alabilirsiniz.

Zayıf veya yanlış reklam yapısı

Reklamların başarısız olmasındaki bir diğer etken ise yanlış veya zayıf yapılandırılan reklamlar. Küçük işletmelerin birçoğu bu konu hakkında çok bilgileri olmaması nedeniyle, reklam kampanyalarını yanlış bir şekilde kurguluyorlar ve bu da aldıkları sonuçları olumsuz etkiliyor.

Adwords ile ilgili Google’ın hazırladığı birçok ders bulunuyor. Bunları takip etmek ve gerektiği zaman Google çağrı merkezinden destek almak, reklam kampanyalarınızın daha iyi sonuçlar vermesine olanak sağlar. Google’ın destek birinin Türkçe olmasından dolayı, çağrı merkezlerinden onlara ulaştığınızda iletişim konusunda bir sıkıntı da yaşamazsınız.

Reklam kurgularınızı yaparken, gerekli kurallara uymanız gerekiyor. Aksi takdirde bu mecra için ayırdığınız reklam bütçenizden istediğiniz sonuçları almanız oldukça zor bir hale gelecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıReklam
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!