DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Girişiminizi hayata geçirirken yapmanız gerekenler

Girişiminizi hayata geçirirken yapmanız gerekenler

Yeni bir girişimi kurarken birçok işle ilgilenmek gerekiyor; ancak işler kurduktan sonra da bitmiyor. Girişiminizi hayata geçirme aşamasındayken de yapmanız gereken bir takım işler bulunuyor.

Bu süreçlerde çoğu zaman öngörülemeyen bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Girişiminizi hayata geçirirken, mümkün olan en iyi şekilde işe başlamak, kervanı yolda düzmekten daha iyi olacaktır. Tabii ki yola çıktığınızda bazı geliştirmeler yapmanız gerekecektir; ancak ilk adımınızı olabildiğince kusursuz yapmak size daha çok avantaj sağlayacaktır. Şimdi de girişiminizi hayata geçirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden biraz bahsedelim.

İş bölümü yapın

Zorlu bir süreç olduğu için ekibinizdeki herkesin farklı bir alana yoğunlaşması, bu süreci daha kolay bir hale getirecektir. Özellikle girişiminizin hayata geçme aşamasında bu görev dağılımını yapmak, bu sürecin daha az sorunla çözülmesini sağlayacağı gibi, ekipteki herkesin hangi alan üzerinde yoğunlaşacağı belli olacağı için işlerin daha hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayacaktır.

Marka değerlerinizi sağlamlaştırın

Markanız, hangi değerleri temsil ediyor? Ekibinizle beraber bunlara karar vermeniz oldukça önemli. Temsil ettiğiniz değerleri, reklam ve pazarlama çalışmalarınızda kullanabileceğiniz gibi, müşterilerinize de yansıtarak bir şirket kültürü oluşturmanız gerekiyor.

Şirket kültürünüzü, girişiminizi hayata geçirmeden önce belirlemek ve bunu tüm ekip içinde yaymak, uzun vadede girişiminizin nasıl ilerleyeceğine etki edecektir. Bu nedenle şirket kültürünüzü oluşturmadan önce marka olarak temsil ettiğiniz değerleri belirlemelisiniz.

Lansman öncesi duyurulara başlayın

Girişiminizin lansmanını yapmadan önce sosyal medya hesaplarınızdan organik ve reklam içerikleriyle duyurulara başlamalısınız. Böylelikle kullanıcılar arasında bir merak uyandırabilir ve lansmanınız için bir heyecan oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Bu duyurularda hizmetleriniz ve ürünleriniz hakkında bilgiler paylaşabilir, lansman dönemine özel olarak sunacağınız kampanyalarınız varsa bunların bilgilerini paylaşabilir ve lansman tarihinizi de duyurabilirsiniz.

Lansman öncesi bir landing page hazıralayın

İnternet siteniz üzerinde lansman öncesinde bir landing page hazırlamak, lansman öncesi yaptığınız duyurular sırasında sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için yararlı olacaktır. Bu landing page’lerde markanız, ürün ve hizmetlerinizle ilgili genel bilgilere yer verebilirsiniz.

Bu sayfayı ziyaret edenler için özel indirim kupon kodları ya da fırsatlar sunarak, lansman gerçekleştiğinde kullanıcıları sitenize çekebilirsiniz.

Beta süreci için testler yapın

Ürün ve hizmetleriniz için beta testleri yapmanız da oldukça önemli. Beta sürecinde bu ürünlerin testlerini yapmak, lansman sonrasında ürün ve hizmetlerle ilgili çıkabilecek sorunları önceden görmenizi sağlayacağı için, yaşanabilecek sorunlar hakkında bilgi edinmenizi ve ürünler üzerinde geliştirmeler yapmanızı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!