Girişiminizi hayata geçirirken yapmanız gerekenler

Yeni bir girişimi kurarken birçok işle ilgilenmek gerekiyor; ancak işler kurduktan sonra da bitmiyor. Girişiminizi hayata geçirme aşamasındayken de yapmanız gereken bir takım işler bulunuyor.

Bu süreçlerde çoğu zaman öngörülemeyen bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Girişiminizi hayata geçirirken, mümkün olan en iyi şekilde işe başlamak, kervanı yolda düzmekten daha iyi olacaktır. Tabii ki yola çıktığınızda bazı geliştirmeler yapmanız gerekecektir; ancak ilk adımınızı olabildiğince kusursuz yapmak size daha çok avantaj sağlayacaktır. Şimdi de girişiminizi hayata geçirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden biraz bahsedelim.

İş bölümü yapın

Zorlu bir süreç olduğu için ekibinizdeki herkesin farklı bir alana yoğunlaşması, bu süreci daha kolay bir hale getirecektir. Özellikle girişiminizin hayata geçme aşamasında bu görev dağılımını yapmak, bu sürecin daha az sorunla çözülmesini sağlayacağı gibi, ekipteki herkesin hangi alan üzerinde yoğunlaşacağı belli olacağı için işlerin daha hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayacaktır.

Marka değerlerinizi sağlamlaştırın

Markanız, hangi değerleri temsil ediyor? Ekibinizle beraber bunlara karar vermeniz oldukça önemli. Temsil ettiğiniz değerleri, reklam ve pazarlama çalışmalarınızda kullanabileceğiniz gibi, müşterilerinize de yansıtarak bir şirket kültürü oluşturmanız gerekiyor.

Şirket kültürünüzü, girişiminizi hayata geçirmeden önce belirlemek ve bunu tüm ekip içinde yaymak, uzun vadede girişiminizin nasıl ilerleyeceğine etki edecektir. Bu nedenle şirket kültürünüzü oluşturmadan önce marka olarak temsil ettiğiniz değerleri belirlemelisiniz.

Lansman öncesi duyurulara başlayın

Girişiminizin lansmanını yapmadan önce sosyal medya hesaplarınızdan organik ve reklam içerikleriyle duyurulara başlamalısınız. Böylelikle kullanıcılar arasında bir merak uyandırabilir ve lansmanınız için bir heyecan oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Bu duyurularda hizmetleriniz ve ürünleriniz hakkında bilgiler paylaşabilir, lansman dönemine özel olarak sunacağınız kampanyalarınız varsa bunların bilgilerini paylaşabilir ve lansman tarihinizi de duyurabilirsiniz.

Lansman öncesi bir landing page hazıralayın

İnternet siteniz üzerinde lansman öncesinde bir landing page hazırlamak, lansman öncesi yaptığınız duyurular sırasında sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için yararlı olacaktır. Bu landing page’lerde markanız, ürün ve hizmetlerinizle ilgili genel bilgilere yer verebilirsiniz.

Bu sayfayı ziyaret edenler için özel indirim kupon kodları ya da fırsatlar sunarak, lansman gerçekleştiğinde kullanıcıları sitenize çekebilirsiniz.

Beta süreci için testler yapın

Ürün ve hizmetleriniz için beta testleri yapmanız da oldukça önemli. Beta sürecinde bu ürünlerin testlerini yapmak, lansman sonrasında ürün ve hizmetlerle ilgili çıkabilecek sorunları önceden görmenizi sağlayacağı için, yaşanabilecek sorunlar hakkında bilgi edinmenizi ve ürünler üzerinde geliştirmeler yapmanızı sağlayacaktır.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)