DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Girişimcilikte odağınızı kaybetmemek ve işinize konsantre olmak için ne yapmalısınız?

Girişimcilikte odağınızı kaybetmemek ve işinize konsantre olmak için ne yapmalısınız?

Girişimcilikte işinize olan odağınızı korumak çok önemli bir konudur. Kendi işinizi kurmak, beraberinde bir takım zorluklar getirir ve dikkat dağınıklığı ve yeterince odaklanamamak, girişimin kurulamamasına neden olabilir.

Hayatımızda birçok dikkat dağıtıcı unsur bulunmaktadır ve bu unsurların bazen farkında bile olmayabiliyoruz. Farkında olmadığımız durumlarda odağımızın çok çabuk kaybolmasına ve bu nedenle işleri devamlı olarak ertelememize de sebep olabilir. Girişimcilikte başarılı olabilmek için odağınızı kaybetmemek bu nedenle çok önemlidir. Bu yazıda da odağınızı koruyabilmenizi sağlayacak bir takım öneriler de bulunacağız.

Arka plan seslerinden kurtulun

Çalışma ortamınızda, arka plandaki seslerden mümkün olduğu kadar kurtulun. Bir kenarda açık olan televizyon ya da radyo varsa bunları kapatarak işe başlayabilirsiniz. Kimi zaman müzik dinleyerek çalışmak yararlı olsa da, dikkat dağıtacak müzikler, radyoda denk gelen reklamlar, konuşmalar ve şarkı sözleri kimi zaman odağınızın kaymasına neden olur. Müzikle çalışmayı seviyorsanız, ruh halinizi düşürmeyecek ama sakin müzikleri tercih etmeye çalışmalısınız.

Çalışma alanızı düzenli ve temiz tutun

Dağınık ve pis bir çalışma ortamı da odağınızın bozulmasına neden olabilir. Etrafın dağınıklığı gözünüze çarpabilir, o an aradığınız eşyaları bulamayabilir ya da burayı toplamak için devamlı olarak işinize ara verebilirsiniz.

Çalışma alanınızda çok fazla eşya tutmayarak sadece ihtiyacınız olan eşyalara yer vererek hem düzenli hem de temiz bir ortamda çalışabilirsiniz.

Birden fazla iş yapmaya çalışmayın

Aynı anda birden fazla işe kafanızı vermeniz durumunda yapacağınız tüm işlerde bazı detayları unutabilir veya görmezden gelebilirsiniz. Bu nedenle tek bir işe odaklanıp, onu bitirdikten sonra başka bir işe geçmelisiniz.

Gününüzü planlayın

Bu işi gece ya da sabah yapın. Gece yapmanız, ertesi gün kalktığınızda yapacağınız işleri bildiğiniz için güne daha konsantre başlamanızı sağlar. Nelerin yapılması gerektiğine kafa yormayacağınız için, güne daha dinamik ve odaklı bir şekilde başlayabilirsiniz.

İş haricinde telefon görüşmesi yapmayın

Acil olabilecek durumlar haricinde sadece işle ilgili telefon görüşmeleri yapmanızda fayda var. Eğer kişisel ve iş hattınız bulunuyorsa, kişisel hattınızı sessize alabilirsiniz. Telefonla ne kadar içli dışlı olursanız, odağınızı bir o kadar fazla kaybedersiniz.

İnternette ve sosyal ağlarda vakit harcamayın

Günümüzün en büyük dikkat dağıtıcı unsurlarından biri de şüphesiz internet ve sosyal mecralar. 5 dakikalık bir ara verdiğinizde sosyal ağlara ya da internette gezinmeye başladığınızda, verdiğiniz ara 5 dakikayı geçebilir ve odağınızı tümüyle kaybedebilirsiniz.

Bunun yanı sıra sosyal mecralardan gelen bildirimlere de işiniz bitine kadar bakmamaya özen gösterin. Bu bildirimler bir süre sonra odağınızın internete kaymasına neden olacaktır. Mesai saatlerinde sosyal medyadan uzaklaşmak, daha çok iş yapmanızı sağlar.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Belli aralıklarda mola verin

Yapılan araştırmalar her 45-50 dakikada bir mola verilmesi gerektiği yönündedir. Hangi işle uğraşıyor olursanız olun, belli periyotlarda kısa molalar vermek, beyninizin daha dinç kalarak, işinize daha iyi odaklanmasını sağlar.

Tabii ki bu molalarda ne yaptığınız da oldukça önemlidir. Mümkün olduğu kadar işten uzak kalarak, kendinize vakit ayırmaya çalışın. Sosyal medyaya çok yönelmeyin çünkü burada gördükleriniz bir anda iş psikolojisinden uzaklaşmanıza neden olabilir. Molalarınızda internetten uzak kalarak kendinize vakit ayırmanız, o an işle ilgili göremediğiniz detayları görmenizi sağlar.

İşlerinizi bir önem sırasına koyun

Gününüzü planlarken yapacağınız işleri bir önem sırasına koymayı da ihmal etmeyin. Öncelikli olarak yapılması gereken işleri belirlediğinizde, bu işlere daha rahat odaklanarak öncelik seviyesi yüksek işleri bitirerek daha rahat bir şekilde günün geri kalanına odaklanabilirsiniz.

Haftalık planlar koyun

Haftalık planlar oluşturduğunuzda, önünüzdeki hafta neler yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Bu işlerin ne kadarını yapmanız gerekiyor? Bunları yapmazsanı neler olacak? Planınızdan geri kalmak size ne kaybettirecek? Bu soruların yanıtlarını vererek, haftalık planınıza uymaya çalışırsınız ve bu sorumluluklar sizin işinize odaklanmanıza yardımcı olur.

Kendinize vakit ayırın

Son olarak kendinize vakit ayırmayı ihmal etmeyin. Girişimcilikte yaşanan en büyük problemlerden biri de girişimcilerin yoğun stres altında kalmalarıdır. Yapmaları gereken çok fazla iş olduğu için, kişiler çoğu zaman kendilerine vakit ayırmazlar. Bu da tabii ki bir süre sonra beraberinde ruhsal ve psikolojik sorunları getirir.

Bu tip sorunlarla yüzleşmemek için günlük ve haftalık olarak kendinize belli zamanlar yaratın. Bu zamanlar içinde işle ilgili bir şey yapmadan, kendiniz için bir şeyler yapın. Bu sevdiklerinizle vakit geçirmek ya da spor yapmak da olabilir. Önemli olan iş dışındaki aktivitelerle stresinizi azaltmak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!