DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Girişimcilerin başarısızlıktan alabileceği 8 ders

Girişimcilerin başarısızlıktan alabileceği 8 ders

Girişimciler başarılı olmadan önce yaptıkları işlerde başarısız olabilirler. Bugün kendi alanlarında dünyanın bir numarası olan isimler dahi kariyerlerinin başlarında birçok hata yapmışlardır. Ancak onlar iş hayatlarında ilerlerken yaptıkları hatalardan ders alabilmeyi başarmışlardır.

Herkes hata yapabilir; fakat bu hataların sizi gideceğiniz yoldan vazgeçirmemesi gerekiyor. Aksine hata yaptıkça kendinizi daha da geliştirmek için fırsatınız olur.

Hata yaptığınızı kabullenin

Hata yaptığınızı kabul etmeniz gerekiyor. Aldığınız bazı kararlar sizi istediğiniz yerlere götürmeyebilir ve olumsuz sonuçlar almanıza neden olabilir. Böyle durumlarda hatalarınızı kabul etmeniz gerekiyor.

Önemli olan hatalarınızdan ders alarak yolunuza emin adımlarla devam edebilmek. Yolunuza devam ettiğinizde ilerleyen zamanlarda aynı hataları yapmayacağınız için vereceğiniz kararlar daha sağlıklı olacaktır.

Ne olursa olsun ilerlemeye devam edin

Amacınıza doğru ilerlemekten vazgeçmemeniz oldukça önemli. Yatırım görüşmeleri yapabilir ve bunlarda başarısız olabilirsiniz. Yaptığınız çalışmalar başlarda sonuç vermeyebilir; fakat amacınıza ulaşmak için elinizden ne geliyorsa yapmanız gerekiyor. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, şirketi kurmadan önce onlarca yatırım görüşmesi yapmış; ancak hiçbirinde başarılı olamamıştır. En sonunda farklı birkaç yatırımcıdan istediği miktarda yatırım alarak Amazon’u kurmayı başarmıştır.

Başarısız olmak bakış açınızı değiştirir

Bir konuda hata yapıyorsanız, geriye dönüp nerede hata yaptığınızı görmek için bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bir konuda sonuç alamıyorsanız, stratejinizi ve işe olan bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor. Devamlı olarak aynı şeyleri yaparak, başarıya ulaşamazsınız.

Her zaman başka bir şansınız olabilir

Bir hata yaparak elinizdeki şansı kaçırmış olabilirsiniz; fakat iş hayatında her zaman başka şanslar karşınıza çıkabilir. Bir kapının kapanması, başka kapıların açılmasını da sağlayabilir. Bu nedenle bir şansı kaybettiğinizde umutsuzluğa kapılmamalısınız.

Başarısızlığa yaklaşımınız olayların akışını etkiler

Bir konuda başarısız olabilirsiniz; fakat çok uzun süre bu konunun üzerinde durmanız ve olaylara yaklaşımınız, olayların akışını da etkilemeye başlar.

Başarısız olmuş olabilirsiniz; ancak hatalarınızdan ders alarak ilerleyen zamanlarda neler yapabileceğiniz üzerine odaklanabilir ve herşeyi yoluna koymak için çalışabilirsiniz. Aksi takdirde olumsuz durumlar üzerine düşünerek moralinizi bozabilir ve aksiyon almak için harekete geçemezsiniz.

Başarısızlık başarının anahtarıdır

Başarılı olabilmek için birçok şeyi denemek gerekiyor. Başarıya giden yolu bulabilmek için birçok kez başarısız olabilirsiniz. Ancak denemeye devam etmeniz gerekiyor. Edison ampülü bulmadan önce yüzlerce deneme yaptı ve başarısız olduğu her deneme için, işe yaramayan yeni bir yol buldum demişti.

Bu nedenle başarılı olabilmeniz için birçok farklı şey denemeli ve sonuna kadar gitmelisiniz.

İşinizi büyütmeden önce sorunlarınızı çözün

Eğer iş modelinizde bazı sorunlar olduğunu fark ettiyseniz, bu sorunları çözmeden büyümeye çalışmayın. Sorunlarınız varken şirketinizi büyütürseniz, sorunlarınızı da büyütmüş olursunuz. Bu nedenle ilk önce işteki sorunları çözmeye odaklanmalısınız.

Cesaretinizi kaybetmeyin

Başarısız olmaktan korkmamalısınız. Yaptığınız bir işte başaramadığınız için tekrar denemekten korkmamalısınız. Cesaretinizi bu nedenle korumalı ve tekrar hata yapma ihtimalinden korkmamalısınız. Ancak bu şekilde devamlı çabalarsanız hayalini kurduğunuz işleri başarabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!