DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Girişimciler neden Facebook hesaplarını kapatmalılar

Girişimciler neden Facebook hesaplarını kapatmalılar

Sosyal medya pazarlaması girişimciler için çok önemli olsa da kişisel işler ve çalışma performansı ele alındığında sosyal medya girişimcilerin düşmanı da olabiliyor.

Facebook üzerinde marka sayfası yönetebilmek için kişisel hesaba ihtiyacınız olsa da kişisel hesabınızı fazla kullanmanızın da bir takım zararları var. Y ve Z kuşağının devamlı olarak sosyal mecralarda aktif olduğunu ele alırsak, bu mecraların iş performansını büyük ölçüde etkilediği görülüyor.

Bu mecraların başında da Facebook geliyor. Özellikle girişimcilerin, Facebook kullanımına oldukça özenli yaklaşmaları gerekiyor. Hatta Facebook hesaplarını kapatmaları hem kişisel hem de iş hayatlarında girişimcilerin işini kolaylaştıracaktır.

Şirket sayfalarını yönetmek için yeni bir hesap oluşturabilir ve sadece iş için bu hesabı kullanabilirsiniz. Bu yazıda da Facebook’u neden kapatmanız gerektiğine dair bazı sebepleri sizinle paylaşacağız.

Facebook, gereksiz yere zaman kaybetmenize neden olur

Akıllı telefonların da artık günlük hayatımızın bir parçası olmasıyla beraber sosyal medya da iyice hayatımızın bir parçası oldu. Bildirimleri kontrol etmek ya da arkadaşların neler paylaştığını görmek için gün içerisinde devamlı olarak Facebook’u kontrol ediyoruz.

Özellikle mesai saatleri içerisinde devamlı olarak Facebook’u kontrol etmeye başladığınızda zamanınızın büyük bir kısmını kaybediyorsunuz. Çoğu zaman da aslında ilginizi çekmeyen içeriklere göz gezdirerek, sizin için değerli olan vaktinizi harcıyorsunuz.

Facebook’a ayırdığınız zamanı kendinize ayırdığınız zaman olarak değerlendiriyor olabilirsiniz; ancak bu zaman içerisinde kafanızı boşaltmak kendinizi iyi hissetmek için daha farklı ve yararlı aktiviteler yapabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Facebook motivasyonunuzu düşürür

Vakit kaybı olduğu gibi Facebook aynı zamanda motivasyonunuzu da düşürecektir. Başka insanların, Facebook üzerinde paylaştıkları fotoğrafları, katıldıkları etkinlikleri ya da diğer aktiviteleri görmek moralinizi bozabilir.

Facebook üzerindeki gerçeklerden biri de sürekli bir etkinlik ya da fotoğraf paylaşan kişilerin aslında çoğu zaman bu etkinliklerde olmadıkları ve önceden çekilen fotoğrafları paylaşıyor olmaları. Gerçekten sürekli etkinlikten etkinliğe katılanlar da olabilir ve siz çalışmak zorundayken bu kişileri görmek canınızı sıkabilir. Bu da tabii ki doğal olarak moralinizin bozulmasına neden olabilir.

Moralinizin bozulması da doğal olarak işlerinizin performansını olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Bu nedenle de Facebook’ta çok fazla aktif olmanız işinize olumsuz bir şekilde yansıyabilir.

Kafanızı gereksiz bilgilerle doldurur

Facebook’taki zaman akış sayfasında her gün işe yaramayacak birçok gereksiz bilgi ile karşımıza çıkıyor. Bu gereksiz bilgiler viral içerikler de olabiliyor ve gün içinde aynı içeriği defalarca görebiliyorsunuz. Bunların yanı sıra selfie’ler, bebek/çocuk fotoğrafları ve sevimli hayvanların videoları da bu akışta karşınıza çıkıyor. Tüm bunlar gereksiz bir şekilde vaktinizi kaybetmenize neden olacağı gibi zihninizinde gereksiz bilgileri depolayarak yorulmanıza neden olur.

Facebook iletişim yeteneklerinizi köreltir

Sosyal medya insanların iletişimini kolaylaştırmak amacıyla ortaya çıksa da yapılan araştırmalar sürekli olarak sosyal mecralardan iletişim kurmanın, insanların iletişim yeteneklerini kaybetmelerine neden olabiliyor. Bir girişimci olarak, sosyal olarak aktif olmanız ve iletişim yeteneklerinizin iyi olması çok önemli.

Markanızı tanıtmak ve kendinizi iyi pazarlayabilmek için insanlarla iyi bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz. Devamlı olarak Facebook üzerinden başkalarıyla konuşmak, yüz yüze olan iletişim yeteneklerinizi kaybetmenize neden olabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret bilgi bankasıaSosyal medya
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!